מקאם חוסיני || יחודי, יפהפה ואיכותי. מבטא רגש ובמידה רבה ויש בו כמין עצב.

מקאם חוסינימקאם חוסייני הוא המקאם  המוזיקאלי הרוחני המרכזי בו מבוצעים רוב השירים במסורת השירה הכורדית. חזנים רבים מבני העדה הכורדית מגישים תפילה שלימה במקאם חוסייני, שהוא מקאם יחסית יחודי, יפהפה ואיכותי. הוא מבטא רגש במידה רבה ויש בו כמין עצב.

מאת: אהרן קלה

עם זאת, אין בו אפשרויות רבות לביצוע מבחינה מוזיקאלית. על כן, כדי שיהיה מעניין ונוח לביצוע ונעים לאוזן, מומלץ מאוד להשתמש במקאם זה בתפילה שבה נרכיב ממקאם ביאת וממקאם כורד, וכקישוט נשלב גם את מקאם חוסייני.

ישנם חזנים מבני העדה שיחיו, אשר חלקם אינם בקיאים במוזיקה ואינם מכירים את המקאמים, ולכן הם מבצעים את התפילה כולה במנגינה כורדית, דהיינו, במקאם חוסייני, שאותה למדו או שמעו בדרך זו או אחרת. בשנים האחרונות יאמר לשבחם של בני העדה הכורדית, שבחלקם טרחו לברר ולדעת שמקאם זה נקרא חוסייני, ועל כך יבורכו אך זה אינו מספיק. הבעיה עולה כשחזן מקצועי מגיע לקהילות אלו ומוזמן לשמש כשליח צבור. הוא לעולם לא יגיש את כל התפילה במקאם חוסייני, היות והוא מבין וידען ויש לו את הכלים להגיש את התפילה באופן מקצועי ויפה.

ומטבע הדברים, יבחר להשתמש במקאמים נוספים,

כגון ביאת (שבו שרים לדוגמה את הפיוטים “בתי צאי מבית כלא”, “אל מאוד נעלה”,  “ישמח חתני”, “שמח בני בחלקך” )

וכורד ( שבו שרים לדוגמה את הפיוטים “שלום לבן דודי”, “חביבי יא חביבי”, “אשורר שירה”, “שבחי ירושלים”) ,

ומידי פעם ישלב בתפילה את מקאם חוסייני, ואפילו ירבה לשלב מקאם זה על מנת לרצות את הקהל, אך כאמור הוא לא יבצע את כל התפילה במקאם זה בלבד.

בנסיבות אלו, תשמע חזנות זו לחלק מן הקהל כמשהו שונה ממה שהם רגילים לשמוע והתפילה לא תערב להם, ובתום לב אף יעירו לחזן הערות שונות כגון, מדוע הוא לא ביצע את החזנות במקאם חוסייני, למרות שהוא הרבה לשלב בתפילה מקאם זה, או במקרה הטוב, יאמרו שזיהו את המקאם הזה בתפילה אך זה לא היה מספיק, ולא יבינו מדוע לא שמעו את המנגינה המוכרת להם ברצף. בעיה זו מוכרת לי ואף שמעתי עליה מחזנים מקצוענים מומחים ובעלי שם מהשורה הראשונה שנתקלו בבעיה זו למרות שברור להם שהדבר נובע מאי הבנת הקהל במוזיקה.

בעיה כאובה זו ובעיות דומות אחרות קיימות לצערנו לא רק אצל בני העדה הכורדית אלא גם אצל עדות אחרות מקרב עדות בני המזרח ושורשה הוא לפני שנים רבות, כשהידע המוזיקלי היה מועט, ולא היו כלים כמו היום, תודות לאל, שאפשר ללמוד ולשמוע המון מוזיקה ושירים, ולהתעמק בידע, ולכן אז בצעו בתפילה מנגינות מסויימות וחלקן ביצעו בצורה מוטעית, כי זה מה שהיה וזה מה שידעו אז והשתרש בהם.

אך כעת השם יתברך פתח לנו כלים רבים עד אין סוף לשמוע, ללמוד, לדעת, לשפר ולשדרג את הידע המוזיקלי שלנו כמו בכל תחום. וכאשר נגשים לעשות שדרוג, הקהל מתקשה לקבל זאת, ויתרה מזאת, אף טוען שהביצוע היה לא מדוייק, ומחוסר ידע ממציאים עילה לומר שזהו הסגנון שלהםוזאת טענה מגוחכת. ומדוע? לדוגמא יש רבים מבני עדות המזרח המבצעים פיוט זה או אחר בצורה מוטעית היות וכך שמעו ולמדו אותו מאנשים מבוגרים בצעירותם לפני שנים רבות, כאשר מבוגרים אלה לא היה להם ידע מספיק במוזיקה זו. היום כבר יודעים ללמוד ולנתח ולדעת את המקור של כל לחן ולחן ומהיכן הגיע ויודעים מאין נובעת הטעות שהשתרשה בימים עברו.

במשך שנים, מתוך סקרנות, נגשתי ללמוד ולשמוע ולהבין, מהיכן נלקחו הלחנים המקוריים הידועים לכולנו ושבהם אנחנו משתמשים באופן קבוע בתפילה בשבתות וחגים. שאלתי, עקבתי ובדקתי רבות עד אשר הגעתי לשירים המקוריים במקאם זה או אחר, וכך רכשתי ואספתי אותם.

מספר הלחנים בהם כולנו מבצעים את “ראו בנים את גבורתו” ששרים בערב שבת הוא רב.  לדוגמא: לחן אחד מהם הידוע ואהוב בקרב הצבור הרחב, נלקח משיר מצרי מדהים ועתיק ביותר. וכן לחנים אחרים עתיקים מחלב שבסוריה, כגון לחנים של הקדושה, אשר כולנו מכירים ומשתמשים בהם, וכגון לחן של “נשמת כל חי” בלחן טורקי הצעיר יחסית, מנגינת “שוועת עניים” בלחן טורקי די ישן, וכן לחנים של “אל ההודאות”, חלקם עתיקים וחלקם פחות, שבהם משתמשים החזנים לקדישים, כולם מבוצעים במקאמים שונים.

מאוד ריגש אותי לשמוע את הביצועים המקוריים האמיתיים של הלחנים האלה. וזה מדהים רבותי הנכבדים, כמו שבכל תחום שבעבר היו מעבדים ויוצרים בצורה שונה מהיום.

כיום אנחנו מקבלים ביתר קלות תוצאה יותר נכונה, מדוייקת ומקצועית, נאה ויפה, ואין להתכחש לכך. האם קיים בעל מקצוע טוב שיהיה מוכן לבצע עבודה בצורה לא נכונה היות ובתום לב כך דורש הלקוח? התשובה היא כמובן – לא!. בעל המקצוע יסביר ללקוח שלא טוב לעשות כך.

לצפות במקור הכתבה, לחץ כאן

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

כוכב חדש בשמי החזנות … בארה”ב קוראים לו פאברוטי היהודי

כוכב חדש בשמי החזנות…בארה”ב קוראים לו פאברוטי היהודי ואכן מי שלימד אותו את העומק בשירה… המשך לקרוא כוכב חדש בשמי החזנות … בארה”ב קוראים לו פאברוטי היהודי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *