משה פריגן || מייחל שאוסף האינדיבדואלים יתבגר, יתחבר ויעשה את השינוי המיוחל.

copic-167681_640

שנת תשע”ה נפתחה בקול תרועת בחירות רמה. תרועה של מושגי ערב בחירות – צדק חברתי, אחריות, חלוקת משאבים, שינוי שיטת הממשל ועוד ועוד… מעל כל הסיסמאות רחפה מילה אחת שכולם הבטיחו… “שינוי” הימין הבטיח להיות ימני יותר, השמאל הבטיח להיות שמאלי יותר, הלאומיים היהודים והערבים הבטיחו להיות לאומיים יותר ורק בציבור החרדי הבטיחו להחזיר את הגלגל לאחור…

ביהדות התורה והשבת המחלוקת השתוללה במלוא עוזה, עיתונאים, לבלרים ונערי וואטספ נרתמו להפרחת ספינים, ראשי כוללים הפכו לקבלני קולות ולראשונה נעשה קמפיין ברשתות החברתיות. ראשי המפלגה רצו להחזיר הביתה שני ציבורים – הפלג הירושלמי והחרדים העובדים. אלו כבר בנו בית משלהם בשערי חסד ואלו זכו לחיבוק מחודש מבכירי המפלגה ממקום שבע שמונה ותשע. אלו לא בחרו ואלו או לפחות חלקם שבו הבייתה מתוך תקווה לימים טובים יותר.

במפלגה הספרדית הראו שהגלובליזציה החרדית לא פסחה עליהם ואמנות הירי בתוך הנגמ”ש טובה אצלהם הרבה יותר. מונה מרן חדש שלא זכה לשניה של חסד והיה צריך לרתום את כל יכולותיו למען המפלגה שהתנפצה לרסיסים בבוקר המר והנמהר עם הסתלקותו של מרן זיע”א.

לתוך אותן מחלוקות נשאבה סוגיית השירות הצבאי לבני ישיבות שאין תורתם אומנותם ועזבו את ספסלי בית המדרש. אלו משבחים ואלו נמנעים מלשבח, אלו הוקיעו אותם ואלו חיבקו אותם, אלו נתלים בבעל איילת השחר ואלו נתלים בראש הישיבה ואילנותיו משערי חסד.

לאחר הקמת הקואליציה וההבנה כי אמנם הנציגות החרדית קטנה אך כוחה עלה החריפה הסוגיה ונפתחו קמפיינים מתוזמרים הייטב נגד החרדים המשרתים החרדים בצה”ל קמפיינים שזכו לשמות קמפיין החרדקי”ם וקמפיין הציידים – קמפיינים שהעלה על נס את תמונתיהם וכתובתיהם של אנשי שילוב חרדים בצה”ל, ציירו אותם כחזירים וחיידקים ואף קראו לפגיעה בהם.

דומה ששירות בצבא לחרדים הפך לסוגיה הבוערת של שנת תשע”ה. קמפיינרים, תלונות במשטרה, הפגנות, החתמת רבנים על פשקווילים בכמות שרק קופת העיר יכולה לנצח ועוד ועוד מה לא נאמר ומה לא נכתב. ירידה לחייהם של אנשים, הטרדות, תקיפות והשפלות בפומבי של המשרתים בצה”ל הפכו ליומיומיים ברחובות החרדיים.

המלחמה היא לא על השירות הצבאי וכמה שינסו למכור אותה ככזו היא פשוט לא כזו…

שנת תשע”ה היא שנת הפוסט טראומה של הציבור החרדי אחרי שנפרד ממרן רבי עובדיה יוסף והגאון רבי יוסף שלום אלישיב זכר צדיקים לברכה. בשנה הזו נלחם הציבור החרדי על המשך דרכו כחברה וכקהילה למול מספר עצום של תלמידי חכמים ומחסור משווע במנהיגים. המלחמה המתנהלת היא על השאלות האם אנו עדיין באותה חרדה שחרדו חרדי הונגריה ליטא ופולין למול תנועת ההשכלה או הגיע זמננו להנהיג ולקחת אחריות על המקום בו אנו חיים. האסכולה הירושלמית גורסת כי אנו בתקופה הקשה בהיסטוריה של עם ישראל ולכן גם לפשרות שנעשו מקדמת דנא אין מקום ולמולם ניצבת אסכולת בני ברק הגורסת שחדש אסור מן התורה ר”ל זה לא מצב חירום חדש אבל הישן לא רע בכלל לביזנעס….

למול אסכולות אלו קם דור חרדי צעיר בגילו וחזק מאוד ברוחו. אינו חרד ואינו מפחד להישיר מבט לאתגרים – נכון קיימים אתגרים בשוק העבודה, בצבא, בטכנולוגיה ובכל מקום. קיימים אתגרים מוסריים, אתגרים כלכליים, אתגרים חינוכיים ובעיקר אתגר של הנהגה ואחריות. הדור שנטוע ומושרש בתרבות החרדית בה הוא גדל אבל מבין שחופש המידע כבר כאן, מדינות ערב קרסו בגלל אביב המידע וברבי עקיבא פינת מלכי ישראל עולם כבר לא נוהג כמנהגו. הדור שמבין שאת ההוויה החרדית יש להתאים לימים בהם אנו נהיה רוב. התאמה אחת שתעשה את ההבדל – אחריות!אושפני

נכון הרשתות החברתיות גועשות, פמניסטיות יצאו מהמטבח והקימו ארגונים הדורשים זכויות ושוויון ואתרי אינטרנט המציעים עבודה ולימודים לחרדים קורסים מעומס כניסות אבל הדור הצעיר עדיין לא הביא שום הישג רציני.

*

צריך לזכור כי הדור הזה עשה תהליך אישי ואינדבדואלי בדרכו לעצמאות השקפתית וכלכלית, חלקו לומד באקדמיה תוך גידול משפחה וחלקו עדיין עושה את צעדיו הראשונים בצה”ל.

יקח זמן ואוסף האינדבדואלים יתבגר, יתחבר ויעשה את השינוי המיוחל.

*שינוי בתעסוקה,

*שינוי בחינוך,

*שינוי בשירות הצבאי,

*זכויות נשים,

*שקיפות,

*מניעת אפליה

ובעיקר שינוי עמוק ביחסה של החברה החרדית ואחריותה לעתיד של כולנו.

מנהיגות היא אחריות

שנה של לב אחד ורוח חדשה
שנה טובה

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה