מנחם נאבת || הערה בנושא גרושות (וגרושים) בחברה החרדית,

divorceבגלל שעלה הנושא של גרושות (וגרושים) בחברה החרדית, אומַר בעקבות דברים שנאמרו, רק הערה. האמת היא, ואני מקדים זאת מראש ואומר, שאני כמעט ולא מכיר את הנושא, אין לי הרבה היכרות עם גרושות חרדיות, וגם אלה שאני מכיר, אינני מכיר לעומק את הבעיות עמן הן מתמודדות, אני רק שומע שמועות כמו רבים. אני מקדים ואומר שמן המקום הזה אני מדבר.

ראשית, יש דברים שמאוד מפתיעים אותי במה שדוּבַּר. מעולם לא שמעתי בחברה הקרובה לי ובחברה שאני חי שגרושות הן נשים ‘מוקצות מחמת מיאוס’ כמו שמתארים אותן. אני כן יודע שבשידוכים זה נחשב ‘סוג ב’ ‘, (דבר שיש בו היגיון),

אבל לא שמעתי מעולם על התנכלויות, רדיפה, ירידה לחיים וכיו”ב.

מה שכן, זה נכון שמכיוון שהחברה החרדית היא קצת שמרנית ובנויה על משפחתיות, הגרושה נתפסת קצת כ’זרה בנוף’, והיא צריכה להתמודד עם זרות מסוימת. אבל גם זה דבר מתקבל על הדעת. לא שזה לא קשה, אבל זה מתקבל על הדעת. הייתי באמת רוצה לדעת היכן יש יחס שלילי כלפי גרושות. שמעתי שזה כך בקהילות חסידיות מסוימות. באמת מעניין אותי היכן.

שנית, וזאת עיקר ההערה שלי.

פעמים רבות אנו שומעים התמרדות של נשים, בעיקר פמיניסטיות, בכך שרבנים ויועצים מורים לזוג לנסות שוב, לנסות בכל זאת, לנסות לוותר, לנסות לעשות מאמץ. הן תופסות זאת כזלזול ברצונותיה של האישה ובאינדיווידואליות שלה. אבל זה לא נכון. אני באופן אישי ראיתי פעמים רבות זוגות שיש להם גם ילדים שמעוניינים לפרק את החבילה בקלות רק בגלל ‘שלא מסתדרים’ ו’לא הולך’, שעה שמדובר בבעיות שניתן לפתור אותן אם רק עושים מאמץ קטן.

אני לא מסכים עם האמירה הראשונית והכביכול מודרנית הזאת, אם לא הולך אז אין מה לדבר, יאללה, להתגרש.

לא הכל הוא גזירת גורל. יש דברים שאפשר לשנות, ייעוץ זוגי רציני ונכונות זוגית הרבה פעמים עוזרת מאוד, הרבה פעמים אפשר לעשות מאמץ לרדת לשורש הבעיה ולנסות לפתור אותה. האינדיווידואליזם המודרני מתייחס פעמים רבות לאינדיווידואליות של יחידים כדבר שהוא גזירת גורל, זאת בשם ערכים של עצמיוּת, אינדיווידואליות, חיבור למי שאני וכו’ וכו’, שבאים עד כדי עמידה על עקרונות בכל מצב וכו’, וכל פעם שמדברים על שיקולים רחבים יותר כמו שיקולים של משפחה, של ילדים, שיקולים עתידיים וכו’, זה נתפס כניסיון דיכוי. וזה לא נכון, לא כל עצה כזאת היא דיכוי,

עצות כאלה רואות את הדברים במבט יותר רחב ומבקשות להתייחס לשקלול גדול של נתונים.

גם אהבה נתפסת בעיני האינדיווידואליזם כגזירת גורל כזו, אם אוהבים אז יש על מה לדבר ואם לא אוהבים אז אין על מה לדבר. זה לא תמיד כך. גם אהבה יכולה להתעצב. גם אהבה אפשר לבנות, וזה לא תמיד דבר רע. לפעמים יש קשר כבר קיים בין איש לאישה, שהוא לא קשר ‘טבעי’, ובכל זאת, עם הזמן, אפשר להפוך את הקשר הזה לקשר של אהבה ואפילו אהבה גדולה מאוד, אם רק יודעים לשים את האצבע על הנקודה הנכונה. לא הכל גזירת גורל ולא כל דבר צריך לעשות בפזיזות.

כאשר רבנים מייעצים לשקול שוב זה בסה”כ ניסיון לייעץ מבחוץ שלא להיכנע לפזיזות, פעמים רבות כאשר אדם במשבר הוא עושה מעשים פזיזים בלי לשים לב.

עם זאת, וחשוב להדגיש זאת, אם בכל זאת לא הולך, ואם אחרי כל המאמצים בני זוג שוקלים בצורה רצינית ולא פזיזה את הנושא ומגיעים למסקנה שבכל זאת זה לא הולך, אין שום טעם להרוס את החיים רק בגלל שיקולים של מסגרת. וכמובן שאם יש התנגדות רבנית לדבר כזה (קשה לי להאמין שיש, ושוב, אני לא ממש יודע), לא צריך לשמוע לה. אנחנו גם בני אדם ולא רק אנשים שמקריבים כל הזמן את חיינו לטובת הבעל/ הילדים/ המשפחה/ החברה.

דבר נוסף, חז”ל אומרים שבני זוג שנפרדים אפילו מזבח מוריד עליהם דמעות. לא צריך לזלזל בחז”ל וחז”ל לא היו שוביניסטיים.

גירושין זה באמת דבר טראגי גם אם זה נצרך.

לא כל דבר נצרך הוא ‘היי’ וכיפי, והתחברות לעצמי, ושחרור, שחרור מדיכוי וכו’, יש דברים שהם נצרכים אבל הם טראגיים. לא רק המזבח מוריד דמעות, גם בני אדם. ואני חושב שזה דבר מאוד אנושי לראות בגירושין, -בכל גירושין-, דבר טראגי, כמו שרואים בנישואין שמחה. זה עדיין לא אומר שחז”ל מונעים מאישה להתגרש, חז”ל מאוד לא קתוליים, והסיבות המצדיקות גירושין בעיניהם הם אפילו לפעמים טריוויאליות מאוד.

בקיצור, מה שרציתי לומר, זה שיש להתייחס לגירושין, כמו לכל נושא אחר, בצורה קצת יותר מורכבת, מאשר טוב ורע. יש הרבה ממדים בנושא הזה, וכל המימדים הם חשובים. העובדה שמתחשבים בכל הממדים הללו לא אומרת שמזלזלים בממדים האחרים.

ושוב, לגבי נשים לאחר הגירושין, הייתי מאוד מעוניין לדעת במה באמת הן מתקשות (אני מדבר מבחינת החרדיות, לא מה שכל גרושה מתקשה סתם כך), ובעיקר הייתי מאוד מעוניין לדעת היכן יש ‘הוראות’ להתייחס לגרושות בצורה לא טובה. אני עכ”פ, – ושוב, אני מדגיש, אני זה לא ראיה – לא נתקלתי בזה אף פעם.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

לא יודע כמה מכם עוקבים ומצויים בפרטים שכאלו, אבל דברים מאוד דרמטיים מתחוללים בזירת מלחמות… המשך לקרוא אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *