נטע כץ יומן מסע || אז עבר לו היום הראשון במרוקו.

בתחילת התכנית (120) כשאמרו לי שתהיה נסיעה למרוקו, ראיתי את זה כקוריוז. מרוקו נשמעה לי יותר כחלק מסיפורי אגדות מאשר מדינה פעילה ותוססת.

ואז נחתנו בקזבלנקה.maroco

שדה התעופה בקזבלנקה לא הרשים בלשון המעטה. ישב היטב על הדמיון שלי. שדה תעופה מיושן ומוזנח, שוטרים בלבוש גרוטסקי יושבים במשרדים עלובים מיושנים, נטולי חלונות ופתוחי דלתות.

משדה התעופה נסענו היישר אל המוזיאון היהודי בקזבלנקה. הדבר היחיד המרשים במוזיאון הוא עצם קיומו. במדינה מוסלמית בה היהודים מיעוט בלתי מורגש, היותו של מוזיאון כזה ובמימון ממשלתי הוא דבר מרתק שמלמד אותנו על הגישה של מלך מרוקו וממשלתו לתרבויות השונות במדינה.

משם נסענו למסגד חסן השני. מבנה מדהים ביופיו. שוכן על שפת הים בנוי כולו שיש ומעוטר פסיפסי ענק בגווני ירוק. גובה הצריח המרכזי ה”מינואט” 210 מטר! במרכז המסגד גג רעפים ירוק שאחת לשנה, בדקות האחרונות של חודש הרמאדן, נפתח במנגנון הנדסי מדהים, ואז רבבות המתפללים נושאים עיניים לשמיים. הקשר לאמירת “ה’ הוא האלוקים” בסיום תפילת נעילה פשוט מתבקש.

במלון, המודרני לחלוטין יש לומר, פגשנו את נשיא ארגון ”מימונה קלאב” ואחד החברים בו. ארגון זה שהחל כקבוצת סטודנטים באחת האוניברסיטאות במרוקו, פועל לשימור ולהגברת התודעה של התרבות היהודית. הפעילים כולם מוסלמים גאים, כהגדרתם, שרואים ביהדות חלק בלתי נפרד מהזהות המרוקאית. צעירים מרשימים שמציגים מודל מדהים של דו קיום שיש מה ללמוד ממנו.

בין לבין הלכנו לטיול בין סמטאות ה”מדינה” – העיר העתיקה, בתוכה שוכן ה”מלאח” הגטו היהודי, במרכזו מצאנו בסמטה צרה להפליא את ביתו של הרב חיים פינטו, כן כן הסבא של. הבית מופעל על ידי נינו שאינו דובר עברית אך מארח בשמחה כל מטייל, במרכזו של הבית ארון עתיק שבו גלימה שחורה שהיתה שייכת לרב פינטו הזקן.

פרשנו לישון אחרי 24 שעות אינטנסיביות לשינה טובה ומספקת, והבוקר אנו נוסעים לעיר הבירה, רבאט. כשברמקול יחיאל, המדריך המסור, מסבר את אוזנינו בהסברים ובסיפורים שמתבלים את הדרך בעניין רב.

120במרוקו‬

תמונת שער קרדיט Carolin Günter‎‏ : צילום מסך דף פייסבוק Casablanca Mosqué Hassan 2

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

אלה גרנשטיין || כיצד להלביש נכון תינוק בחורף

חורף הגיע ובגדול ושוב עולה השאלה לגבי מהו הלבוש הנכון לשמירת חום הגוף של התינוקות… המשך לקרוא אלה גרנשטיין || כיצד להלביש נכון תינוק בחורף

כתיבת תגובה