מלחמת תרבות || מה שלכולם מותר, ליפא שמלצר לך אסור.

ליפא שמאלצר

יהודה גרובייס | האם המוזיקה החסידית מדרדרת? או האם זה לגיטימי לקחת רעיונות מוזיקליים ממקורות לא יהודיים או תורניים? בימים האחרונים הנושא שוב עלה לכותרות, בגלל הערות של כמה “צדקנים” על הקליפ של ליפא שמלצר (קליפ ושיר ומעולים לדעתי).

מוזיקה לא מקבלת טומאה, כך פסק רבינו משה פיינשטיין זצ”ל, באגרות משה.

האדמו”ר הראשון מקאליב רבי אייזיק זצ”ל, “גייר” את שיר הרועה המפורסם, ואת “סולו קוקוש” ועוד הרבה שירים.
בחב”ד אימצו את מארש הניצחון של נפוליון ועוד.

ישנם הרבה קטעים מניגוני מודיזץ וגור ש”גנובים” או בהשראת מוזיקה של מוצרט ועוד
חלק ניכר מנגוני מירון הם ערבים צ’רקסים וטורקיים.
והרשימה ארוכה.

בשיר החדש של ליפא (רבי נחמן בן פיגא), יצא קיצפם של “המעוררים”, בעיקר על המקצב,
כל מי שמכיר את הנגנים הכי חסידיים (בסגנון “מאיר אדלר” הגדול ודומיו {כן,כן יש עדר חקיינים שמנסים לנגן בדיוק כמוהו, ואפילו שימוש באורגנים זהים, תוך העתקת המקצבים שלו שהופצו בגניבה})
גם הם, בקטעי השיא משלבים מקצבי דאנס וטכנו, אפילו בחתונה של בעלזא לפני חודש,

נכון שעדין לא משלבים מקצבים של רימיקס וDJ’S, (כמו בקליפ האחרון של ליפא).
וזה רק בגלל שהאורגנים שלהם עדיין לא עודכנו (X1 ודומיו, וגם אלו שהתחדשו לקורג X3 או TAYROS 5 ועוד, עדיין מחקים את הקטרון x1 המיתולוגי).

ולא ראיתי מי שיוצא נגדם, בשצף קצף. ומוציא ‘איסור’ על שמיעת השירים שלהם, או ריקוד לצלילם. ההיפך, זה מקובל בכל החתונות החסידיות.

אם “חדש אסור מהתורה”, והחליטו שאיסור אכילת חיטים מתאים גם לשמיעת מקצבים, אשמח לדעת מאיזה שנה נחשב חדש? (דיסקו של שנות ה80?, דאנס וטכנו של שנות ה90? שאותם כולם כבר התירו בריקודם).

ומתי זה הופך להיות כשר? רק כשזה הופך להיות מכוער?

אז בבקשה, תפסיקו להתייפיף!

ותהיו אמיתיים עם עצמכם.

הערה – המקצבים המסורתיים מבוססים על מקצב ה – “חרפצה ונימצה” שמקורם בעצם במוסיקה הערבית שהועתקה על ידי הצוענים אל מזרח אירופה. בשנות השישים, ובהשפעת מוזיקת הקאונטרי שילב הרב קרליבך את מקצבי ה “יעמקה דרעמקע שובויבו” שנכנסו אפילו אל מזמורי החגים. מאז שנות השישים ובהשפעת מוזיקת העולם ועוזי חיטמן, נכנסו מקצבים איטלקיים (טרנטלה וכו’) וים תיכוניים. לציבור החרדי קשה לעבור כל כך מהר את חילופי האופנות הללו ויש לכבד את זה.

מצורף ביצוע חסידי בחתונה, ואני לא מבין למה זה פחות מהרבה שירים אחרים.

במה שונה הקליפ הזה של ליפא שמאלצר מקליפים אחרים שלו שעליהם אף אחד לא יצא חוצץ?

 

 

 

 

 

 

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

בניהו יום טוב || תגלית העשור, הפתעת השנה “חנן בן ארי”

לפני קצת יותר משנה פגשתי את מור דהן, אחד המוחות המבריקים ביותר של עולם היח”צ,… המשך לקרוא בניהו יום טוב || תגלית העשור, הפתעת השנה “חנן בן ארי”

כתיבת תגובה