מנחם נאבת || בואו ונהיה כנים ונפסיק לעבוד על עצמנו

haredim

חברייא, בואו נתרצן. כיף לנו לדבר על החובה להיות מעורב בעולם ולהבין אותו ואנו מרגישים טוב בזה שאנו מדברים על הרבנים שאינם מבינים מספיק מה קורה וכו’. אבל היי, הרבנים הם לא הולכי בטל כמונו, כל החיים שלהם הם שקועים בתורה עד כלות. תראו מישהו כמו ר’ חיים קנייבסקי, אין לו כלום בחיים חוץ מתורה, רק תורה.

כמה שנטיף לעצמנו שצריך להבין בענייני העולם הזה, זה רק בגלל שאנו ח’פיפניקים, אנחנו אוהבים שיבינו אותנו, אנחנו רוצים להתיר לעצמנו כל מיני דברים בשם התורה, אבל אנחנו בסופו של דבר מכורים לתאוות שלנו. דווקא בגלל זה אנו צריכים רבנים שיש להם רק תורה בראש, ולא יודעים שום דבר חוץ מזה. רק ממקום כזה אפשר לדבר ברצינות,

בלי שוחד, בלי נגיעות, בלי תאוות, בלי עולם הזה, רק השקפת התורה. מי ששקוע בלימוד, לא מבין כלום מהחיים חוץ מלימוד, הוא לא נגוע בכלום, רק תורה מעניינת אותו, והוא יודע יותר טוב מכולנו מה צריכים לעשות.

ובל נשכח, יש גם מושגים רבים שאנו רוצים לשכוח. יש מושג של רוח הקודש, יש מושג של אין הקב”ה מביא תקלה ע”י צדיקים, יפתח בדורו כשמואל כדורו, יש מצווה לשמוע בקול דברי חכמים.

מחקנו כאן חצי מחז”ל. חז”ל ידעו על מה הם מדברים.

גדולי הדור לא צריכים להבין בכל מה שקורה בכדי לומר דעת תורה. להיפך, אם הם היו מבינים בכל מה שקורה אז הראש שלהם היה פועל מתוך שיקולים זרים ולא מתוך התורה. רק בגלל שהם שקועים בתורה הם יכולים לומר עצה אמיתית והשקפה אמיתית. והקב”ה עוזר להם, יש מושג של סייעתא דשמיא.

אנו חושבים שאנחנו חכמים ויש לנו ‘הבנה’ משלנו. אבל איך יכולה להיות לנו ‘הבנה’ משלנו בתורה אם אנו לא שם?

למשל, גדולי הדור קבעו שעמלק זה עמלק ממש, שגיוס זה יהרג ואל יעבור, שאקדמיה זה יהרג ואל יעבור, הם אומרים את זה בגלל שהם לא נגועים בתרבות המערבית והם לא נגועים בייסורי מצפון אלא הם מכירים את ההלכה כמות שהיא, בלי נגיעות, רק האינטרס של התורה מעניין אותם, ולכן הם מדברים אמת.

הגדולים צודקים, ככל שבני אדם מעורבים יותר בעולם של חול, בעולם של ערכים זרים, זה משבש את תפיסת התורה שלהם. ואפשר לראות בחוש, פתאום הם מחפשים קולות, פתאום מחפשים ‘הסברים’ לכל מיני מצוות, פתאום מחפשים לבטל דברים שנהגו בהם מקדמת דנא. כל זה בגלל שהם איבדו את התורה, הם איבדו את התורה שמקיפה הכל.

התורה זה עוד פרט שולי בחיים שלהם והם נגועים בהשקפות מסורסות, רווחות, ופוליטיקלי קורקט. הגדולים לא נגועים בכלום, הם אומרים את האמת ללא משוא פנים. לא מעניין אותם מצב כלכלי ובעיות פסיכולוגיות ואישיות. מעניין אותם תורה!

כל החבר’ה המודרניים האלו מוציאים את כל התורה כולה מהאמת שלה ומפרשים אתה בצורה ‘מודרנית’, ‘רציונלית’, אבל התורה זה החוקים של הקב”ה, זה גזירת הכתוב, אין מה להתחכם. מה שנכון זה המצווה, מה שהתורה ציוותה. אז מה שייך לומר שזה טוב וזה לא טוב, וזה ככה וזה לא ככה, ולדבר על ‘הרעיון’ של מצווה, ועל ‘המשמעות’ של מצווה, כל המושגים האלה זרים לחלוטין.

מי ששייך לתורה יודע שתורה זה לציית באופן מוחלט, בלי לשאול שאלות ובלי לחפש כל מיני ‘הסברים’.

בואו ונהיה כנים ונפסיק לעבוד על עצמנו.

מתוך: ‫#‏פרויקט_ונהפוך_הוא_פורים_תשעו‬

קרדיט תמונה: Heimishe Freimi‎‏

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה