משה כחלון || הלוואי והיית לוליין, או לפחות קוסם

מוכשר ומיומן ככל שיהיה, איננו קוסם איננו לוליין או להטוטן,
מוכשר ומיומן ככל שיהיה, איננו קוסם איננו לוליין או להטוטן,

העלאת מס הרכישה לכדי 25% – 20% עומדת בבסיס הצעתו של כחלון במלחמה עם “טייקוני” הדיור להפחתה משמעותית במחירי הדיור, האם יצליח כחלון במשימה בה לא הצליח קודמו בתפקיד יאיר לפיד להשלים?

מאת: שאול בר אילן

לפי התקשורת, בין התכניות הפנטסטיות של שר האוצר המיועד כחלון, קיימת תכנית להעלאת מס רכישה לשיעור של 20%.
התכלית של העלאת מס הרכישה היא, כנראה, צמצום השחקנים בשוק של הרוכשים והורדת מכירי הדירות בהתאם.
אבל כל מי שקצת מכיר את השוק בארץ יכול להניח, שהעלאת מס הרכישה תגרום לא להורדת מחירי הדיור אלא להעלאתם(!!!), וזאת בצמצום מקביל של השחקנים בשוק של המוכרים (!!!).

נניח שאני ‘מרובה דירות’ שמחזיק שתי דירות או שלוש או ארבע. בעקבות העלאת מס הרכישה אני אצמצם את הרכישות שלי ולא ארכוש דירות חדשות. אבל נניח שאני זקוק לכסף נזיל. בעבר הייתי מוכר דירה, משתמש בכסף, ולאחר זמן עם הצטברות כסף חדש הייתי רוכש דירה חדשה. מובן שאם אחת הדירות היא דירת יוקרה, הייתי יכול למכור את דירת היוקרה, להשתמש בחלק מהכסף, ולרכוש בייתרתו דירה צנועה יותר.

נניח עתה שמס הרכישה יהיה בשיעור של 20%, ברור שלמרות שאני זקוק לכסף נזיל אני לא אמכור אף לא אחת מהדירות שלי מפני שביום שארצה להשיב את הכסף למסלול של השקעה במקרקעין אני אאבד 20% ממנו…
אם ניזכר עתה שמאז ינואר 2014 אבד הפטור של מוכר פעם בארבע שנים (סעיף 49ב(1) עליו השלום), ובכל יום שחולף החישוב הליניארי מטה את שיעור מס השבח לטובת המדינה, הרי שמי שימכור את הדירה השנייה שלו עלול בעתיד לשלם מס מצטבר בשיעור גבוה מארבעים אחוזים!!! מס שבח במכירת הדירה הנמכרת ומס רכישה ברכישת הדירה החלופית…

וכאן המקום להזכיר שאחת הסיבות לכך שבעיקרון מס רווח הון נמוך ממס על הכנסות פירותיות, הוא החשש שמס רווח הון בשיעור גבוה ידרבן בעלי הנכסים להשאיר אותם במצבם הקיים ולהקפיא למעשה את השוק (מה שמכונה בלשון המומחים ‘אפקט הנעילה’).

תכלס, העלאת מס רכישה בשיעור פראי תצמצם, לדעתי, את הסחירות של הדירות בשוק של דירות יד שניה, ולא תגרום להורדת מחירי הדיור אלא להעלאתם.

מדוע, אם כן, להתעקש שינוי כה מהותי בשיעור מס רכישה? לאלילי הרייטינג פתרונים.

 

הכותב: שאול בר אילן הינו עורך דין שמתמחה בנדל”ן נכד לעורך הדין החרדי הראשון או השני בפלשתינא הרב עו”ד דוד שלמה קוסובסקי שחור ז”ל.

לתגובות:

חץ למטה

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

השר אריה דרעי || יעביר 20 מיליון שקלים לפיתוח קברי צדיקים.

שר הנגב והגליל אריה דרעי יעביר 20 מיליון שקלים לפיתוח קברי צדיקים. לדברי דרעי, “ההשקעה… המשך לקרוא השר אריה דרעי || יעביר 20 מיליון שקלים לפיתוח קברי צדיקים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *