מאיר אורבך בכלכליסט ״רדו מהאוטובוס״ || ד״ר קוזלובסקי קרן ההון סיכון JVP,לא בשלב הנוכחי.

אוטובוס היזמים והיזמיות החרדיים התקבל באהדה רבה בקהילת ההייטק, אך גם עורר דיון ציבורי ותקשורתי מעניין, שבא לידי ביטוי בכתבתו של מאיר אורבך בכלכליסט – ״רדו מהאוטובוס״. לדבריו, שנשמעו גם ממובילי דיעה אחרים בהייטק, היזמים החרדיים צריכים להיטמע בקהילת היזמות והסטארטאפים הכללית (חילונית) ולא להתבלט כקבוצה חריגה או מיוחדת. האוחזים בדיעה זו מזהירים שבהתאגדות בקבוצה, היזמים החרדיים יתפסו כפרויקט חברתי או כגימיק, אך לא ייבחנו כיזמים ועל בסיס המיזם שלהם. הם גם מתריעים מפני חממה חרדית או מימון מיוחד ליזמים חרדיים, שרק יקצינו את הבידול.

טור דעה מאת: ד״ר נמרוד קוזלובסקי, שותף ב חממת JVP Cyber Labs

אני חושב שיש דברי טעם בדיעה זו, אך היא שגויה בשלב הנוכחי, ואסביר דעתי.

rsרדו מהאוטובוס

ראשית, עד אשר יהיו מיזמים חרדיים מצליחים רבים, חוששים משקיעים רבים להשקיע במיזם חרדי (אכן, זה סטריאוטיפ פסול מצד אותם משקיעים, אך זו המציאות). הקצאת משאבים לעידוד ופיתוח יזמות ולהקצאת ההון הראשוני הנדרש לפיתוח המיזמים ייגשר על פער המימון מהשוק הפרטי. במהירה, יקומו מיזמים חרדים מצליחים, בין היתר כתוצאת הסיוע הכספי מהמדען הראשי, תוכח הצלחתם והשוק פרטי יזרים גם הוא כסף. כרגע עוד נדרשת מסגרת מימון ייחודית שתתמודד עם כשל השוק. למותר לומר שעל המדען הראשי להשקיע רק במיזמים שראויים להשקעה על פי סטנדרט החדשנות ופוטנציאל השוק בו נבחן כל מיזם אחר. אך משעה שיוקצה הון ראשוני לגשר על פערי המימון, המיזמים החרדיים יוכלו להתפתח.

שנית, ההליך היזמי מושתת על תהליך אנושי של לימוד, תהייה והיזון חוזר. לשם כך נדרשת מסגרת הקשר חברתי ומנטורים, שהתמודדו עם הקשיים. אנשים זקוקים לאנשים שקרובים להם, חברתית וחוויתית, להתמודד עם התהליך. לאור הקשיים הייחודיים של יזם, ובוודאי יזמית, חרדיים, המסגרת התומכת ללימוד ותמיכה משותפת היא חיונית. בנוסף, אסור להתעלם מכך שחלק לא מבוטל מהיזמים נדרשים לצוהר למונחי העולם היזמי (כיצד מגייסים הון, איך מחלקים אחזקות, מהם הליכי פיתוח מוצר מונחה-לקוח ועוד ועוד). למרבה הצער, דווקא סטריאוטיפים שגויים של החברה החילונית ותנאי סף שגויים מגבילים את גישתם של היזמים לתוכניות ההכשרה הכלליות. תוכנית הכשרה ליזמות בסביבה תומכת ומעודדת היא חשובה. כמו כן, המסגרת החברית היא חשובה. אנחנו נוטים לבטל את חשיבות האלמנט החברתי, אך כשם שיזם חילוני מוקף ביוצאי היחידה הטכנולוגית ששירת אתם כמקור תמיכה והעצמה, זקוק היזם החרדי למסגרת חברית תומכת וכמקור לקשרים והעצמה.

ועדיין, יש הרבה אמת בדבריו של מאיר אורבך. ודבריו – דברי חוכמה של ידיד הם. בסופו של יום, הצלחת הפרויקט ליזמות חרדית יהיה ביום שלא יזדקקו עוד לקמא-טק או לחממה חרדית. כאשר זה יהיה טבעי ומובן למשקיע או לשותף עסקי שיזם חרדי הוא יזם ככל יזם, ודרך חייו ואמונתו לא רלוונטיים. עוד לא הגיעה העת הזו. ועדיין, מויש ואברימי, זיקה, יזהר שי ויוסי ורדי הנפלאים מבינים שהדרך להצלחת היזם החרדי היא בהטמעתו וחשיפתו להייטק הכללי ולסביבת היזמות הכללית. יוסי ורדי ויזהר שי מעודדים את היזמים החרדיים ללכת לכנסי ההייטק הרגילים, למפגשי יזמים בתחומם ולצאת מאיזור הנוחות של חבריהם. אומרים ועושים יוסי ויזהר, כאשר הם פותחים את שערי הכנסים, אי-כנסים, אצטדיון היזמים ומיטב אירועי ההייטק שהם יוזמים גם לאוכלוסייה זו. וכן, גם מויש ואברימי בחוכמתם פעלו למודל ייחודי לאקסלרטור שלהם, בו סטארטאפ מצליח חילוני מארח מיזם חרדי אצלו. כך המיזם החרדי נטמע, לומד ומתפתח תוך הנחייה והכוונה מהסטארטאפ החילוני ולא בנבדל.

ובנימה מאוד אופטימית, התנועה האדירה ליזמות טכנולוגית כבר החלה לצבור תאוצה בעולם החרדי והאנשים המדהימים שאתם זכיתי לבלות וללמוד מהם במסע המופלא הזה הם יזמים בכל רמ״ח אבריהם ושס״ה גידיהם. אנשים שנחושים להצליח וליצור ולמרות הקשיים ובסביבה שלא בהכרח תומכת, מסתערים על היעד. ואני למדתי שהעיקר ליזם היא האישיות והאופי היזמי – כאלה ראיתי בשפע. כמו כן, כפי שהפליאו לתאר חמי פרס ואראל מרגלית, סביבת החדשנות האינטרנטית היא הזדמנות נפלאה ליזם חרדי. אתה נדרש להתמקד במוצר שתפיץ לרשת ובהתאמתו לצורך והרשת כבר נושאת אותו. אף אחד לא מתמקד עוד באדם שמאחורי המוצר, מוצאו ואמונתו; וכך הסטריאוטיפים נבלמים.

ומילה אחת לציבור שלי, החילוני. ניטיב לעשות אם נבין שגם אנחנו חלק מהבעיה וחלק חיוני מהפתרון. רבים בהייטק החילוני לוקים בסטריאוטיפים. לא מעטים הם המתייגים את היזם החרדי, והציבור החרדי בכללותו, ומעמיסים על היזם את התפיסות הקדומות השגויות שלהם לגבי חרדים ונמנעים מלבחון את היזם לגופו ואת המיזם לגופו. נאה דורש נאה מקיים:

כשם שאנחנו מטיפים ליזם החרדי לשים בצד את היותו חרדי ולהתמקד במיזם ובאיכות המיזם, כך ראוי שיעשה גם המשקיע או השותף העסקי שנחשף ליזם החרדי. בחן אותו על הרעיון, על היזמות שבו, ולא על הלבוש עמו הגיע למפגש ועל אמונתו.

ואסיים ואומר שלי החוויה הייתה מופלאה. הכרתי חברים לחיים. מויש ואברימי – זכיתי!

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

יזהר שי || תרבות של שלוש מילים: “No Better Time”

בשנים האחרונות ראיינתי מאות אנשים בנושאים שונים. אבל היום, בכנס Israel Dealmakers בעמק הסיליקון זכיתי… המשך לקרוא יזהר שי || תרבות של שלוש מילים: “No Better Time”

כתיבת תגובה