נטע כץ יומן מסע למרוקו || היום השני בוקר טוב פס!

יומן7

כאן במרוקו השעה מוקדמת בשתי שעות, כך שאנו כעת בבוקרו של יום חדש. אתמול עזבתי אתכם בדרך העולה אל עיר הבירה רבאט. שעה וחצי נסיעה מרתקת מבדילה בין קזבלנקה לבין רבאט. מערכות הכבישים משוכללות יחסית. מלך מרוקו הנוכחי משקיע רבות בתשתיות.

כשאני אומר רבות זה אומר לדוגמה רכבת קלה לאורך 30 ק”מ בקזבלנקה שנבנתה תוך 11 חודשים(!!!). כן. כן.

קודם כל ולפני הכל המלך. המלך במרוקו הוא לא רק ראש המדינה. מוחמד החמישי שעלה לשלטון ב-99 הוא קודם כל מנהיג אהוב ופופולרי. יתכן שהדבר נובע מכך שעל פי חוק אסור לומר עליו ביקורת. אך מעבר לציניות מסתבר שהמלך הנוכחי הוא מנהיג חיובי לעמו.

אז קודם כל הארמון.
יומן2במפתיע, הארמון נראה די פשוט ביחס לציפיות. בית מידות בינוני וסביר. סביבו חומה ומגורי משרתים ויועצים. בכניסה לארמון עומדים שומרים, וזה אולי החלק המעניין. תפיסת האבטחה של מרוקו שהונחלה על ידי המוסד הישראלי (!) דוגלת בביזור מקסימלי. לא פחות מששה משמרים שונים מופקדים על הארמון, לכל אחד תפקיד שונה, והכי מרהיב מדים שונים.

משם המשכנו לקברו של חסן השני. מונומנט מרהיב ביופיו, פסיפסים עבודת יד המורכבים ממיליוני פריטים, עיטורי זהב, אבני שיש מכל המבחר שיש למרוקו עתירת המחצבים להציע, ובמרכז שוכן הקבר. מתחם הקבר הינו מסגד עתיק שנבנה איך לא ע”י יהודי עשיר, המסגד קרס ברעידת אדמה במאה ה-18. אך נותר להיות מקום סמלי וקדוש לאזרחי מרוקו.

ליד המתחם גילינו פטנט מרוקאי. אנטנות סלולריות מוכמנות בתוך מה שנראה כמו עץ דקל. מה שלא רואים, כנראה לא מזיק.

יומן5
קברו של חסן השני. מונומנט מרהיב ביופיו,

התחנה הבאה היתה וילה פרטית של תושב מקומי, שהכין עבורנו אירוח כיד המלך, אירוח שמטעמי כשרות נאלצתי לוותר עליו, אך העין שבעה אף שבעה.

האורח הראשון היה בן למדבר הסהרה המרוקאית, מתברר שלמרוקאים יש סיפור כיבוש משלהם. אנשי הסהרה בחלקם דורשים עצמאות והגדרה עצמית, כאשר מרוקו רואה בה חלק מולדת בלתי נפרד. ניתן אך להניח שהעובדה שהסהרה מלאה במחצבי פוספטים המהווים חלק ארי בכלכלת מרוקו לא מוסיפה שלום לאיזור.

אחריו הגיעו שתי פעילות חברתיות למען זכויות אדם.

פעם ראשונה במרוקו שהרגשתי שיש לנו עוד מה ללמוד. שתי צעירות מרשימות שפועלות במלוא המרץ במסגרת סצינת הארגונים האזרחיים הפורחת במרוקו, ולקחו חלק בניסוח חוקתה החדשה של מרוקו שנוסחה ב-2011. הן דיברו בלהט ובהתלהבות ובעיקר באהבה אדירה למולדת מרוקו שלתיקונה ושיפורה הם פועלים.

כקוריוז אציין שהן נשאלו האם הן משלמות מחיר על פעילותן החברתית, אך הן פשוט לא הבינו את השאלה. ”כן, לעיתים אני נאלצת להוציא כסף מכיסי עבור פעילות חברתית” אמרה אחת מהן, לא מבינה משמעות אחרת למילה ”מחיר”. כן. זוהי מרוקו.

עלינו שוב על האוטובוס המפואר שהפך לביתנו השני, לנסיעה בת שלוש שעות לעבר העיר פס. באמצע הדרך עצרנו להתרעננות בתחנת דלק, והופתענו לגלות שיש מקומות יקרים יותר מישראל. 60 דירהאם לחבילת בת 150 גרם פיסטוק חלבי. נו נחמה פורתא.

יומן3

תושב מקומי, הכין עבורנו אירוח כיד המלך, אירוח שמטעמי כשרות נאלצתי לוותר עליו, אך העין שבעה אף שבעה.

פס קיבלה את פנינו חשוכה. והנה הגיע הבוקר. נצא לתור את דרכיה. בלי נדר אחזור לספר לכם גם עליה. 

120במרוקו‬

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

אלה גרנשטיין || כיצד להלביש נכון תינוק בחורף

חורף הגיע ובגדול ושוב עולה השאלה לגבי מהו הלבוש הנכון לשמירת חום הגוף של התינוקות… המשך לקרוא אלה גרנשטיין || כיצד להלביש נכון תינוק בחורף

כתיבת תגובה