כללי הזהב || להעברת ביקורת, בונה מחזקת.

ביקורת בונההאם ישנה דרך או עקרונות וכללים כיצד להוכיח אחרים בהצלחה, ולוודא שיקשיבו, ושירצו גם לקיים? משה רבנו בפרשה מגלה לנו מהם סודות התוכחה בהם השתמש בהצלחה, כדי להוכיח את בני ישראל?

פרשת דְּבָרִים | מאת: אהרון זאב שצמן

“אֵלֶּה הַדְּבָרִים, אֲשֶׁר דִּבֶּר מֹשֶׁה אֶל כָּל יִשְׂרָאֵל, בְּעֵבֶר, הַיַּרְדֵּן” (דְּבָרִים – מלשון דיבור קשה)
כבר בתחילת ספר “דְּבָרִים” מזכיר משה לעם ישראל ברמיזה, את כל הקלקולים והחטאים הגדולים שעשו במהלך המסע במדבר. ניתן ללמוד ממשה כיצד להוכיח אדם על מעשיו השליליים, איך לנהוג בו כדי שהתוכחה תיקלט, והאדם, מבלי להיעלב, יתקן מעשיו.

מסביר רש”י: “אֵלֶּה הַדְּבָרִים” – לפי שהן דברי תוכחות, ומנה כאן כל המקומות שהכעיסו לפני המקום בהן, לפיכך סתם את הדברים והזכירן ברמז, מפני כבודן של ישראל” (רש”י, דברים, פרק א).

משה הזכיר לבני ישראל ברמיזה, שמות של מקומות בהם קלקלו, לאורך המסע:
– בַּמִּדְבָּר – שהכעיסוהו במדבר, שאמרו “מי יתן מותנו במדבר…” (שמות ט ג)
– בָּעֲרָבָה – שחטאו בבעל פעור בשטים, בערבות מואב (עבודה זרה וזנות)
– מוֹל סוּף – … בבואם לים סוף שאמרו “המבלי אין קברים במצרים”
– בֵּין פָּארָן – על חטא המרגלים במדבר פָּארָן, ועל שבכו העם לחינם בלילה ההוא (ליל תשעה באב)
– וּבֵין תֹּפֶל, וְלָבָן – שתפלו על המן שהוא לבן, שאמרו “ונפשנו קצה בלחם הקלוקל” (במדבר כא ה)
– וַחֲצֵרֹת – ששם הייתה מחלוקתו של קֹרָח. … ושם נענשה מרים, בשביל שדיברה לשון הרע במשה.
– וְדִי זָהָב – הוכיחן על העגל שעשו, בשביל רוב זהב שהיה להם…

ממשה ניתן ללמוד מספר כללי הזהב, כדי להוכיח אחרים:

כלל 1 – אין לתקוף ישירות את האדם, שלא יפגע כבודו, ויתנגד לתוכחה.
כדי שיהיה פתוח לקבל, יש להשתמש ברמיזות, דוגמאות ומשלים – לתת לאדם להבין מתוך הרמז, או המשל, היכן קלקל.
משה מזכיר את המקומות בהם קלקלו ברמיזה “מפני כבודן של ישראל”

גם נָתָן הנביא הוכיח את דוד המלך על ידי משל “כִּבְשָׂת הרָשׁ” – על כך ששלח את אוריה החיתי למלחמה למות, ולקח מיד את בת שבע אשתו לאישה.
דוד, לא הבין תחילה כי במשלו של הנביא, העשיר (אשר גזל לעני את כבשתו היחידה), נמשל אליו. כאשר התבקש דוד להגיב על המשל, פסק את דינו של העשיר בסיפור – “בֶן מָוֶת הָאִישׁ הָעֹשֶׂה זֹאת”.
לאחר שאמר לו נתן הנביא כי הוא האיש: “וַיֹּאמֶר נָתָן אֶל דָּוִד, אַתָּה הָאִישׁ” (שמואל ב פרק יב) הבין דוד מהמשל את חומרת מעשהו – התחרט מיד, התוודה, וקיבל על עצמו תיקון – ” וַיֹּאמֶר דָּוִד אֶל נָתָן – חָטָאתִי לַה'”.

כלל 2 – יש להפריד את האדם מהבעיה – יש לגנות ולתקוף את מעשהו של האדם והתנהגותו השלילית, ולא לתקוף את האדם ישירות, ולכנות אותו בכינויי גנאי מעליבים.
לאדם המותקף ישירות יש טבע להתגונן, להשיב מלחמה, ולא לקבל את התוכחה, גם כאשר היא אמת.
למשל אין לכנות אדם “עצלן”, אלא יש לאמור לו שהוא “מתנהג בעצלנות”.
“אֵיכָה אֶשָּׂא, לְבַדִּי, טָרְחֲכֶם וּמַשַּׂאֲכֶם, וְרִיבְכֶם” – משה אינו מכנה את בני ישראל בכינויי גנאי – ואינו מאשים אותם שהם טרחנים, ואוהבי מריבה, אלה מציין לרעה רק את התנהגותם השלילית – “טָרְחֲכֶם וּמַשַּׂאֲכֶם, וְרִיבְכֶם”.

כלל 3 – אין להוכיח אדם מיד לאחר המעשה, בשעה של כעס או מריבה. יש להמתין לעיתוי הנינוח ביותר לתוכחה.
משה הוכיח את עם ישראל סמוך למיתתו, זמן רב אחרי שקלקלו, כך למד מיעקב אבינו, שהוכיח גם הוא את בניו סמוך למיתתו, שנים רבות אחרי קלקוליהם.
“וַיֹּאמֶר יִשְׂרָאֵל אֶל יוֹסֵף, הִנֵּה אָנֹכִי מֵת … הִקָּבְצוּ וְשִׁמְעוּ, בְּנֵי יַעֲקֹב; וְשִׁמְעוּ, אֶל יִשְׂרָאֵל אֲבִיכֶם…” (בראשית פרק מח’ מט).

אדם, הבא להוכיח את האחר, מתוך כעס, עשוי להשתמש בתוכחה כפורקן לכעסו, ולהישמע תוקפן. תוכחה שכזו תגרור התנגדות ודחייה מצד המקבל, ועל כן לא תהיה אפקטיבית, לכן יש להמתין למועד תוכחה נוח ורגוע יותר.

יש גם אפקט מיוחד, לאדם המוכיח את בניו לפני מותו, על פני זה המוכיח אותם בחייו. כששומעים הבנים שאביהם גוסס, הם מתקבצים סביבו, ומקשיבים בשקיקה לכל מילה שמוציא מפיו, אחרי הכול, אלו, ככל הנראה, תהיינה מילותיו האחרונות של אביהם, וגם יתכן ויגלה להם על אוצר, או ירושה, שהחביא מהם כל השנים.
אב חכם ינצל את הזמן הזה בדיוק, שכל ההקשבה נתונה אליו, ויוכיח את בניו על קלקוליהם.

כלל 3 – בכול דבר תוכחה, יש להתחיל בשבח לאדם, לאחריו להעביר את דבר התוכחה, ולסיים שוב בשבח נוסף – לעטוף את התוכחה במילים חמות לפניה ולאחריה, שידע האדם שאינו נחשב למקולקל, אלה רק כשל במעשה קלקול נקודתי.
“ה’ אֱלֹקֵי אֲבוֹתֵכֶם, יֹסֵף עֲלֵיכֶם כָּכֶם אֶלֶף פְּעָמִים; וִיבָרֵךְ אֶתְכֶם, כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר לָכֶם”.
משה פותח בברכה של שבח, ומציין שבני ישראל רצויים ואהובים על ה’, ועל כן יברך אותם.
לאחר דברים אלו עובר לדברי התוכחה: “אֵיכָה אֶשָּׂא, לְבַדִּי, טָרְחֲכֶם וּמַשַּׂאֲכֶם, וְרִיבְכֶם” – מוכיח אותם שהם מכבידים את הדיון על הדיינים, בכך שמביאים עוד ועוד עדים, ולא נותנים למשפט להיגמר, וגם לאחר שהפסידו בדין אוהבים לריב ולקטר – רוגנים.
ומסיים משה, שוב בדברי שבח לבני ישראל – “וַתַּעֲנוּ, אֹתִי, וַתֹּאמְרוּ, טוֹב הַדָּבָר אֲשֶׁר דִּבַּרְתָּ לַעֲשׂוֹת”, משבח את בני ישראל על שהיו צייתנים, שיבחו את עצתו, והסכימו לשמוע בקולו.

