מותר שיהיו חילוקי דעות בזוגיות || אבל אסור לריב ליד הילדים.

לריב ליד הילדיםמאיר סבח  | חברים, לילה שלם שלא נרדמתי…. ערב לפני – קבלתי כאן פניה מילדה בת 12, (קיבלתי רשות לשתף אתכם) והיא שואלת אותי: האם אתה מטפל גם בהורים שכל הזמן רבים? בהתחלה לא ידעתי מה לענות לה, חשבתי שאולי היא מתלוצצת ואז לפני תגובתי היא ממשיכה, ההורים שלי כל הזמן רבים גם בבית וגם במכונית, וכל פעם שהם רבים אני בוכה ועצובה ובכיתה כל הזמן חושבת על זה, במריבות הם אומרים שיתגרשו ואני לא רוצה שיתגרשו… איך אפשר לגור בבית שיש רק אמא? מה אספר לחברות?? אתה תוכל לדבר אתם ולעשות שלא יריבו יותר?

מסיבות מסוימות לא אוכל לפרט את התשובה שנתתי לה. אך לפחות אעלה מקצת מההשלכות
המומחים אומרים שלמריבות בפני הילדים השלכות קשות!! בפנים בלב אתם יודעים שמה שהמומחים אומרים זה נכון, שמאבק קשה בין ההורים יוצר טראומות קשות לילדים ואחת מהן שבבגרותם הם מפתחים פחד להתחתן, ומה גם שהמטען השלילי “עובר” לדור הבא, כי הילדים לוקחים את הוריהם כ”מודל” לחיקוי לחיי נישואיהם.. זה אולי קשה יותר מתהליך הגירושין עצמו. ואולי יותר קשה לילד שהוריו רבים “עליו” זה ללא ספק פצע לכל החיים ומה גם אם המריבות הם לידך יש לזה המון פגיעות.

ואולי אתם אפילו יודעים את זה מהבית.

מישהי כתבה לי “מריבות ליד הילדים לא נשכחות אף פעם.. אני זוכרת מריבות מגיל 4..זה גרם לי עד כדי כך.שחששתי להתחתן.. ושנים אחרי.. גם פחד מגירושין. גורם לי לעשות המון ויתורים.. לפעמים אני מרגישה שבעצם אני מוותרת על עצמי.. כשני מתבוננת האין זה בא לי? התשובה היא אני מכירה את הצד של הילד שנפגע… זה משהו שמלווה אותך לכל החיים”.

חשוב לזכור כי יש אפשרות להתווכח ליד הילדים במידה והמריבה לא יוצאת מכלל שליטה. לילדים אין בעיה עם העובדה שבין ההורים ישנם חילוקי דעות. לעיתים, עובדה זו יכולה להרחיב אופקים, לפתח אישיות יותר וללמוד דרכי התמודדות שונות במצבי לחץ. אולם ברגע שהילד חי בבית אשר בו המריבות הן רבות וקשות, הוא עלול לפתח התנהגויות שונות כגון הסתגרות, חרדות למינהם, עצבות וכ’ו..

מה עושים??

ראשית גם כשאתם לבד יש מציאות שנשים צועקות כאשר הן נמצאות במצב נפשי רעוע או במצוקה, כשאנחנו מזהים במריבה שהאישה שלנו מתחילה ל’אבד את זה’, וחורגת מכללי הריב, במקום להשיב לה באותה מידה, או לנסות להשתיק אותה או לברוח ממנה, כפי שגברים נוטים לעשות כשהם מותקפים, צריך לנהוג אחרת. התקרב אליה, למרות שהיא צועקת כי היא במצוקה וקשה לה. נסה להתקרב ולהרגיע אותה. (זוכרים את “הלוחש לסוסים”)

כשהאישה נשברת אתה צריך להפסיק לריב ולתפוס את התפקיד של זה שמחזק אותה, ואפילו שהיא כועסת, להתקרב אליה עוד יותר, ואותו הדבר בהפוך…

מה עושים כשיש ילדים הצופים בכם?

כלל ראשון: לא ליד הילדים!! שמירת כלל זה יכולה להביא להעלמות המריבה בכלל.

כלל שני: לא להתחיל וויכוח ברכב או בטלפון אלא רק במקום ובזמן שיהיו לנו את כל הנתונים לסיים עם תוצאות חיוביות.

כלל שלישי: אם כבר רבתם וליד הילדים דאגו לא להעלות שבירת כלים, פרידות, וגירושים, ובנוסף דאגו לכך שילדכם יראו גם “שולם” ואת ההתפייסות הדדית שלכם בסוף הוויכוח. שתפו אותם ואמרו להם כי היו אי הבנות, אבל עכשיו הכל בסדר. (סוף סוף ילדים חייבים ללמוד שבחיים ישנם חילוקי דעות, מריבות ומשברים אך מנגד שמשו להם דוגמא לפתרון מוצלח של מריבה.)

לא צריך פסיכולוג וגם לא תרופות כדי לעשות שינוי בכך, פשוט קבלו עליכם להשתנות! להתחיל בצעד אחד קטנטן, וכל יום להמשיך עוד טיפה. לא להתייאש. וזה מביא תוצאות מופלאות. בהצלחה

 

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מאיר סבח

מאיר סבח
ייעוץ והכוונה בזוגיות נישואין ומשפחה, מומחה לענייני בתי הדין ולגירושין בשיתוף פעולה, טו״ר בבד״ץ · אשדוד.

מעניין מאוד

חזי גרין || האנטומיה של יחסי אהבה-שנאה

השבת נקרא את פרשת ‘זכור’ מבחינתי זוהי ה’אנטומיה של שנאה’ בצורה שמבהירה מה בדיוק קורה… המשך לקרוא חזי גרין || האנטומיה של יחסי אהבה-שנאה

כתיבת תגובה