כתב הגנה || ההלכה אינה רוצה לאסור אלא לעצב.

רבנים ואדמורים נופשים בשוויץ
רבנים ואדמו”רים מעדיפים חופשה בהרי שוויץ

מנחם נאבת | ההלכה עוסקת בעיצוב החיים בצורה נכונה, לא בהתנגדות לחיים, לא בפרישה מהם, לא בגדירתם ותחימתם ולא בהפיכתם ל’כלי’ ו’אמצעי’ לפעולות של תיקון עולמות. החיים, הגוף וההנאה הם נקודות המוצא, השאלה היא איך מעצבים זאת בצורה נכונה, איך מתַעַלִים את ההנאות לכיוון טוב, לכיוון מוסרי, לכיוון מתוקן. איך נהנים בצורה נכונה. ההלכה אמנם שונאת הפקרות, שונאת הנאה שאינה אלא הוללות שאף הנאה איננה, הנאה מזויפת שאין בה כל פנימיות והיא כל כולה ריקנית, ההלכה שואפת לכך שהאדם יהנה בצורה נכונה,

המציאות שלנו, כגוף ונפש, איננה מציאות הזקוקה לסיבה מצדיקה. הראשונית שלנו, כסובסטנציה, זאת המציאות החיה שלנו. וזאת לדעתי גישתה של ההלכה. ההלכה היא הדוניסטית במובן זה. היא מתייחסת אל האדם (אל כל הישות של אדם, כגוף ונפש), כאל דבר פוזיטיבי לחלוטין. ההלכה איננה מכירה בגישות הטוענות שהגוף הוא ‘כלי’ לעבודת השם, משל מטרת בריאתו של הגוף אינה אלא כדי שיוכל לפעול אי אלו פעולות של עבודת השם, היא גם לא מכירה בגישות המתנזרות מן הגוף והדוחות אותו. כל הגישות הללו מקורן במסורת הלניסטית, נוצרית, ומאוחר יותר, קבלית מאגית. בעיני ההלכה, האדם כישות חיה הוא דבר חיובי, ויש לטפח את החיים, בניגוד מוחלט לאידיאליזציית המוות היוונית והנוצרית.

ישנה דעה קדומה של יהודים החושבים שבעיני התורה החומריות זה דבר רע ולכן ההנאה זה דבר רע, מאוס ומסואב. ההלכה צעדה נגד זה. כל עולם ההלכה מתרחש עם החיים הפוזיטיביים של אדם, עם ההנאות של האדם, עם השמחות שלו, עם התשוקות שלו, עם החוויות שלו, אף ‘החומריות’ ביותר. היהדות היא הדוניסטית במובן זה והדוניזם זאת לא מילה גסה. אנשים נוטים לבלבל בין הפקרות במובן של ‘לית דין ולית דיין’ (המיוחס בטעות גמורה לאפיקורוס, אף שהדבר מייצג היטב את ה’מילה הארמית’ אפיקורוס), לבין הדוניזם במובן של חיים מתוך הנאה. ההנאה היא פעולה של חיוב החיים, של אושר החיים, ואין דבר שהתורה רואה בחיוב יותר מזה.

ההלכה עוסקת בעיצוב החיים בצורה נכונה, לא בהתנגדות לחיים, לא בפרישה מהם, לא בגדירתם ותחימתם ולא בהפיכתם ל’כלי’ ו’אמצעי’ לפעולות של תיקון עולמות. החיים, הגוף וההנאה הם נקודות המוצא, השאלה היא איך מעצבים זאת בצורה נכונה, איך מתַעַלִים את ההנאות לכיוון טוב, לכיוון מוסרי, לכיוון מתוקן. איך נהנים בצורה נכונה. ההלכה אמנם שונאת הפקרות, שונאת הנאה שאינה אלא הוללות שאף הנאה איננה, הנאה מזויפת שאין בה כל פנימיות והיא כל כולה ריקנית, ההלכה שואפת לכך שהאדם יהנה בצורה נכונה, ולשאיפה הזאת ישנו ממד ערכי לחלוטין. חוש המישוש הוא חרפה לנו כאשר אינו אלא מישוש ריקני וחסר תוחלת וכאשר כל קדושת החיים מתרכזת סביבו בריקנות שלו, אבל כאשר חוש המישוש הוא גבוה, מתוקן, בנוי בצורה טובה, מעוצב באמצעות התורה והנהגותיה, באמצעות השכל, האינטלקט והרגש הנכון, אין דבר טוב ממנו. (ובעצם, כל המאמר האריסטוטלי הזה מנוגד להלך רוחה של ההלכה). וכל ההטפות ההלניסטיות בנושא זרות לחלוטין לרוח התורה. חז”ל הוקיעו את הנזיר כחוטא משום שהוא יוצא מנקודת מבט של שלילת החיוניות, כאדם שמחפש לאסר על עצמו דברים. אדם כזה לא הבין שההלכה אינה רוצה לאסור אלא לעצב.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

עדיף שהחרדים לא יתגייסו פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”. צפו בסרטון… המשך לקרוא פרופ’ עומר מואב: “עדיף שהחרדים לא יתגייסו. שילכו לעבוד”.

כתיבת תגובה