מאיר סבח || איך מתמודדים עם פרידה בלתי נמנעת

separated

״הפרידה״ הינה מאורע עצוב ומאוד משמעותי בחיינו, היום רציתי לדבר על פרידה בלתי נמנעת בנשואין כשאנחנו יודעים בוודאות שעשינו כל שביכולתנו להציל את הנשואין אולם עם כל זאת זה קשה, לפעמים קשה מאוד אולם כמו כל דבר בחיים אם נכין את עצמנו נכון נוכל להתמודד עם הקושי ולמרות הכאב הנלווה נוכל לאתגר את עצמנו ואת המשפחה להתמודד עם הפרידה ואפילו לצלוח את הפרידה עם התעצמות אישית והרבה אמון שאף ישנם חיים אחרים שמגיעים לך. 

ישנם מספר סוגים, שלבים שונים של פרידה, הפרידה תפריד אותנו מהצד שכנגד לא רק פיזית ורגשית אלא ניפרד אפילו חברתית ו\או מדרך חיים מסויימת שפיתחנו יחד…

המשמעותית ביותר היא הפרידה הנפשית

בה אנו מפסיקים להשקיע את אותה המחשבה בבן הזוג. בפרידה כזו ״הפרוד״ יעבור כמין תהליך של אבל ועצבות על קשר שנגמר, על כל החלומות לגבי בן או בת הזוג, על האנרגיות שהושקעו בקשר, והשנים הטובות אותם נתן לזוגיות.

ובמקביל ״המפריד״ יחוש הקלה מסויימת אך ככל שהפרידה בוצעה שלא בצדק הרי שגם הוא יהיה באותה הצלחת..

“תהליך של אבל מהפרידה לוקח זמן” “אנשים מדווחים פעמים רבות על תחושות של דיכאון, חרדה, התעסקות אובססיבית בבן הזוג הקודם ובקשר שהיה, ואפילו מעקבים למנהם אחריו. כגון- נוכחותו ברשתות החברתיות פייסבוק ווטסאפ או כל גורם אשר יוכל לספק מידע על מעשיו כרגע. לעתים, כמו בכל דיכאון, מצטרפות גם תחושות אשם: אולי פגעתי בו, אולי לא הייתי בסדר, ואליהן מצטרף גם כעס ומיקוח: אני אעשה כך וכך – והוא יחזור אליי”, ואו אפילו מחשבות נקם.

חלק מהמחקרים שבוצעו בנושאי פרידות, מצביעים על כך שלאחר פרידה משמעותית, פרק הזמן שלוקח לחזור למצב רגוע יחסית הוא בסביבות שנתיים, זהו פחות או יותר פרק הזמן שיביא אותנו למצב שרואים בבן הזוג הקודם דמות נייטרלית ולא דמות שמעוררת מחשבות, זכרונות או עצבות הגורמות לנו לדמוע.

בתוך התקופה הזו, כל זוגיות חדשה תהיה מלווה בצילו של הפרוד, אנו נשווה תכונות בן הזוג החדש לעומת הקודם, הציפיות לעומת הזוגיות הקודמת, כך שפעמים רבות הקשר החדש שנוצר אינו יציב. הדבר מוביל לסתם קשרים תחליפיים קטנים, מהירים, ומרובי אכזבות. רק לאחר תקופת הפרידה מגיע קשר רציני יותר, משמעותי וארוך.
בנתיים לאחר פרידה חווים תקופה של מצב רוח ירוד וחרדה לפרק זמן קצר יחסית שנמשך כחודשיים.

השבועיים הראשונים לאחר הפרידה מלווים בתסמיני דיכאון בעוצמה רבה, וכוללים הפרעות שינה קשות, התפרצויות בכי, חוסר יכולת להנאה, ירידה במשקל, עיסוק בלתי פוסק בערך עצמי ירוד או בירידה משמעותית בדימוי העצמי ולעתים אף במחשבות על אובדנות.

אולם במרבית המקרים, לאחר שבועיים, הסימפטומטים הולכים ושוככים..

לעתים, הסימפטומים חזקים מידי ונמשכים בעוצמה גבוהה גם לאחר השבועיים הראשונים ומשבשים כל תפקוד בסיסי שהיה קודם לפרידה. תסמיני דיכאון מובהקים ממשיכים להופיע גם חודשיים לאחר הפרידה, תוך ניתוק משגרת היום יום, חוסר יכולת לעבוד, ניתוק מהסביבה החברתית והמשפחה, חוסר תיאבון, הפרעות שינה, ייאוש, חוסר תקווה, בכי בלתי פוסק ופגיעה קשה באיכות החיים.

הזמן הוא אכן המרפא הטוב ביותר. זוהי אינה סתם קלישאה.

במרבית המקרים, כאמור, אומנם לפעמים כבר לאחר שבועיים ישנה חזרה הדרגתית לתפקוד מלא, ולאחר מספר חודשים מהפרידה חוזרת היכולת לחוש בטעם החיים. אולם עד אז, קיימת תקופת הסתגלות לא פשוטה השואבת מהפירוד אנרגיות רבות בדרך לשיקום.

ועוד יותר – הפרידה הפתאומית שהיא הקשה מכולם להסתגלות

שכן היא מקשה ואינה מאפשרת להתמודד עם הפרידה. כשהפרידה ממושכת זה קצת מקל מפני שתהליך האבל על הזוגיות נעשה תוך כדי הזוגיות, והופך יותר קל ומאפשר הצפת הנושאים, עימות שלהם, הבנה וקבלת הפערים. אלא שפרידה פתאומית, הנעשית לעתים רק בשיחת טלפון חפוזה, או SMS, עלולה לגרום למשבר יותר גדול.

הדרך לשיקום עצמי לאחר פרידה מתחילה בחכמת החיים ובמאפייני האישיות של הפרוד. ככל שיהיה תלותי יותר, מאמין פחות בעצמו, בעל ערך עצמי ודימוי עצמי ירודים,תהווה הפרידה לקשה יותר, ולתסמינים ומצבים דכאוניים, ולאבד תקווה לגבי העתיד ולראות את הפרידה כהוכחה ש”הנה, מה שחשבתי הוא נכון: הוא עזב, אני לבד, לא אסתדר עוד ואי אפשר לסמוך עוד על אף אחד”.

מצד שני לאחר שלב ההבנה, מדוע זה קרה, וכו׳ וככל שנסיבות הפרידה או של התגובה לפרידה קשורות יותר לסיטואציה, כך היכולת לצאת ממנה בכוחות עצמנו גבוהה יותר.

אז מה עושים??

זה יהיה שקר גס אם אומר לכם שניתן למנוע אבל של פרידה. אך בהחלט ניתן למזער אותו וללמוד לחיות אתו ולקצר את התקופה על ידי שיחות שיסבירו ויעזרו לנו לעבד את נסיבות הפרידה ומסקנותיה..

אם לאחר שבועיים ולאחר חודשיים עדיין מופיעים התגברות של תסמיני הדיכאון, עד כדי פגיעה תפקודית, ניתוק משגרת היום יום, או הפרעות חרדה, יש מקום לבדיקה פסיכיאטרית ושקילת טיפול תרופתי אשר מקל על מצב הרוח הירוד, מפחית את האובססיביות באובדן הזוגיות, מקל על האבל ואף משפר את יעילות הטיפול הפסיכולוגי.

אך זיכרו:

“אם אבדה שימחת החיים, ועדיין נזכרים בזוגיות ללא הרף, או ממשיכים ״לעקוב״ אחר בן/בת הזוג פירושו של דבר שהפרידה עדיין לא נעשתה”,

ועלינו להתמיד בתהליך הניתוק..

“אין תרופות לפרידה, ישנו תהליך לפרידה שכולל את מה שעושים גם בפרידה מימי שהלך לעולמו. וכדי לעשות אותו באופן שלם יש לראות תמונה שלמה של מה שהיה שם, לחיוב ולשלילה”

ובמצב כגון זה ייעוץ זוגי יוכל לתת את המענה לצורך המיידי בהקלה…

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

רזיאל פריגן || איך מתמודדים עם פרידה?

Share on: WhatsAppנשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם תגובות

כתיבת תגובה