מאיר סבח || האמנם ישנה “אהבה נטולת כאב”

Painless love

בסיום חוג הבית ניגשה אלי שיר (שם בדוי) נשואה 18 שנים, כעת היא פרודה וממתינה לקבלת הגט… היא ביקשה לשתף אותי בבעיות העבר, התיישבנו והיא החלה לספר לי על בעיותיה. לאחר מספר דקות של סיפור חייה, היא הצהירה את ההצהרות הבאות: “כעת, אני עושה כל מה שביכולתי על מנת לא להיפגע יותר”. ״אני היום לא במקום שהייתי״. ״ולא אתן יותר שיפגעו בי״! “ומי שאוהב לא פוגע״. ועוד “סלוגנים פתגמים ופסוקים” למיניהם…

השבתי לה: “אם ניתן יהיה לומר את אשר אמרת במילים אחרות, את נוקטת צעדים על מנת לא לאהוב יותר?“. נראה לי שהיא חשבה שלא הבנתי אותה ולכן המשיכה והסבירה: “לא, זה לא מה שאני אומרת, אני פשוט לא רוצה להיפגע יותר. אני לא רוצה כאב בחיי”.

חזרתי ואמרתי: “נכון, את לא רוצה להשקיע יותר באהבה בחייך”.

את מבינה – אין כזה דבר “אהבה נטולת כאב”, ככל שאנו מתקרבים למישהו ואוהבים יותר, כך גדלים הסיכויים להיפגע…

רובנו אם לא כלנו היינו אומרים שחווינו פגיעה במערכת יחסים בעברנו. השאלה אם כך היא, כיצד אנו מתמודדים עם הכאב?

ישנם בני אדם שעל מנת להסוות את הכאב, או לפצות את עצמם הם משתמשים במנגנוני הגנה שבהם הם מנסים להגן על עצמם מרגשות שליליים או להסתיר דברים שלא ייראו (רציונליזציה) ולכן הם נוהגים להעלות כל מיני פתגמים למיניהם שאין להם שום משמעות ושחוברו על ידי גברים או נשים שעברו טראומה במערכת הזוגית שלהם או בחייהם בכלל ומרגישים על ידי הפתגמים האלה כמין שינוי או כוח מחזק..וככיסוי על חסימות פסיכולוגיות ורגשיות.
למעשה הכרזה והתבטאות שכזו לא רק שאינה בוגרת ונכונה אלא אף מראה על פחד ממערכת זוגית עתידית על מנת לא להפגע בשנית.

ואז במקביל להצהרות שאמורות לבטא חוזק, נשמעים פירורי הפחד בזוגיות הקרובה כ “שמע, אני רוצה לאהוב ולהיות נאהבת… אבל, נפגעתי בעבר. אז לא, אני לא רוצה לדבר על הנושאים האלה…אני לא רוצה לשמוע את הדברים האלה…”

וכך אנחנו בונים כעין חומות סביב ליבנו על מנת להתחזק ולהגן על עצמנו מכל אחד שבא מבחוץ ועלול לפגוע בנו. אך אותה חומה אשר מנסה למנוע מאנשים להיכנס, היא זו שכולאת אותנו מבפנים. והתוצאה? הבדידות חודרת פנימה,העצבות צפה, ותחושת אבל אופפת אותנו, והאינטימיות האמיתית והאהבה נהפכים להיות בלתי ניתנים להשגה.
מצד שני אם היינו יודעים להתמודד עם הכאב ולהבין שבקירבה אנחנו חשופים לכאב,ותפקידנו לווסת את תגובתנו – היינו שורדים את הפגיעה! ואתם יודעים איך קוראים להישרדות הזו? ״אהבה חכמה״!

כן, כי חלק נכבד מהאהבה היא מאבק הישרדותי של היחסים!

אהבה איננה רק התרגשות ופרפרים בבטן אלא הרבה יותר מכך, יחסים דורשים המון השקעה והכלה. וכשם שאת חולמת ומצפה לקבל בן זוג ״אהוב שיהיה מגיב אלייך בסבלנות, באדיבות ולא יהיה מקנא בך. וגם שלא יהיה גאוותן או יהיר. ולא יתנהג אליך בגסות, ולא יהיה אנוכי או חס ושלום חמום מוח. וגם לא ינהל פנקסנות ויזכור ויזכיר לעיתים קרובות את טעויות העבר בהם פעלת נגדו. ומה גם שלעולם לא ישקר לך ושתמיד יהיה ישר וכן איתך. ויגן עלייך, וייבטח בך וביושרך, וגם שיקווה לטוב ביותר עבורך והכי חשוב שישאר לצידך גם בזמנים הקשים ביותר״

דעי לך כי כך הצד שכנגד מצפה ורוצה שינהגו בו ואיתו, ואם באמת זהו רצונך באחד שכזה – עלייך בראש ובראשונה להיות את בעצמך כזו!!

במצב זה נבחנת האהבה הכנה, האם ישרוד “הנפגע” וימשיך הלאה או ישבור את הכלים.

אני יודע שמיד תישאל השאלה: אז מה אתה רוצה שניפגע ונמשיך לאהוב?

ממש לא! הדרישה היא לווסת את הפגיעות ולסננם ולא למהר לשבור כלים, ולתת לקשר אוטנטיות, אווירה בטוחה,(אימון). ובכך תרד המתיחות, והפגיעות יתקבלו בפרופורציה ויהפכו לפחות כואבות ואז מטבע הדברים אם אין כאב יש אושר..

לסיכום יעצתי לה שאת העבר אנו אמורים להביא בחשבון אך לא יותר מזה, ומכל שכן שלא לתת לכאב לחסום אותנו מלהיפתח ולהתקדם… היה נראה שקבלה את דבריי … לא מבטיח לכם שאני משוכנע שהשתנה אצלה משהו מיידית אך בהחלט היא הראתה סימני הזדהות עם דבריי…

ואפילו פתאום החלה לזמזם ולפזם … מנגינה שמחה

 

חוצץ

 

רוצים לפרסם את דעתכם ב”מסובין”? גם אתם יכולים! לחצו כאן

גולשים יקרים, מאיר סבח השקיע מזמנו בשבילנו, בואו וניתן לו משוב, טפיחה קטנה על השכם או הארה! כתבו לו למטה (באהבה) את דעתכם.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

בדוק גם את זה

חזי גרין || האנטומיה של יחסי אהבה-שנאה

השבת נקרא את פרשת ‘זכור’ מבחינתי זוהי ה’אנטומיה של שנאה’ בצורה שמבהירה מה בדיוק קורה… המשך לקרוא חזי גרין || האנטומיה של יחסי אהבה-שנאה

כתיבת תגובה