מסובין לדבר תורה לפרשת “רְאֵה” || להתחיל ולהבין מהי “הַבְּרָכָה” ומהי “הַקְּלָלָה”.

החיים הטובים לפרשת ראה
“הַבְּרָכָה” אינה שכר, ו”הַקְּלָלָה” אינה עונש, אלא, הן תוצאות ישירות של מעשי האדם.

אהרון זאב שצמן | לכל אחד ואחת מישראל ניתנה הבחירה החופשית, ובכוחו להכריע את העולם כולו לזכות או לחובה, כמו הגרגר האחרון על כף המאזניים, שקובע לאן תטה הכף. במידה ובחר היהודי להגביר את הטוב שבתוכו, אז בהתנהגותו ובאורח חייו המתוקנים, הוא מסייע למלחמה שבין כוח הטוב לכוח הרע, מכריע את העולם כולו לכף זכות, ומגדיל בכך את עוצמת ההארה היורדת, והמחייה את הברואים כולם. פרשת “ראה” מה צריך ,”לראות” כל אחד מישראל, כדי להביא אל חייו את “הַבְּרָכָה”, ולהרחיק מעליו את “הַקְּלָלָה”? ולמה המשך קיומו של העולם כולו, תלוי אך ורק במעשיהם של ישראל, ובמידת דבקותם בתורה ובמִצְוֹת?

“רְאֵה, אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם: בְּרָכָה, וּקְלָלָה, אֶת הַבְּרָכָה אֲשֶׁר תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹת ה’… וְהַקְּלָלָה, אִם לֹא תִשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹות ה'”

“רְאֵה” – אדם נדרש לראות את הסדר המופתי שבבריאה, ואת החוקיות שהוטבעה בטבע, להתבונן במציאות סביבו, ומתוכה להבין, כי חייב להיות בורא ומתכנן לעולם.
למשל, אם יימצא שולחן מונח לבדו בטבע, הרי איש לא יעלה על דעתו שהשולחן הזה נוצר שם מעצמו, אלא, כל בר דעת יודה מיד, שהיה כנראה נגר כלשהו, אשר תכנן ובנה את השולחן. עצם קיומו של תכנון, מעיד בהכרח שחייב להיות גם המתכנן – היצירה עצמה, היא העדות, שחייב להיות מאחוריה גם היוצר, וככול שהיצירה מורכבת יותר, כך היא מעידה על המתכנן שלה, שהוא חייב להיות מעליה ביכולותיו ובחוכמתו.

“שְׂאוּ מָרוֹם עֵינֵיכֶם וּרְאוּ מִי בָרָא אֵלֶּה…” (ישעיהו פרק מ) – מכאן, שכל המתבונן בנפלאות הבריאה מבין מיד בליבו, כי חייב שיהיה מתכנן על, שהטביע את הסדר ואת האיזון המופתי שבטבע. כיון שהאדם הוא היצור המתוחכם והמורכב ביותר, שנוצר עלי אדמות, עצם יצירתו מעידה, יותר מכל, על יוצרו, שהוא בהכרח חכם יותר מהאדם עצמו, ומתוחכם יותר מכל הממציאים והיוצרים גם יחד.

מסביר האדמו”ר הזקן: “כאשר יצא לצורף כלי, שוב אין הכלי צריך לידי הצורף, כי… הכלי קיים בתבניתו וצלמו ממש, כאשר (כמו ש) יצא מידי הצורף… ההבדל הגדול שבין מעשה אנוש… למעשה שמים וארץ, שהוא (שמעשי הקב”ה הם) יש מאין… שבהסתלקו (של) כח הבורא מן הנברא (ואם לרגע יפסיק הקב”ה להחיות את בריאתו)… ישוב הנברא לאין ואפס ממש. אלא צריך להיות כח הפועל בנפעל תמיד, להחיותו ולקיימו” (תניא, שער הייחוד והאמונה, פרק ב)

שלא כמו הנגר, שיצר את השולחן מעצים, שכבר היו קיימים בטבע (יצר “יש” מ”יש”), ולאחר מכן עזב את יצירתו, והיא מתקיימת מעצמה, הקב”ה אינו עוזב לרגע את העולם שברא, אלא ממשיך להחיותו, ולתת אנרגיה לכל ברואיו (למלא אותם באור האלוקי), ובכוח זה ממשיך העולם להתקיים, ואילו לרגע אחד בודד יפסיק הקב”ה להחיות את העולם, תחזרו הבריאה וכל הברואים להיות שוב אין ואפס (יתבטלו).

“וַיֹּאמֶר אֱלֹקִים, נַעֲשֶׂה אָדָם בְּצַלְמֵנוּ כִּדְמוּתֵנוּ, וְיִרְדּוּ בִדְגַת הַיָּם, וּבְעוֹף הַשָּׁמַיִם, וּבַבְּהֵמָה, וּבְכָל הָאָרֶץ” (בראשית א)
האדם נברא אחרון, והוא זה השולט בטבע, בכל הדומם ובכל החי – מכאן שהאדם הוא נזר הבריאה, הוא הגורם החשוב ביותר בטבע, ועבורו נוצר כל העולם. על פי מעשיו והתנהגותו של האדם, יקבע גורלו של העולם, ותקבע גם מידת המשכת החיות האלוקית, שתרד ותחייה את הבריאה כולה.

“וַיַּרְא ה’ כִּי רַבָּה רָעַת הָאָדָם בָּאָרֶץ… וַיֹּאמֶר ה’: אֶמְחֶה אֶת הָאָדָם, אֲשֶׁר בָּרָאתִי, מֵעַל פְּנֵי הָאֲדָמָה, מֵאָדָם עַד בְּהֵמָה, עַד רֶמֶשׂ וְעַד עוֹף הַשָּׁמָיִם” (בראשית פרק ו) – בימי נוח, כאשר השחית האדם את מידותיו, יתר על המידה, ולא היה עוד טעם להמשיך ולהחיות את הבריאה, בחר הקב”ה להביא על העולם את המבול, והחריב את כל העולם שברא, בגלל מעשי האדם.

מסביר המדרש: “הא למדת שהעולם לא נתייסד, אלא על התורה, והקדוש ברוך הוא נתנה לישראל, שיתעסקו בה ובמצוותיה יומם ולילה… שבשביל שומרי התורה, העולם עומד… שהתנה הקב”ה עם מעשה בראשית, ואמר להם: אם ישראל מקבלים התורה… מוטב, ואם לאו, אני מחזיר אתכם לתוהו ובוהו” (מדרש תנחומא בראשית א)

כשם שלכל חפץ יש תכלית, כך גם לא יתכן שברא הקב”ה את האדם ואת העולם ללא תכלית מוגדרת, ולכן השאיר הבורא לאדם את ספר הוראות היצרן, את התורה, והיא הבסיס, המורה לאדם כיצד לממש את תכליתו, ומלמדת אותו, איך עליו לחיות את חייו בהתאם.
כדי שלא יאלץ הקב”ה להחריב את הבריאה בשנית, בחר את עם ישראל, שיהיו הם נציגיו עלי אדמות, והטיל עליהם את המשימה החשובה לשמור על העולם, ולקיים בו את תורתו. בזכות יגיעתם של ישראל בתורה, בחוקים ובמצוות, זוכה הבריאה להתקיים שוב ושוב, בכל רגע ורגע מחדש.

מכאן ניתן להתחיל ולהבין מהי “הַבְּרָכָה” ומהי “הַקְּלָלָה” –
“אֶת הַבְּרָכָה, אֲשֶׁר תִּשְׁמְעוּ, אֶל מִצְוֹאת ה’ אֱלֹקֵיכֶם… וְהַקְּלָלָה, אִם לֹא תִשְׁמְעוּ אֶל מִצְוָֹת ה’ אֱלֹקֵיכֶם, וְסַרְתֶּם מִן הַדֶּרֶךְ, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם”
“הַבְּרָכָה” ו”הַקְּלָלָה” הם כוחות רוחניים, היורדים כאנרגיה חיובית או שלילית אל עולם, בהתאם למעשיהם של עם ישראל, באותה העת. הקב”ה נתן לעם ישראל את המפתח להמשך קיומו של העולם, נתן לישראל בתורתו סדרה של חוקי חיים, אשר בהתאם למידת קיומם, תקבע גם מידת ירידת השפע האלוקי לאנושות כולה, וזהו עצם הסוד הקיומי, להמשך חיותם של כל היצורים עלי אדמות.

“אֵלֶּה הַחֻקִּים וְהַמִּשְׁפָּטִים, אֲשֶׁר תִּשְׁמְרוּן לַעֲשׂוֹת, בָּאָרֶץ… כָּל הַיָּמִים, אֲשֶׁר אַתֶּם חַיִּים עַל הָאֲדָמָה”
כדי שיוכלו להמשיך ולהתקיים ה”חַיִּים עַל הָאֲדָמָה”, ותשרה בעולם “הַבְּרָכָה”, חייבים ישראל לבחור תמיד בטוב, לדאוג שלא לסור מן הדרך שקיבלו (הַדֶּרֶךְ, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם), ובכל רגע ורגע (כָּל הַיָּמִים), להמשיך ולקיים את כל מצוות התורה (הַחֻקִּים וְהַמִּשְׁפָּטִים).
“יום תעזבִינִי, ימים אעזבֵךְ” (תלמוד ירושלמי – ברכות יד ד) – כשם שהאדם אינו יכול לבחור שלא לנשום ליום אחד, כך ישראל אינם רשאים להתנתק מהקב”ה, ולו לרגע אחד, ועליהם לקיים באופן קבוע ורציף את תורתו ומצוותיו.

“רְאֵה, אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם, בְּרָכָה, וּקְלָלָה”
הבחירה החופשית – מאפשרת לכל אחד מישראל לפעול ולחיות בהתאם לחוקים הללו, ובכך להביא את “הַבְּרָכָה” לעולם, או, חלילה, לחיות את חייו בניגוד לחוקי הבורא, ובכך להביא לעולם את “הַקְּלָלָה”.
הכוח להתנגד לחוקים, ולבחור שלא לקיימם, זהו למעשה “היצר הרע” – הכוח הפנימי באדם, היונק מן “הצד האחר” (כוחות הטומאה), שתפקידו למנוע מן האדם, בתחכום, לקיים את חוקי הבורא, ומושך אותו אחר תאוות חומריות מזיקות, ואל קלקולים של רגע (“לָלֶכֶת, אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים, אֲשֶׁר לֹא יְדַעְתֶּם”).

יצר הרע לא נוצר כדי להכשיל את האדם, אלא כדי לתת לאדם את האפשרות להתגבר עליו מרצון, ובכך לצקת משמעות לחיים, שנותן הקב”ה לאדם. הקב”ה רוצה שישראל יזכו לקבל את שכרם בכבוד על יגיעתם בתורתו, שיהיו ראויים לאינסוף השפע שהוא שומר עבורם, ושלא יקבלוהו כמתנת חינם, שיש בה אלמנט של בושה.

“רְאֵה, אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם” – למה פתחה הפרשה בלשון יחיד (רְאֵה), ועברה מיד ללשון רבים (לִפְנֵיכֶם): כיוון שלכל אחד ואחת מישראל ניתנה הבחירה החופשית, ובכוחו להכריע את העולם כולו לזכות או לחובה, כמו הגרגר האחרון על כף המאזניים, שקובע לאן תטה הכף. במידה ובחר היהודי להגביר את הטוב שבתוכו, אז בהתנהגותו ובאורח חייו המתוקנים, הוא מסייע למלחמה שבין כוח הטוב לכוח הרע, מכריע את העולם כולו לכף זכות, ומגדיל בכך את עוצמת ההארה היורדת, והמחייה את הברואים כולם.

מסביר הרמב”ם: “לפיכך צריך כל אדם שיראה עצמו כל השנה כולה, כאילו חציו זכאי וחציו חייב, וכן כל העולם, חציו זכאי וחציו חייב: חָטָא חֵטְא אחד- הרי הכריע עצמו, והכריע את כל העולם כולו לכף חובה, וגרם להם השחתה. עשה מצווה אחת – הרי הכריע את עצמו, והכריע את כל העולם כולו לכף זכות, וגרם להן תשועה והצלה” (משנה תורה להרמב”ם, הלכות תשובה פרק ג, ח).

“מכלל הצריך לפרט, ומפרט הצריך לכלל” (תלמוד בבלי, מסכת בכורות, דף יט א)
כיוון שכל ישראל ערבים זה לזה, מעשי היחיד משפיעים על גורל הכלל, ומעשה הכלל משפיעים על גורל היחיד – הבחירה, כאמור, מונחת “לִפְנֵיכֶם” לפני כל אחד מישראל. ועל כל יהודי מוטל לקיים את המצוות, ואסור לו שיחשוב בליבו, שהרבים כבר יקיימו את התורה במקומו, ובכך יכסו גם עליו. אלא צריך הוא לדעת, שאצל הקב”ה מעשי הפרט נחשבים, לא פחות ממעשי הכלל, ושלא כמו אצל מלך בשר ודם, כאשר רוב הציבור עושים את המלאכה, אין הוא מקפיד על עבודתו של היחיד, לא כן אצל הקב”ה, המשגיח על כל אדם ואדם בכל רגע ורגע (“ואם לא יכול להתגבר על אהבה עצמית, מכריע עצמו ואת העולם כולו לכף חובה” – בעל הסולם, הערבות).

“רַבּי אֱלִיעֶזְרִ בֶּן יַעֲקֹב אוֹמֵר, הָעוֹשֶׂה מִצִוָה אַחַת, קוֹנֶה לוֹ פְרַקְלִיט אֶחָד. וְהָעוֹבֵר עֲבֵרָה אַחַת, קוֹנֶה לוֹ קַטֵּיגוֹר אֶחָד. תְּשׁוּבָה וּמַעֲשִׂים טוֹבִים, כִּתְרִיס בִּפְנֵי הַפֻּרְעָנוּת” (אבות, פרק ד – משנה יא)
“הַבְּרָכָה” אינה שכר, ו”הַקְּלָלָה” אינה עונש, אלא, הן תוצאות ישירות ממעשיהם של ישראל בעולם. בעצם קיום המצוות יש “בְּרָכָה”, ואם לא שומעים להן נחשב העניין “קְּלָלָה” לעולם. כשיהודי מקיים מצוות, או עושה מעשה טוב, הוא בורא מלאכים טובים, והם אלו השומרים עליו ומביאים את החיות והבְּרָכָה לו ולעולם, ואילו כאשר יהודי מקלקל, מחלל את קדושת המצוות, או שעושה מעשה רע, הוא בורא במעשיו מלאכי חבלה, והם אלו, המביאים לעולם את כוח הַקְּלָלָה.

“יַעַן אֲשֶׁר לֹא זָכַר, עֲשׂוֹת חָסֶד… וַיֶּאֱהַב קְלָלָה, וַתְּבוֹאֵהוּ, וְלֹא חָפֵץ בִּבְרָכָה, וַתִּרְחַק מִמֶּנּוּ” (תהילים פרק קט)
מצוות התורה, הן גבולות ומינונים לחיים טובים – “הַקְּלָלָה” באה כתוצאה מהכניעה ליצר הרע, רדיפה אחר תאוות מקולקלות (“וַיֶּאֱהַב קְלָלָה”), ומן ההתרחקות מאור הבורא (“וַתִּרְחַק מִמֶּנּוּ”) – צמצום כוח החיות באדם. הפגיעה באדם, תעשה מידה כנגד מידה – בדיוק באותו האופן, בו רצה לקלקל ולקבל עודף תענוג אסור לתאוותיו, שם גם יחווה את הסבל, ושם לבסוף גם יפגע, תוצאה מכך שפרץ את גבולות ההיתר של התורה.
האוכל הלא כשר יטמטם אותו, האישה איתה קלקל תביא עליו צרות, הכסף שגזל יהיה לרעתו, התאווה, שצרך ממנה ייתר על המידה, תהפוך לו את העונג למיאוס… – “וְנָתַן ה’ לָכֶם בָּשָׂר, וַאֲכַלְתֶּם… עַד חֹדֶשׁ יָמִים, עַד אֲשֶׁר יֵצֵא מֵאַפְּכֶם, וְהָיָה לָכֶם, לְזָרָא” (במדבר פרק יא).

“וּשְׁמַרְתֶּם לַעֲשׂוֹת, אֵת כָּל הַחֻקִּים וְאֶת הַמִּשְׁפָּטִים, אֲשֶׁר אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם, הַיּוֹם”
המצוות, הן התרופה כנגד הקְלָלָה, הן נוסחאות לשמירה מפני כוחות הטומאה, והן הדרך להשיג חיים טובים ומספקים. המצוות הן גבולות לשימוש נכון בטבע ובחומר, ובזכותן יכול האדם ליהנות מן החומר, לקדש אותו, ולא לסבול מהתמכרות הרסנית לתאוותיו (“לְמַעַן יִיטַב לְךָ וּלְבָנֶיךָ אַחֲרֶיךָ, כִּי תַעֲשֶׂה הַיָּשָׁר בְּעֵינֵי ה'”).

“וְהֵנִיחַ לָכֶם מִכָּל אֹיְבֵיכֶם מִסָּבִיב, וִישַׁבְתֶּם בֶּטַח… וּשְׂמַחְתֶּם, לִפְנֵי ה’ אֱלֹקֵיכֶם אַתֶּם וּבְנֵיכֶם וּבְנֹתֵיכֶם …”
בזכות שיבחר כל אחד מישראל לקדש מדי יום את תאוותיו, וישמע אל המצוות – מובטח לו, כי יזכה “לַבְּרָכָה”, ולחיי אושר לאורך כל ימיו – שיהיה שמח (וּשְׂמַחְתֶּם), יזכה לתחושת בטחון (וִישַׁבְתֶּם בֶּטַח), תהיה לו ברכה בפרנסה (בְּכֹל מִשְׁלַח יֶדְכֶם), ויהיו לו ילדים ברוכים, ההולכים גם הם בדרך התורה (אַתֶּם וּבְנֵיכֶם וּבְנֹתֵיכֶם) …. הכול כחלק מ”הַבְּרָכָה”, השמורה לעם ישראל, כשבוחרים ללכת בדרך התורה (“תִּשְׁמְעוּ, אֶל מִצְוֹת ה’ אֱלֹקֵיכֶם”).

רק עם ישראל יכול לחולל את המהפך העולמי, ולהביא לעולם את “הַבְּרָכָה”, כי לכל אחד מישראל ניתנה הבחירה לתקן את עצמו בתשובה, להחיש את בואו של משיח צדקנו, ולזכות בכך את העולם כולו בתיקונו, בגאולה האמיתית והשלימה, במהרה בימנו ממש.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה