מהי מגילת איכה || תשובות לשאלות הקשות,

איכה ישבה
עיטור למגילת איכה, הלקוח מוסקוביץ. מחזור תפילות לכל השנה כמנהג “בני רומא” מעוטר מן המאה ה-15, מעשה ידיו של הסופר והמאייר יואל בן שמעון. כתב-יד. איטליה, מאה 15. קלף. 376 דף 29 X 20 ס”מ. כתיבה איטלקית.

דולי רוזנברג | בכל שנה בליל תשעה באב אנו קוראים בבית הכנסת את “מגילת איכה”, המתארת לפרטי פרטים את חורבן בית המקדש הראשון. חיבור המגילה מיוחס לנביא ירמיהו. הנביא מקונן על החורבן, על הגלות האיומה אליה יצאו בני ישראל ועל האסונות שאירעו באותה תקופה.

המגילה נקראת כך על שם המילה בה היא נפתחת (ומופיעה מספר פעמים במשך המגילה): ‘איכה’ – כיצד? כיצד אירע שירושלים, העיר היפה ביותר בתבל, הפכה לעיי חרבות? כיצד קרה הדבר שעם ישראל, העם שנבחר על ידי האלוקים וקיבל ממנו את התורה, מעונה, מגורש ונהרג על ידי אומות העולם?

“אֵיכָה יָשְׁבָה בָדָד הָעִיר רַבָּתִי עָם הָיְתָה כְּאַלְמָנָה רַבָּתִי בַגּוֹיִם שָׂרָתִי בַּמְּדִינוֹת הָיְתָה לָמַס. בָּכוֹ תִבְכֶּה בַּלַּיְלָה וְדִמְעָתָהּ עַל לֶחֱיָהּ אֵין לָהּ מְנַחֵם מִכָּל אֹהֲבֶיהָ כָּל רֵעֶיהָ בָּגְדוּ בָהּ הָיוּ לָהּ לְאֹיְבִים. גָּלְתָה יְהוּדָה מֵעֹנִי וּמֵרֹב עֲבֹדָה הִיא יָשְׁבָה בַגּוֹיִם לֹא מָצְאָה מָנוֹחַ כָּל רֹדְפֶיהָ הִשִּׂיגוּהָ בֵּין הַמְּצָרִים. דַּרְכֵי צִיּוֹן אֲבֵלוֹת מִבְּלִי בָּאֵי מוֹעֵד כָּל שְׁעָרֶיהָ שׁוֹמֵמִין כֹּהֲנֶיהָ נֶאֱנָחִים בְּתוּלֹתֶיהָ נּוּגוֹת וְהִיא מַר לָהּ. הָיוּ צָרֶיהָ לְרֹאשׁ אֹיְבֶיהָ שָׁלוּ כִּי יְהוָה הוֹגָהּ עַל רֹב פְּשָׁעֶיהָ…” (איכה א’, א’ – ה’)

כאמור, את המגילה קוראים מדי שנה בליל תשעה באב כדי לזכור את החורבן, לקונן על מה שהיה ולהתפלל לביאת המשיח במהרה בימינו.

לפי התלמוד, מגילת איכה נכתבה פעמיים. הפעם הראשונה נשרפה על ידי המלך יהויקים, שמלך באותה תקופה בירושלים; השניה נכתבה זמן קצר לאחר מכן.

סיפור כתיבתה של המגילה מופיע בספר ירמיהו פרק ל”ו. ירמיהו מתאר כיצד בורא העולם פקד עליו לכתוב על מגילה את כל האסונות העומדים להתרחש על עם ישראל אם הם לא יטיבו את מעשיהם וישובו בתשובה לפני האלוקים. ירמיהו מכתיב את המגילה לברוך בן נריה, מבקש ממנו לאסוף את העם ולקרוא באזניהם את הדברים הכתובים בה.
ספר ירמיהו לא מביא את תגובת העם לדברי המגילה, אך אנשי המלוכה שנכחו במקום לקחו את הדברים לתשומת ליבם. הם השיגו עותק של המגילה והודיעו למלך על תוכנה.

המלך ישב בבית החורף והאח בערה בעוז. כאשר הסתיימה קריאת המגילה, הוא קרע אותה לגזרים והשליך אותה אל האש. חז”ל אף מתארים דו-שיח המתנהל לכאורה בחצר המלוכה לפני קריעת המגילה בין המלל וחכמים.
לאחר שנשרפה המגילה, פקד ה’ על ירמיהו לקחת מגילה נוספת ולכתוב שוב את אותם הדברים בתוספת דברים נוספים.

לצד הקינה המבכה את צרותיו של עם ישראל, שזורה במגילת איכה נימה של תקווה, תפילה וערגה לימים טובים יותר. כך מסתיימת המגילה במילים “למה לנצח תשכחנו, תעזבנו לאורך ימים? השיבנו ה’ אליך ונשובה, חדש ימינו כקדם.” ברוח זו, בתחנונים לימים בהם שוב בית המקדש יבנה בירושלים והמוות והרוע יחדלו להתקיים לנצח, מסתיים אחד הספרים העצובים ביותר בתנ”ך.

רוצים ללמוד יותר? לאתר “ימי הביניים” לחצו על הקישור

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה