נירם יהושע || מה ההבדל בין “דתי-ליברלי” ל”דתי לייט”

concert

לפעמים שדוחקים אותי אותי לפינה לצורך הגדרות, אני נאלץ להצהיר שאני דתי-ליברלי (להבדיל משמרן/חרד”ל). יש הטועים וחושבים שזו מכבסת מילים להגדרה של “דתי לייט”, ולא היא.

יתכן שחלק מהפרקטיקות של הליברלי והלייט יהיו זהות, אך נקודת המוצא והתודעה היא שונה. כשדתי-ליברלי ינהג כדעה מקלה, הוא יעשה זאת משום שהוא בירר את הנושא הלכתית במקורות ובסברות, וראה לנכון לנהוג כדעה זו* , ואם הוא לא תלמיד חכם, אז הוא יסתמך על רב ליברלי שמורה כך…. הוא יחפש את הפסק שמתיר.

בעוד שאת הדתי לייט, ההלכה לא כל כך מעניינת, והיא לא מנחה את חייו. יתכן שהוא לא מקיים כי קשה לו, או כי הוא חושב שההלכה לא עדכנית, או סתם כי הוא בסביבה חילונית ונמשך אחריה; נוח וטוב לו. התנהלות הלייט לא מגובה באנג’נדה מלומדת ומנומקת היטב אלא בהרגשה ובחוויה.

ניקח לדוגמה את “איסור” “שירת נשים”.

אני שומע שירת נשים, ואין לי בעיה לראות אשה ששרה מופיעה בפניי. כשאני כותב ש”אין לי בעיה”, זה משום שאני סובר כדעת הראשונים ש”קול באשה ערווה” נאמר רק לגבי קריאת שמע, וגם אם לא, הרי לדידי, אין חשש הרהור בקול אשה בזמנינו (כל עוד לא מדובר בהופעה פרובוקטיבית ומינית באופן חריג), וזהו סייג מדרבנן, ויש כמה רבנים אחרונים שנהגו כך הלכה למעשה.

את הדתי לייט זה בכלל לא מעניין, הוא רואה הופעות נשים ששרות, כי הוא נהנה מזה נטו. הוא לא מתעניין בדיון ההלכתי, וגם אם ידע שיש היתר בזה, זה לא היה מקל על מצפונו כ”כ, כי המצפן שלו הוא לא הלכתי, אלא תרבותי.

זהו שורש העניין בין דתיות ליברלית לדתיות לייט  

האם לראות את הדת כעבודת ה’ או כתרבות.

 

*ולא מטעמי נוחות, או לפחות לא רק מטעמי נוחות

 להרחבת הדיון

 

אתן דוגמה קלה להראות שליברליות אין פירושה קולא בהכרח.הרב שסניק הרב אברהם יוסף, הוא רב חרדי המזוהה עם תנועת ש”ס. ביחס אליי הוא נחשב שמרן ואולי מאוד.

הרב כותב תשובה באתר מורשת. תשובה שזעזעה אותי בחוסר מוסריותה וחוסר נכונותה. הוא התיר להעתיק עבודה שמוגשת באוניברסיטה וטען שזו אף גמילות חסדים. בעיניי מדובר בהונאת דברים ואיסור תורה חמור ממש!

מאידך גיסא, הרב אברהם יוסף מורה לנשים לא לנהוג ברכב משום צניעות. בעיניי זו שטות גמורה ואין שום מניעה הלכתית לאשה לנהוג ברכב.

זה אולי יכול ללמד קצת יותר על ליברליות מהי.

 *

מי אמר שהפירוש של להיות דתי-ליברלי הוא להקל תמיד?

 

א. זה בוודאי לא נכון, גם אם הנטייה להתיר היא גדולה יותר (גם בית הלל, הרב עובדיה יוסף זצ”ל ועוד פוסקים מקלים, ראו בכך שיטה, הם קראו לזה “כוחא דהיתרא עדיף”). השאלה במה מקלים, ובאיזה אופן?
לליברליות יש מדרג ערכים משל עצמה.

ב. הטענות של “רב נח”, “בא לי” , ו”הצורך” בבחירת רב קבוע, נובעות מחוסר ידע ביסודות ההלכה. תלמידי חכמים אמיתיים לא יטענו כך מכתחילה. חוץ מזה, שמדובר בפסיכולוגיזציה זולה (אבל ידועה)

מוזמנים לעיין במאמר של הרב משה צוריאל, “עשה לך רב“. העליתי אותו מחדש בקישור >>
https://drive.google.com/…/0B…/view…

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

בדוק גם את זה

החרדיות המזרחית || הפוטנציאל העיקרי לישיבות תיכוניות חרדיות

 לראשונה סקר שנעשה ע”י חברת “אסקריא” שהתבצע בקרב 320 משיבים מהקהילה החרדית, ובו ממצאים מעניינים… המשך לקרוא החרדיות המזרחית || הפוטנציאל העיקרי לישיבות תיכוניות חרדיות

כתיבת תגובה