נירם יהשוע || האמנם יש מקום לשמוח במותם של רשעים

rose

ישנן סיבות רבות הגורמות לנו לשמוח בחיים – כמו על חיבור לבבות, על הצלחות ובאופן כללי על דברים חיוביים שקורים במציאות חיינו. לעתים קרובות כשמחבל נורה למוות, אנחנו שומעים כל מיני קריאות של שמחה ואושר מצד בני אדם. האם השמחה הזו נובעת מכך שהאיום הוסר? מתחושת הצדק שנעשה? כנראה שזה חלק מהעניין.

אך פעמים רבות השמחה מתרכזת בעצם מותו של הרשע, שקיבל את מה שמגיע לו – נקמה מתוקה. יש אפילו שנהנים לצפות בחיסול האדם הרשע – זהו רגש שצף באופן טבעי לאנשים מסוימים.

צדק הוא ערך עליון, ואין ספק שיש להשמיד את המאיימים על חיינו, אלא ששמחה המתרכזת במותו של אדם, כל אדם, היא פגומה.

פוסקי הלכה דנו מדוע לא מברכים על קריאת פרשת זכור בה אנחנו מצווים לזכור את אשר עשה לנו עמלק ומצווים למחותו. תשובה נפוצה היא משום שאין הקב”ה שמח במפלתן של רשעים (מגילה י).

ביטוי מעשי – הלכתי לכך כבר נמצא במשנה בסנהדרין (ו,ו) בה כתוב שלא מתאבלים על אדם רשע. ובתפארת ישראל (ס’ נז) כתב על כך: “נראה לי שרוצה לומר אף על גב דכתיב [=על אף שכתוב] באבוד רשעים רנה, היינו שלא יעשו מעשה אבילות, אבל עכ”פ אין לשמוח בלב על מיתת הרשע, דאין הקדוש ברוך הוא שמח במפלתן של רשעים [כמגילה ד”י ע”ב]”.

והנביא יחזקאל אומר “החפץ אחפץ מות רשע?… כי אם בשובו מדרכיו וחיה”

האלוקים לפי היהדות רוצה בעולם מתוקן, בעולם של שלום, של מעשים טובים, של צדק. הוא לא רוצה במותם של הרעים, אלא בהפיכתם לטובים.

לכן כאשר רשע נהרג, אין סיבה לחגוג על מותו, אלא לשמוח על ישועתנו והצלתנו בלבד.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים
מסובין - חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

לא יודע כמה מכם עוקבים ומצויים בפרטים שכאלו, אבל דברים מאוד דרמטיים מתחוללים בזירת מלחמות… המשך לקרוא אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מעבר לסרגל הכלים