מרדכי גרנביץ || המרחב הישראלי חרדי

הולך ומתפתח הוא המרחב ה’שלישי’, יהודי ישראלי. התופס מקום נרחב יותר ויותר.

משוחרר מן הקולקטיב הדתי העמוס מוסכמות ישנות ופרמטרים של שיפוט שאבד עליהם הכלח. אך מחובר למורשת העתיקה בת שלושת אלפים שנות. הגבולות מיטשטשים, ההגדרות נהיות פחות ופחות גורפות.

נדוניית החילוניות: מחשבה חופשית, יצירה משוחררת, אינדבדואליות, חירות הפרט, מקום של כבוד לחיים התוססים באשר הם על שלל היבטיהם המורכבים בעולם פוסט מודרני.

הנדוניה הדתית: מורשת עתיקה, שפה שלמה ומערכת מושגים שמי שלא גדל בה צבר בור תודעתי עמוק ביחס לשייכות, מהות, פשר, דרכי חשיבה. ויותר מכל, הטרמינולוגיה התלמודית העומדת כשרשי תרבות שלמה שעיצבה אותנו לעם.

הויתור החילוני: על התנגדויות ישנות, סטריאוטיפים, ההפרדה בין היחס למורשת ובין כל מה שהוא מכיר מלמעלה דרך דיונים תקשורתיים רדודים (הנובעים בדרך כלל מההכלאה של דת ומדינה.)

הויתור הדתי: על שיפוט וחריצת גורלות, על הקולקטיב והזהות החברתית המתאפיינת בקודים ופרמטרים דקים. המוכנות לדון ולפתוח כל נושא מבלי לדעת מראש מה תהיה התשובה ולאיפה חותרים. הקבלה שיש עוד אופציות מלבד זאת המוכרת לו איך לחיות את החיים.

דרושים שדכנים
יחידים משני הצדדים שיפעלו לייצר את המרחב השלישי התרבותי שיאפשר שיח פתוח המכבד את החיים עצמם, כפי שהם בתדר החילוני שלהם, ומבין שחלק קריטי ואינטגרלי הוא החיבור למורשת התלמודית והתנ”כית אשר בלעדיה כנראה לא היינו פה כיום ביחד תחת אותה מטריה.

בנימה אישית: כמו כל מהפכה, זה כנראה לא יקרה דרך מפלגה או תנועה, אלא מיחידים שיפעלו כל אחד במקומו וכיכלתו, ויתרבו ויתרבו עד שהשיח המוצג לעיל יהיה עובדה קיימת,
באשר האדם הדתי
יבין שצריך ריסטארט רציני ובחינה מחודשת של ציור וצביון, ולא, המערכות יתפרקו אט אט והיהדות תישאר בקרן זוית לא רלוונטית בעליל. ולא מתייחסת בכנות למציאות העכשווית.
ומנגד החילוני
יבין שהשפה התנ”כית והתלמודית חסרה באופן קיומי ביותר להתפתחות הדיאלוג הפנימי בתוכינו על צביונינו כחברה וכעם.

הדברים נכתבו מתוך רצון וחזון
ובין יאוש לתקוה
אפשר יגע במישהו וירים את הכפפה

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

יהושע אליהו || צבא העם או צבא מקצועי

בעקבות חוק הגיוס וההפגנות הפלג הירושלמי מחריף הדיון בשאלה צבא העם או צבא מקצועי. ברוכים… המשך לקרוא יהושע אליהו || צבא העם או צבא מקצועי

כתיבת תגובה