לשתות בלי חשש || איסור שתיית מים בתקופת תמוז.

שתיית מים בתקופת תמוז
החכם צבי היה שותה בלי שום חשש כי לדבר זה אין יסוד בתלמוד בבלי אלא הוא מנהג.

בימים האחרונים מסתובבת שמועה בשמו של הרב עובדיה יוסף זצ”ל ההודעה גורמת לפאניקה ולבלבול רב. נוסח ההודעה – “הודעה חשובה❗ביום רביעי הקרוב בתאריך כ”א בתמוז 8/7/15 בין השעות 14:00 עד 15:00 בצהריים אסור לשתות מים לא מהברז,לא מבקבוקים סגורים, לא מקולר, לא מבקבוקים שנמצאים במקרר ולא משום מקור אחר של מים (שאר המשקאות מותרים חוץ ממים) משום שבזמן זה יש חילופי משמרות של מלאכים ששומרים על המים ובזמן זה ס”מ מטיל טיפה מרה במים והמים מהווים לסכנה גדולה לכל מי ששותה”.
המקור: מהחכמים הקדמונים (מופיע בסיפרו של הרב עובדיה יוסף זצ”ל -“הליכות עולם” חלק ז’). יצאנו ללמוד קצת על הנושא ומה באמת לעשות?

מהי ההלכה בזמננו לגבי שתיית מים בשעת התקופה?

נקדים לתשובה רקע לדברים, ישנם 4 “תקופת השנה”, שבהם מתחלפים המשמרות של המלאכים, המקור לזה זה תשובת רבי האי גאון, ברגע שהם מתחלפים יש הפרש זמן כזה שעל המים אין שמירה לכאורה, ולכן רוחות רעות יכולות להזיק וכביכול הם שורות על המים. כנגד זה שמים ברזל במים כי ברזל מרחיק המזיקים כידוע. אולם לא חוששים לזאת בארץ ישראל וכמו כן,

החכם צבי היה שותה בלי שום חשש כי לדבר זה אין יסוד בתלמוד בבלי אלא הוא מנהג.

היעב”ץ במור וקציעה סימן תנ”ה מביא בשם אביו החכם צבי שאין לחוש לזה כלל,שו”ת מלמד להועיל או”ח סי’ קי”ג וכן בערוך השלחן סימן תנ”ה סעיף ז’) כתבו שאין חשש זה להלכה, וכן אפשר לסמוך על מה שהביא המהרש”ם בשם המהרש”ק שבית שדלתות וחלונות קבועים בברזל אין לחשוש לזה, ובימינו כל הבתים עשוים כך, וכן אפשר לסמוך על מה שכתב בשבולי הלקט סימן רי”א שאין בתקופה מזקת במקום ישוב, ועי’ באריכות הדברים בספר שמירת הגוף והנפש סימן מ”ז.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה