מהפכת הבלניות במקוואות || לא תאמינו כמה מרוויחה בלנית במקווה!

“בלניות שעובדות 6 ימים בשבוע כולל שבתות וחגים. עם כ- 45 טובלות בערב.

ליאורה מינקה | כנשים וכחברה אנחנו כל כך רגילים לבקר את כל נושא המקוואות והבלניות, אבל האם עצרנו פעם לחשוב על שכרן של הנשים היקרות הללו? תנועת אמונה יחד עם ארגון ‘אדוות’ פנו לוועדת הכספים בבקשה לקיים דיון בעניינן שכרן המחפיר.

במסגרת הדיון, עו”ד ציפורת שימל, היועצת המשפטית לענייני חקיקה ופעילות ציבורית בתנועת אמונה סיפרה על “בלניות שעובדות 6 ימים בשבוע כולל שבתות וחגים. עם כ- 45 טובלות בערב. ואם מישהי מאחרת הן נאלצות לחכות, ואם הן מפסידות את האוטובוס אחרון הן נאלצות לשלם מכספן על מונית, ואחרי כל זה השכר שלהן עומד על 4,150 ₪. הבעיה היא בהסדר העבודה. הדירוג שלהן נמוך מאוד ולכן גם השכר. כיום הבלניות הן בעלות דרגת השכר הנחותה ביותר בשירות הציבורי”.

כידוע, מקוואות הנשים מהווים מרחב נשי במלא מובן המילה. חוויות הטבילה במקווה מבוצעת ע”י האשה עצמה ומבטאת התחדשות מחזורית נשית. גם הבלניות, האחראיות על מקוואות הטהרה הן נשים שרובן מודעות לרגישויות הנשיות השונות ופועלות בהתאם. תפקידן של הבלניות מגוון וכולל בין השאר: פתיחת המקווה ותיפעולו (כולל ערבי שבת וחגים), אחריות על טבילת הנשים בהתאם לתפקידה על פי ההלכה, ניקיון המקווה וסביבתו, מילוי וניקוי בור הטבילה, גביית אגרות הטבילה ועוד.

בהתאם לנתוני המשרד לשרותי דת מועסקות כיום ע”י המועצות הדתיות והאזוריות כ-800 בלניות. שכרה של בלנית במשרה מלאה יכול להגיע לסך של כ- 5,000 ₪ בלבד, אולם המציאות קשה אף יותר כיוון שרוב רובן של הבלניות משתכרות שכר נמוך משמעותית מכך, זאת בשל העובדה כי שעות עבודתן אינו מאפשר עבודה במשרה מלאה לאף אחת מהן. בוועדה הוצג תלוש משכורת חודשי של בלנית בסך 1805 ש”ח.

הידעתן?!
הבלניות מועסקות בהתאם להסכם קיבוצי משנת 1975 שלא שונה עד היום (!). ע”פ ההסכם שכרן אמור להיות מושווה למקבילותיהן במועצות המקומיות, אך כיוון שאין הקבלה לתחום זה, הן נזנחו ונשכחו ושכרן משקף זלזול וניצול מחפירים. למעשה, משנת 1975 לא בוצע שינוי בשכרן.

כך לדוג’, תוספות שכר המגיעות להן מחושבות כהשלמה לשכר המינימום בלבד, ומתח הדרגות שלהן, שלפיו נקבע שכרן המשולב, הוא נמוך באופן קיצוני (5-8 בהתאם להסכם הקיבוצי).
על כן, הבלניות, המצויות בתחתית סולם הדרגות אף אינן זכאיות לקבל את אותן תוספות ותנאים אותם מקבלים עובדים אחרים בשלטון המקומי.

זאת ועוד, היקף משרתן של הבלניות נקבע בהתאם לסרגל תקינה לפי מס’ הטובלות בחודש במקווה שבו הן עובדות. לתפיסתנו, מדיניות זו היא פסולה מיסודה ולא היתה מתקבלת בשום מגזר עובדים אחר למעט הבלניות, שבשל מסירותן האין סופית – ממשיכות לשאת בתפקידן מתוך תחושת שליחות ואמונה עמוקה.
לאור האמור, אנו קוראות להקצאת תוספת תקציבית משמעותית וייעודית לשיפור שכרן המחפיר של הבלניות.

אנו באמונה קוראות לשינוי ולהגדרה מחודשת של משרת הבלניות כך שישקף את אופן עבודתן הייחודי, שינוי מתח הדרגות והעלאתן מתחתית הדרוג המינהלי בו הן מצויות כיום, שינוי השיטה לפיה נקבעת היקף המשרה ואי תלותה במס’ הנשים הטובלות והפניית בלניות לקורסי הכשרה והשתלמויות המעניקים תוספת גמול.
אנו תקווה, כי בעקבות הדיון דנן יבוא השינוי המיוחל בשכרן של הבלניות העוסקות במלאכת קודש וכורעות תחת תנאי עבודתן הקשים.

אם גם לכן הנושא נראה חשוב, נשמח אם תביעו את דעתכן ותמיכתן.

מוגש כחומר למחשבה שכדאי ורצוי לקרוא.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

גל הירש || קמרון מתפטר עקב תוצאות המשאל

בריטניה החליטה במשאל עם להתנתק מן האיחוד האירופי. בהמשך לתוצאה הודיע הבוקר ראש ממשלתה –… המשך לקרוא גל הירש || קמרון מתפטר עקב תוצאות המשאל

כתיבת תגובה