משולשים מסוכנים || מה קורה כשלא מוצאים פתרונות בזוג

 

three

מאיר סבח | משולש מתרחש כאשר שני אנשים חווים בעיות ולא מסוגלים לפתור אותם ומגיעים לנקודה שלא מקשיבים אחד לשני, והדבר גורם לצער, כעס, תסכול, כאב או חרדה. במצב זה הם בדרך כלל יפנו לגורם שלישי לקבל אהדה ואמפטיה. אולם חשוב וכדאי לכם לדעת: ה״משולשים״ כשם שיכולים להועיל כך גם מסוגלים להוות מכשולים ביסודות הבניין במערכות המשפחה.

אומנם, ביחסים רגשיים משמעותיים מעורב בדרך כלל גורם שלישי, לעיתים אף יותר, יכולים אלה להיות קרובים, חברים, ילדים לעיתים גם זכרונות וחוויות שאמורים להשפיע על היחסים.

אך חשוב לזהות את כנותם של המשולשים במערכת המשפחתית. המשולש עלול לחבל בקשר בין בני זוג ולגרום לאי-תפקוד זוגי/הורי או ליותר מכך.

משולשים מתפתחים כאשר זוגות, לרוב, לא יציבים, או עם חסרים למניהם או שסובלים מלחץ כל שהוא מהצד שכנגד ומחפשים צד שלישי להפגת ה מתחים וחרדה, או להשלמת החסרים. אדם זה הוא בדר”כ אחד הילדים או כל מכר/חבר.

במידה ומשולש כזה נכשל בהפגת המתח והחרדה, יכולים להשתלב משולשים אחרים שיווצרו והם יכולים להיות: מכרים קרובים או רחוקים, מאהבים/ות, או אפילו אישיות רבנית, ואו לחילופין קריירה, תחביבים, ועיסוקים אינטנסיביים בספורט, ועבודה.

המשולשים החיוביים התורמים למערכת הזוגית כחבר, בן משפחה, מטפל או כל דמות אחרת העוזרת באיזון ובהפחתת המתח בין בני הזוג יועיל רק וכאשר הוא שומר על נפרדות, ומעורב באופן זמני בלבד בתוך המשולש.

בתקופות הראשונות בהן אין הרבה קונפליקטים, רמת החסרים והחרדה נמוכה והתנאים החיצוניים רגועים, ושני אנשים יכולים להיות קשורים במערכת רגשית נוחה.

אולם, כאשר ישנם בעיות וחרדה בין שני אנשים – לפחות אחת מההתנהגויות הבאות צפויה לקרות:

א. תבנית של התרחקות ותת תפקוד ביחסים בין אישיים.

ב. או תפקוד ייתר ושילוש (תחושת צורך להכניס דמות שלישית למערכת) לכן במצב זה, יפנו לגורם שלישי לקבל אהדה ואמפטיה. ואז יסחף לתוך המערכת הזוגית אדם שלישי שינסה לפשר, או לתמוך באחד מהצדדים.
במידה והגורם השלישי מעורב באופן זמני בלבד או עוזר לבני הזוג לעבד את הקשיים ביניהם, והמשולש הוא זמני ולא קבוע – יוכל המשולש לסייע ולעשות את הפעולה.

אך, אם השלישי הופך להיות קבוע בתוך המערכת הזוגית, הוא הופך לחלק בלתי נפרד מהזוגיות והנזק יעדיף על התועלת.

מתח בין בני זוג עלול להופיע לדוגמא, כאשר האחד מנסה למצוא איזון ביחס למי שכנגדו שלוחץ ליותר קשר, שאז השני עלול להרגיש לחוץ ולהתרחק.

אחת הדרכים לפתור את המתח שנוצר בתוך המערכת הזוגית היא לצרף חבר אחר של המשפחה למשולש, וליצור אינטראקציה של שלושה אנשים. כפי שציינתי קודם, צרוף זה אינו בהכרח שלילי. לדוגמא, לעיתים מוצאים חבר/חברה טובים אשר, בעת הצורך, ניתן לחלוק איתו את הרגשות המציפים, לזכות ממנו להבנה, אמפטיה וראייה מאוזנת יותר. צרוף אדם שלישי שכזה עשויה לתרום להורדה ולצמצום המתח והחרדה.

לכן הדרך הנוספת והמומלצת לצמצום החרדה היא פניה לטיפול זוגי או משפחתי. פניה לטיפול הוא יצירת משולש נוסף משולש טיפולי – המסייע בהורדת המתח. המשולש גם יסייע למשפחה בשמירה על רמה אופטימאלית של קירבה ומרחק בין חבריה (המתיימרים להבין את בעיותיו של הזוג). מדובר במעורבות לצורך פתרון בעיה, כשהמטפל נמצא בתוך המשולש באופן זמני, בתפקיד אובייקטיבי, ככל שניתן.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מאיר סבח

מאיר סבח

ייעוץ והכוונה בזוגיות נישואין ומשפחה, מומחה לענייני בתי הדין ולגירושין בשיתוף פעולה, טו״ר בבד״ץ · אשדוד.

בדוק גם

ט”ו באב מדברים אהבה || הקצוות המנוגדים של חיי הזוגיות

פסיכולוגיה ויהדות || נאמר בשיר השירים – ״עזה כמוות אהבה״ … מהי אותה אהבה עזה? במה היא… המשך לקרוא ט”ו באב מדברים אהבה || הקצוות המנוגדים של חיי הזוגיות

כתיבת תגובה