נירם יהושע || מה עומד מאחורי התפילה לשלום המלכות?

israel

במסכת אבות נאמר (ג,ב):”הוי מתפלל בשלומה של מלכות שאלמלא מוראה איש את רעהו חיים בלעו”. מיהו בעל מימרא זאת? רבי חנינא סגן הכוהנים, שחי סמוך לזמן חורבן הבית. באותה תקופה השלטון הרומאי משל בארץ ישראל. שלטון זה כונה ע”י חז”ל “מלכות רשעה”.

ובכל זאת רבי חנינא קרא להתפלל לשלומה.

מה עומד מאחורי התפילה לשלום המלכות? חיים ללא משטר חוק, של אנרכיה בה “איש הישר בעיניו יעשה”, הם חיים מסוכנים שפוגעים בתקינות הסדר החברתי. לכן המפרשים מסבירים שצריך להתפלל אפילו על מלכות של אומות העולם משום חשיבות החוק והסדר, וכל שכן שצריך להתפלל על מלכות ישראל, ש”שלום מלכות הוא קיום של ישראל”, כדברי המהר”ל .

המאירי כותב שהנחייתו של רבי חנינא היא חובה ממש, ואבודרהם מפוסקי ספרד שבמאה ה-14, כתב את דין זה בספרו – שנהגו לברך את המלך ולהתפלל לשם שיעזרהו ויאמצהו על אויביו. ובאמת שכך נהגו בארצות אשכנז וכן מובא בסידוריהם, שהיו מברכים את הפריץ ומלכותו, כל שבת במעמד קריאת ספר התורה. זאת על אף שחלק מאותן מלכויות גויים עשו ביהודים פרעות, ויש מהם שניסו למונעם מקיום התורה ושללו מהם זכויות.

לאחר אלפיים שנות גלות, זכינו ב”ה להקמת ממשל יהודי בארץ ישראל. ממשל שמאפשר לכל יהודי לעלות ארצה ודואג לביטחון עמו מפני אויביו. ממשל שמאפשר לכל יהודי לשמור תורה ומצוות בגלוי, ואף מוסדות הדת ולומדי התורה נתמכים על ידי השלטון. משום כך, ההיגיון הבסיסי מורה שיש להכיר טובה לקב”ה שאפשר לנו להגיע למעמד זה וכן להכיר טובה לכל העוסקים בצורכי ציבור – בעבר ובהווה. מן הראוי שיהודי מאמין לא יפרוש מן הכלל ויתפלל לשלומה של המדינה ויודה על קיומה.

הן אמת, שיש גם צללים במדינת ישראל, הן מבחינה מדינית וביטחונית, והן מבחינה תורנית, עדיין רבה היא הדרך אל המנוחה והנחלה. אך הצללים אינם יכולים לבטל את האורות הגדולים, וארץ ישראל כיום היא מרכז התורה הגדול ביותר בעולם כולו, וביתו של העם היהודי.

“ואני בחסדך בטחתי, יגל לבי בישועתך, אשירה לה’ כי גמל עלי”, כותב דוד המלך בספר תהלים.

יהודי בר דעת מבין שיש בהחלט על מה להודות ולשמוח בקיומה של (ממלכת) מדינת ישראל ובישיבת ארץ ישראל בד בבד עם השתדלות לשיפור המצב הגשמי והרוחני.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה