מנופול הגז || מורה נבוכים, בעד ונגד.

אורן דוברת | מסתובב עכשיו סרטון ברשתות החברתיות בו מוצג מנחם בגין המנוח “מסביר” לבנימין נתניהו על נושא הגז. אני מצרף אותו כלינק בתגובה הראשונה ולא כשיתוף כדי לא לעזור לתעמולה שלהם.

אין בסרטון הזה דבר מלבד שקרים (עד כדי כך שאפילו המפיצים שלו לא רצו לחתום עליו. שימו לב שאין שום אזכור לאדם או גוף כלשהו שיצר אותו והוא מופץ על ידי העמוד הזה כמשהו ש”מסתובב ברשתות החברתיות”, זו לא יצירה שלהם. הרבה כסף הושקע פה).

נעבור על השקרים (כלומר על כל מה שנאמר בסרטון) לפי סדר הופעתם:

1.הגז לא שווה טרליון שקלים. מאגר לוויתן כולו נסחר כרגע בבורסה לפי שווי של 20 מליארד ש”ח בלבד [סימוכין בתגובות לפוסט זה]. אם מישהו חושב שזו מציאה בהנחה של 98% על השווי האמיתי אז הוא מוזמן לקנות בכספו מניות של החברות שמחזיקות את המאגר ולהתעשר. אם כל התועמלנים של ההלאמה יתאחדו וישקיעו את כספם ברכישת מניות הגז הם אפילו יוכלו לקנות את כל המאגר ולעשות בו כרצונם.

2.תשובה מחזיק רק 15% ממאגרי הגז (מה שאומר שנשאר לו 5% מרווחי הגז אחרי שהממשלה לוקחת שני שליש) [סימוכין בתגובות לפוסט זה], השאר שייכים למליוני אנשים, שהם בדיוק אותם חוסכים לפנסיה שמוזכרים פה, רק שכחו שכמו שהחוסכים לפנסיה השקיעו את הכסף במציאת הגז כך הם גם מקבלים את הרווחים, כשהממשלה שודדת את רווחי הגז היא לא שודדת את תשובה (גם, אבל רק 15% ממה ששודדים מגיע ממנו) אלא מכלל החוסכים לפנסיה. אבל הרבה יותר קל להסית נגד איש עשיר אחד מאשר נגד מליונים מרחבי הציבור.

3.לא ידעו מראש איפה יהיה גז, ה”אנשים החכמים” האלו הם בדיוק האנשים שמהם רוצים לגזול עכשיו את התגלית שלהם. קדחו לאורך השנים במאות מקומות ולא מצאו [סימוכין בתגובות לפוסט זה]. בריטיש גז נטשה את קידוח תמר והפסידה את מלוא השקעתה בו לאחר שהתייאשה מהסיכוי למצוא שם משהו. הסיכוי למצוא גז הוא אפסי, ולכן זו השקעה שלא מבצעים אלא אם הרווח הפוטנציאלי הוא פי מאות או אלפים מההשקעה. האם היית מוכן להמר בכספך על מיזם שיש לו סיכוי של 1 ל 1000 להצליח, כאשר במידה והוא נכשל אתה מפסיד את כל ההשקעה ובמידה והוא מצליח אתה מקבל רווח “נאה” של פי 10 מההשקעה שלך? כמובן שלא. אז לבוא בדיעבד ולהגיד שכבר החזירו את השקעה זו פשוט נוכלות.

4.המדינה לא “נתנה” רשיונות לתשובה (שוב השקר הזה של תשובה, תשובה מחזיק רק ב 15%, כל איזכור שלו פה הוא הסתה נטו), המדינה הציע את הרשיונות ל*כל* מי שמוכן להשקיע ולחפש, אבל (כמעט) אף אחד לא רצה, כי (כמעט) אף אחד לא האמין שיש מה למצוא פה (כמובן היו גם כאלו שכן השקיעו וחיפשו ולא מצאו כלום אלא איבדו את המכנסיים, אבל עליהם אתם לא שומעים כל-כך…), ו(כמעט) אף אחד לא רצה להפסיד את כספו על השקעה בעלת סיכוי מזערי עד זניח כולל כל אותם קשקשנים שעכשיו נזכרו שהגז הוא שלהם אבל לא רצו להשקיע שקל מכספם בגילוי שלו.

5.הגז הוא של מליוני האנשים שהשקיעו בלמצוא אותו (שוב פעם הסתה נגד תשובה גם בסעיף הזה והתעלמות מה 85% האחרים), לא כי הוא טיילו להנאתם בסירה ומצאו אותו אלא כי הם *קנו* מהמדינה רישיון חיפוש, שהתנאים בו הם שמי שמוצא גז/נפט הוא הבעלים של מה שמצא (תוך שהוא משלם תמלוגים כמובן), אחרת מן הסתם אף אחד לא היה מחפש. זה בדיוק כמו שקנית אדמה ובנית עליה בית ואז יבואו ויגידו שהבית והאדמה לא שלך כי אדמה זה “משאב טבעי” ש”שייך למדינה”. סבבה, נגיד, זה היה שייך למדינה לפני שהיא מכרה את זה, זה לא עדיין שייך לה אחרי ששילמת לה את מלוא המחיר שהיא דרשה.

6.הסיבה שיש רק ספק גז אחד בישראל היא שמרגע שממשלה התחילה להכות באנשים שמצאו גז כאילו היו פושעים – פשוט הפסיקו לחפש גז. אין יותר חיפושים בישראל. במקום הדבר הטבעי שאמור לקרות אחרי תגלית משמעותית (שמעלה את הסיכוי לכך שיהיו עוד תגליות בסביבתה) – שהמוני יזמים נוספים יחפשו גז במרץ ויהפכו למתחרים. כמובן תמיד הראשון שמגלה/ממציא/מוצא משהו יהיה הספק היחיד שלו, אבל ההתערבות של המדינה בשוק היא זו שמונעת מתחרות להיווצר בכלל. ובכל זאת, מונופול זה לא, מכיוון שיש לו תחרות גם מכיוון האפשרות של ייבוא גז וגם מצד דלקים אחרים (כמו פחם). הרי זה לא שאם הגז הזה לא היה נמצא כלל היינו יושבים בחושך ובוכים, יש אלטרנטיבות, היה חשמל גם לפני גילוי הגז.

7.”הגז כבר זורם” – הגז זורם מתמר, שפותח לפני שהפוליטיקאים הגיעו ל full retard עם עומס הרגולציה המטורף על הענף. הפיתוח של לוויתן מוקפא לחלוטין כבר מספר שנים בגלל חוסר הוודאות הרגולטורי. ללוא ההקפאה הזו ישראל כבר היתה יכולה להיות מעצמת אנרגיה אזורית שמוכרת גז לכל המדינות בסביבה. ולא, אף אחד לא ישקיע עשרות מליארדים בלפתח את מאגר לוויתן כשהוא יודע שיום אחר-כך יכולים להעלות את המס עליו ל 98%, לאסור עליו לייצא לחלוטין (מה שימנע ממנו להחזיר את ההשקעה) או ממש להלאים את המאגר במקרה ששלי יחימוביץ’ למשל תנצח בבחירות הבאות או באלו שאחריהן. בתנאים כאלו הגז יישאר באדמה, חד משמעית.

8.”עלות הפקת אנרגיה” שמוצגת פה היא פשוט שקר. אין פה שום התחשבות בהשקעה הנדרשת בתשתיות ובפיתוח, זה בערך כמו להגיד שהעלות של דירה היא רק עלות הפרסומות והמשכורת של איש המכירות שמוכר לך את הדירה, כי הרי את הדירה כבר בנו אז מה שהושקע בה זה לא חלק מהעלות…פשוט טמטום.

9.”המדינות הדמוקרטיות הקפיטליסטיות ביותר לקחו את הגז” – פשוט שקר במצח נחושה.

10.”המונופול חנק את האזרחים” – הם באמת מציגים את זה כאילו מצב האזרחים הורע בעקבות מציאת הגז, כאילו אם היזמים והמשקיעים שהשקיעו את כספי הפנסיה שלהם בחיפוש גז לא היו מוצאים אותו אז האזרחים היו חיים ברווחה ובזול ובגלל שהם מצאו גז עכשיו זה יקר. אם יקר אז אל תקנו ובמקום זאת תמשיכו להשתמש באלטרנטיבות שהיו עד עכשיו, שזה גז מיובא, פחם ודלקים אחרים (אין פה שום מונופול על אספקת חומרי בערה לחשמל, המונופול היחיד בכל הסיפור הזה הוא….חברת חשמל). אם אתם בכל זאת קונים סימן שזה עדיף על האלטרנטיבות, כלומר המשקיעים שמצאו את הגז שיפרו את מצב האזרחים דרמטית ומגיעה להם על כך הכרת תודה ענקית.

11.בניגוד ל 10 הסעיפים הקודמים שמדברים על שקרים בוטים וברורים, הסעיף הזה מדבר על חצי אמת שגרועה משקר: שניה אחת מדברים על כמה מדינות אחרות מקבלות מתוך רווחי הגז, ושניה אחר כך אומרים שכמה שממשלת ישראל מקבלת זה לא רלוונטי “כי אז בואו נעלה את מחירי הדירות בשביל למסות קבלנים”, אם זה לא רלוונטי אז למה זה רלוונטי כמה הממשלה לוקחת במדינות אחרות? התשובה, דרך אגב, היא שממשלת ישראל מקבלת 68% מרווחי הגז, 14% נוספים הולכים לפנסיות של הציבור בישראל, 12% נוספים לעשרות מליוני משקיעים ברחבי העולם (בעיקר פנסיות של אמריקאים שהשקיעו פה) ו 6% הולכים למספר יזמים שהעיקרי בהם הוא תשובה. אבל לא נוח להם להגיד את זה כי זה מפרק את כל מה שהם אמרו עד אותה נקודה לרסיסים.

הפורום הישראלי לאנרגיה

מדובר בקמפיין פוליטי שקרי שממון על ידי הקרן החדשה והאיחוד האירופי ומטרתו היא בלימת הפיכתה של ישראל למעצמת אנרגיה במטרה להחליש אותה. אל תתנו יד לתעמולה הזו.

לראיה בתמונה המצורפת – דוגמא לעמותה (נכון, כנראה לא זו שיצרה את הסרטון הספציפי הזה, אבל זו רק דוגמא) של לוביסטים פעילים למען השארת הגז באדמה והממנים שלהם.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

השר אריה דרעי || יעביר 20 מיליון שקלים לפיתוח קברי צדיקים.

שר הנגב והגליל אריה דרעי יעביר 20 מיליון שקלים לפיתוח קברי צדיקים. לדברי דרעי, “ההשקעה… המשך לקרוא השר אריה דרעי || יעביר 20 מיליון שקלים לפיתוח קברי צדיקים.

כתיבת תגובה