מרדכי גרנביץ || המרחב הישראלי חרדי

הולך ומתפתח הוא המרחב ה’שלישי’, יהודי ישראלי. התופס מקום נרחב יותר ויותר.

משוחרר מן הקולקטיב הדתי העמוס מוסכמות ישנות ופרמטרים של שיפוט שאבד עליהם הכלח. אך מחובר למורשת העתיקה בת שלושת אלפים שנות. הגבולות מיטשטשים, ההגדרות נהיות פחות ופחות גורפות.

נדוניית החילוניות: מחשבה חופשית, יצירה משוחררת, אינדבדואליות, חירות הפרט, מקום של כבוד לחיים התוססים באשר הם על שלל היבטיהם המורכבים בעולם פוסט מודרני.

הנדוניה הדתית: מורשת עתיקה, שפה שלמה ומערכת מושגים שמי שלא גדל בה צבר בור תודעתי עמוק ביחס לשייכות, מהות, פשר, דרכי חשיבה. ויותר מכל, הטרמינולוגיה התלמודית העומדת כשרשי תרבות שלמה שעיצבה אותנו לעם.

הויתור החילוני: על התנגדויות ישנות, סטריאוטיפים, ההפרדה בין היחס למורשת ובין כל מה שהוא מכיר מלמעלה דרך דיונים תקשורתיים רדודים (הנובעים בדרך כלל מההכלאה של דת ומדינה.)

הויתור הדתי: על שיפוט וחריצת גורלות, על הקולקטיב והזהות החברתית המתאפיינת בקודים ופרמטרים דקים. המוכנות לדון ולפתוח כל נושא מבלי לדעת מראש מה תהיה התשובה ולאיפה חותרים. הקבלה שיש עוד אופציות מלבד זאת המוכרת לו איך לחיות את החיים.

דרושים שדכנים
יחידים משני הצדדים שיפעלו לייצר את המרחב השלישי התרבותי שיאפשר שיח פתוח המכבד את החיים עצמם, כפי שהם בתדר החילוני שלהם, ומבין שחלק קריטי ואינטגרלי הוא החיבור למורשת התלמודית והתנ”כית אשר בלעדיה כנראה לא היינו פה כיום ביחד תחת אותה מטריה.

בנימה אישית: כמו כל מהפכה, זה כנראה לא יקרה דרך מפלגה או תנועה, אלא מיחידים שיפעלו כל אחד במקומו וכיכלתו, ויתרבו ויתרבו עד שהשיח המוצג לעיל יהיה עובדה קיימת,
באשר האדם הדתי
יבין שצריך ריסטארט רציני ובחינה מחודשת של ציור וצביון, ולא, המערכות יתפרקו אט אט והיהדות תישאר בקרן זוית לא רלוונטית בעליל. ולא מתייחסת בכנות למציאות העכשווית.
ומנגד החילוני
יבין שהשפה התנ”כית והתלמודית חסרה באופן קיומי ביותר להתפתחות הדיאלוג הפנימי בתוכינו על צביונינו כחברה וכעם.

הדברים נכתבו מתוך רצון וחזון
ובין יאוש לתקוה
אפשר יגע במישהו וירים את הכפפה

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

צחי הורויץ || מנסה להבין מה קורה באומן?

אומן תשע”ח, לפני ראש השנה הייתה סערה גדולה על הנסיעה לציון רבי נחמן באומן וכפי… המשך לקרוא צחי הורויץ || מנסה להבין מה קורה באומן?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *