מי שיוצא מ”המערה” מבין ש”בחוץ” אין אידאות ועולמות אידאלים, יש בעיקר חיים.

מערת רבי שמעון

גיא אלאלוף | הדבר שהכי קשה לי עם אידאולוגיות זה שאי אפשר לצחוק עליהן קצת.

שהן מאבדות את הפנים האנושיות שמאחוריהן.

סיפור משל המערה של אפלטון הוא אחד מקטעי היסוד שהשפיעו הכי הרבה על עיצוב התרבות המערבית לדורותיה.
מסופר לנו (בהפשטה מסוימת) על המשכיל, הפילוסוף, שיוצא מהמערה ו”רואה את האור”, מתחיל לראות את העולם “כפי שהוא באמת”, בשלמותו האידאלית, ומבין את הבורות והחושך בהם נמצאים חבריו בני האדם – אלה שנשארו בנכבי המערה.

ביהדות יש לנו סיפור שהוא (לענ”ד) מתכתב עם משל המערה המפורסם, ומבקר אותו בחריפות. אצלנו דווקא חכמי ישראל הגדולים ביותר, ר’ שמעון בר יוחאי ובנו ר’ אלעזר, נכנסים לתוך המערה.

הם לא בוחרים בכך, הם עושים זאת בעקבות הגזרות של הקיסר הרומי.

אבל עם הזמן משהו עובר עליהם שם. משהו משתנה.

לאחר שתיים עשרה שנים, כשהקיסר כבר מת והגזרה כבר בטלה, הם יוצאים מהמערה.

פתאום קורה משהו מפתיע.

הם לא מבינים את העולם – אנשים חורשים וזורעים, עוסקים בחיי שעה ועוזבים את לימוד התורה, חיי עולם.

העצמה הרוחנית האדירה שלהם גורמת להם לשרוף את כל מה שנקרה בדרכם.

תגובתו של הקב”ה לא מאחרת לבוא:

“להחריב עולמי יצאתם? חיזרו למערתכם!”

אותי התגובה הזאת הפתיעה, מי לא ראוי למי – העולם לרבי שמעון בר יוחאי ולבנו אלעזר, או דווקא רבי שמעון בר יוחאי ובנו אלעזר הם שלא ראויים לעולם במצבם?

לסיפור יש סוף טוב, תחילה ר’ שמעון הצליח להתיישר עם העולם, ולבסוף גם ר’ אלעזר, בעזרתו האדיבה של אביו (מוזמנים לקרוא: מסכת שבת לג ע”ב).
אבל אסור לפספס את אחת מהמסקנות הרבות שאנחנו יכולים להסיק מהסיפור הזה:

העולם הוא לא מושלם, הוא מלא בבני אדם לא מושלמים שחיים חיים לא מושלמים ונשואים לנשים לא מושלמות שמגדלות ילדים לא מושלמים שמושכים בשיער בקייטנה לילדים לא מושלמים אחרים ומקבלים עונש מטופש וממש לא מושלם ממדריכה (ממש) לא מושלמת! (טוב נו, כל אחד והטראומות שלו).

הכל בסדר. ככה זה בני אדם.

אצלנו, דווקא מי שיוצא מהמערה מבין שבחוץ שם אין אידאות ועולמות אידאלים, יש בעיקר חיים. חיים של בני אדם. שלפעמים הם ממש ממש מוצלחים ולפעמים קצת פחות.
אז מה?

**

בשנתיים האחרונות, בעיקר ברשת החברתית וקצת גם בחיים עצמם, יצא לי לפגוש אנשים שונים ממני: עם אמונות שונות, תפיסות עולם שחלקן זרות לי עד מאוד, רגשות אחרים.

כמה כיף לי עם זה? ממש כיף.
כי ככה פגשתי פה ושם בני אדם מחויכים, שיודעים קצת לצחוק על עצמם, עם תפיסות הרבה יותר מורכבות ממה שהרגילו אותי לחשוב על כל מי שהוא לא אני, פגשתי חיים.

רחוקים מלהיות מושלמים, אבל עדיין חיים.

אז חברים אהובים, לא משנה מי אתם, שמאל ימין שמאל, דתיים חילונים, ספרדים או אשכנזים, קראתם את כל הארי פוטר שלוש פעמים בארבע שפות או שאתם חושבים שזה טיפשי – תפגשו קצת את האנשים שמעבר לקו האויב. תכירו אותם. לא חייבים לדבר על דת ופוליטיקה והמצב הגאופוליטי בשטחים הכבושים, אפשר גם סתם לשתות כוס קפה.

לפעמים זה ייתן לכם קצת פרספקטיבה אחרת, צבעונית ומורכבת יותר, על אלו שנראים לכם כל כך זרים ורחוקים.
וגם אם לא – זה תמיד יכול פשוט להיות מצחיק.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה