למה דווקא כאשר זה נוגע לפשיעה מינית, אנו נחרדים כל כך

abuse

סיפורים מהסוג המסעיר כעת את הרחוב החרדי הם עתיקי יומין, עוד מימי עלי ושמואל וחפני ופנחס. בשעה זו נשמעים קריאות שונות לחשבון נפש והסקת מסקנות. יש האומרים כי המסקנה היא שעצם הרעיון של דמויות נעלות כמושא להערצה הוא שגוי. האדם הוא יצור שפל ולכן על החברה לדון את כולם באופן שווה ולבטל את הרעיון של “מורמים מעם”.

במידה מסוימת, ניתן לומר כי החברה החילונית כיום מאמינה ברעיון זה. פולטיקאים אינם נתפסים כמושא להערצה וכיוצא בו גם פרופסורים ואנשי רוח.

לעומת זאת, בחברה הדתית רבנים עדיין נתפסים כדמויות מורמות מעם וכטיפוסים מהם נדרשת נקיות מוסרית ונפשית גבוהה יותר. לכן, כאשר מתגלה שחיתות ופשיעה מינית בחברה החילונית, גם בקרב נבחרי ציבור או אנשי רוח, הזעזוע אינו כה עמוק.

כשלעצמו, אני מאמין כי הרעיון של רבנים כמושא הערצה הוא רעיון חיובי. הגישה כי יש מוסד אליו יכולים להשתייך רק אנשים בעלי דרגה רוחנית ומוסרית גבוהה יותר מרוממת את החברה. על ידי זה הורים יכולים להציב לילדיהם שאיפה נעלה, להיות טובים יותר, להיות יותר מאשר סתם “אנשים”, להיות תלמידי חכמים ואנשי מופת. לכן,

העובדה שאנו כל כך מזדעזעים מסיפור זה דווקא מעידה על מצב בריא יותר של החברה. זה אומר כי אנו מצפים יותר מרבנים ודמויות תורניות ועדיין קיימת אצלנו הגישה של אנשי מופת.

אחרים טוענים כי המסקנה העולה מכך היא הצורך בחינוך מיני.

לעומתם, יש הלמדים מכך על הצורך במערכת התרעה וביקורת, מערכת שתגביל את כוחם של בעלי שררה ותציב איזונים ובלמים

השאלה המטרידה אותי היא למה דווקא עכשיו 

ולמה דווקא כאשר זה נוגע לפשיעה מינית, פתאום אנו נחרדים כל כך?

האם העובדה כי פרשיות שחיתות הנוגעות לעושק, להתעללות במשפחות, ביתומים ובאלמנות ובשאר נדכאים לא מעוררות אצלנו כמעט תגובה ונתפסות כמובן מאליו – האם זה לא מעיד משהו עלינו? על מה חשוב לנו כחברה?

נוצר מצב כי כולם יודעים כי אותם דמויות מופת, רבנים, מחנכים, גדולי תורה, יכולים להיות טיפוסים מושחתים בעליל בכל מה שנוגע לבן אדם לחבירו. הם יכולים לעוות דין, לקחת שוחד, לעשוק דלים, לקרב את מקורביהם ולחרחר ריב, להיות אנשי בצע ומדון ואיש אינו פוצה פה.

אם כן במה הם אנשי מופת? מה הם הערכים שבזכותם אנו מעריצים אותם? התשובה היא – קנאות דתית. הם חייבים להיות קנאים לצניעות, לזעוק כנגד פגעי הטכנולגיה ולאכול את הכשרות המהודרת ביותר. הם צריכים להיות “פרומער’ס”, אך לא אנשים מוסרים.

לא יודע. אני מתקשה לקבל את הרעיון שאדם רודף שררה ובצע יכול להיות איש הגון ונקי בכל מה שנוגע לקדושה וצניעות. שחיתות היא שחיתות ואדם העושה מעשיו בחושך ועושק אנשים למען בצע וקידום אישי ינהג אותו דבר עם דחפיו המיניים. אלא שהנורמות של החברה דורשות התנהגות מסוימת בנוגע למין וחומרות הלכתיות ואילו במה שנוגע לבין אדם לחבירו מעלימים עין. כך נוצר מצב שאנשים ללא טיפת יראת שמים מתקבלים אל המוסד של אנשי המופת והופכים להיות מושא לחיקוי עבור ילדינו.

מסקנתי מסיפור זה אינה הצורך בביקורת. ההיפך. סיפור זה מוכיח כי אנו מבקרים בחומרה רבה את ראשינו. אנו כל כך מחמירים איתם, שאף אחד לא יודע כיצד לעכל את הסיפור הנ”ל והוא נענה בשתיקה רועמת מצד הממסד.

חשבו לרגע: אם היינו מגלים שדמות תורנית כל שהיא אכלה במקום לא כשר – הלא הוא היה מאבד ברגע את כל מעמדו הציבורי! אבל כאשר אנו מגלים כי הוא היטה דין? כי משפחה שלמה נהרסה בגלל שיקול אינטרסנטי והתעללות חברתית מכוונת?

זה לא שאיננו מבקרים את הגדולים. הבעיה היא הנורמות שלנו. אנו מאפשרים לאנשים שאינם יראי שמים לתפוס את המעמד של אנשי מעלה המהווים מודל לחיקוי והערצה.

אני יכול להעיד שאני מכיר באופן אישי רבנים מהשורה הראשונה של המנהיגות החרדית המושחתים עד היסוד! הדבר היחיד שיפתיע אותי אם יתגלה שהם מואשמים באונס וניצול מיני הוא העובדה שהם היו מוכנים לסכן הכל בשביל יצר קל כזה. אחרי הכל, אצל רוב האנשים יצר השררה הרבה יותר חזק מיצר המין.

אז מה אנו מזדעזעים כל כך? לא ידענו שיש רבנים מושחתים?

 

אני חושב שהמסר מהסיפור הזה הוא שהנורמות שלנו כציבור בעיתיות. בדק הבית לא צריך להיות קריאה לביקורת של מוסד הרבנות ולא הכנסה של חינוך מיני לבתי-יעקב (כי בציבור החילוני אין הרי ניצול מיני? ברור).

הקריאה העולה מפרשה זו היא חשבון נפש פנימי מדוע לא אכפת לנו שאנשים מושחתים, ללא טיפת יראת שמים, מחנכים את ילדינו, ואילו כאשר זה מגיע לפשיעה מינית אנו נחרדים.

 

Eliyahu Leviהכותב אליהו לוי

הינו בוגר ישיבת חברון, כיום סטודנט למדעי הרוח במרכז האקדמי ‘שלם’. פעיל “באגודה אחת” אגודה לאחריות חברתית תורנית. ואחד הכותבים.

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

פתחנו את שנת 2018 בידיעה והבנה כי יותר קרוב לוודאי שזוהי הולכת להיות שנת בחירות… המשך לקרוא ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

כתיבת תגובה