נטע כץ יומן מסע 120 במרוקו || מנסה להבין את התהליך שעברתי. ועברתי.

mroco

היה טוב. טוב שהיה. ממריאים!

עזבתי אתכם בכניסה למלון ליד קסבת איי’ת אבן חדו. מאז קרו דברים רבים, חצינו את פסגות הרי האטלס, שבתנו במרקש, טיילנו בין שווקיה, שבנו לקזבלנקה האם וחזרנו ארצה. עכשיו בפרספקטיבה קטנטונת בת יומיים. אולי העת להתחיל לשקף תחושות, לנסות להבין את התהליך שעברתי. ועברתי.

מרוקו היתה מפתיעה בכל פרמטר. אין כמעט שום מיתוס שנותר על מכונו אחרי השבוע הזה. המרוקאים הם עם ידידותי ושליו להפליא, החברה האזרחית שם חזקה ומשגשגת, והמלך רחוק מלהיות רודן. תנופת פיתוח אדירה שוטפת את מרוקו, ואך לפני חמש שנים נחקקה שם חוקה חדשה ופלורליסטית באופן מרשים. לנו, אגב, עדיין אין אחת כזו.

האסימון נפל לי בעוצמה, כאשר אירחנו מפגש עם ארבע נערות שתיים מהן עם כיסוי ראש מסורתי שמפעילות פרוייקט נגד הטרדה מינית. נערות בת 21 שממש לא הבינו למה אנו רואים סתירה כלשהי בין הפתיחות המחשבתית שלהן והעובדה שהן לומדות לתואר שני ונלחמות בגברים מטרידים, לבין כיסוי הראש שעל ראשן. “וכי הדת מתירה הטרדות מיניות?” הן שאלו רטורית. לי לא הייתה תשובה. לא. היא לא. אבל אצלנו אף אחד לא ידבר, ואף אחד לא יילחם.

והיתה ההבנה שהכתה בעוצמה על משמעותה של הגירה. ועל קהילה מבוססת של 250,000 איש ילידי ארץ ובעליה במשך 2,000 שנה שעוזבים בתוך זמן קצר אל הלא נודע, ונתקלים בעיקר במעברות חמות ובשלטון זר ומוזר. והיתה התהייה הקשה והמצמיתה, אם כן למה זה אנוכי.

נתקלנו במרוקו שכמהה ליהודיה, במוכר מזכרות פשוט במרקש שגער בי באנגלית רצוצה “עזבתם אותנו לפני חמישים שנה וכעת חזרתם לפה כאילו תיירים כדי להתמקח איתנו?”. “אתם שייכים לפה” הוא כעס, כשאני מנסה להסביר לו שאני בכלל יהודי אירופי.

והיתה הקבוצה. אוסף מופלא של א.נשים. כנים. רגישים. מעוררי השראה. לו יהי ויהיו אלו מנהיגי דור העתיד של מדינת ישראל כי אז יש תקוה לאחריתה. כבוד הוא לי להימנות על הקבוצה הזו. והיו גלי, Tal, Rachely ו Lior שהיו פשוט נווטים למופת. נתנו את המרחב הפיזי והתיאורטי לקיומו של דיון ולהיווצרותו של תהליך. מאחל לכן שתרוו מהפרוייקט הזה נחת מרובה.

מודה שאני עדיין מהורהר. מודה שעדיין לא עיכלתי עד תום את החוויה. עדיין מחשבות רצות. רצוא ושוב. ומי יודע אם אעכל או שמא ישטפו החיים את המחשבות.

120במרוקו‬

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

פתחנו את שנת 2018 בידיעה והבנה כי יותר קרוב לוודאי שזוהי הולכת להיות שנת בחירות… המשך לקרוא ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

כתיבת תגובה