כלל 4 – “קשוט עצמך, ואחר כך קשוט אחרים” (בבא בתרא ס, ב)
חייב המוכיח להיות נקי במעשיו, שלא יהיה ידוע שגם המוכיח, נכשל בעצמו באותו הקלקול, עליו בחר להוכיח את חברו – על המוכיח להנהיג עצמו כראוי באותו עניין, כי במידה וידיו אינן נקיות, לא תהיה בתוכחתו כוח, ולא ישמעו לו.

כמו שנאמר במגילת רות “וַיְהִי, בִּימֵי שְׁפֹט הַשֹּׁפְטִים”, שהיו השופטים מושחתים יותר מן הנשפטים, והיו משיבים להם העם, ולא מוכנים לקבל מהם תוכחה.
“טֹל קֵיסָם מִבֵּין שִׁנֶּיךָ, טֹל קוֹרָה מִבֵּין עֵינֶיךָ” – השופט היה מוכיח את הנשפט על מום שיש בו (“טֹל קיסם מבין שיניך”), ואילו הנאשם היה מוכיחו בחזרה את השופט, על מום גדול יותר שיש בו (“טֹל קורה מבין עיניך”).

העיד הקב”ה על משה:
“וְהָאִישׁ מֹשֶׁה, עָנָו מְאֹד מִכֹּל, הָאָדָם, אֲשֶׁר, עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה…בְּכָל בֵּיתִי, נֶאֱמָן הוּא, פֶּה אֶל פֶּה אֲדַבֶּר בּוֹ” (במדבר פרק יב)
מכוח עדות זו, יכול היה משה להוכיח את בני ישראל, על כך שיש בהם פגם חמור באמונה – “וּבַדָּבָר הַזֶּה, אֵינְכֶם מַאֲמִינִם בַּה’ אֱלֹקֵיכֶם”, בעוד שאיש לא יכול היה לטעון חזרה כנגד משה, שגם בו יש, חלילה, פגם שכזה.

כלל 5 – שתהיה למוכיח סמכות בעני האדם אותו הוא מוכיח, כדי שישמע לו.
מעשים שביצע בפועל המוכיח לטובת המוכח, המקנים לו סמכות, ומעידים כי לנגד עניו עומדת טובת המוכח בלבד.

“אַחֲרֵי הַכֹּתוֹ, אֵת סִיחֹן מֶלֶךְ הָאֱמֹרִי, אֲשֶׁר יוֹשֵׁב, בְּחֶשְׁבּוֹן, וְאֵת, עוֹג מֶלֶךְ הַבָּשָׁן”
משה מוכיח את בני ישראל רק לאחר שניצח עבורם את שני המלכים אדירי הכוח – ובכך קנה את אמונם, ואת הסמכות שישמעו דברי התוכחה, שהרביץ בהם.

מסביר רש”י – “אַחֲרֵי הַכֹּתוֹ…” –
“אמר משה, אם אני מוכיחם קודם שיכנסו לקצת הארץ, יאמרו מה לזה עלינו, מה היטיב לנו, אינו בא אלא לקנתר, ולמצוא עילה, שאין בו כוח להכניסנו לארץ. לפיכך המתין עד שהפיל סיחון ועוג לפניהם, והורישם את ארצם ואחר כך הוכיחן”.

כלל 6 – “אַל תָּדִין (תָּדוּן) אֶת חֲבֵרְךָ עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ” (משנה אבות ב ד)
כל עוד והמוכיח לא חווה על בשרו את אותם הקשיים, אשר הביאו את האדם לידי הקלקול – אינו יכול להוכיחו על מעשיו (מי שאינו רעב ללחם, אינו יכול להוכיח עני שגנב לחם, כדי להאכיל את ילדיו).

אומר משה לבני ישראל: “גַּם בִּי הִתְאַנַּף ה’ בִּגְלַלְכֶם לֵאמֹר: גַּם אַתָּה, לֹא תָבֹא שָׁם”, או במילים אחרות אומר משה: גם אני כשלתי אתכם במדבר, ונענשתי, שלא להיכנס לארץ ישראל כמותכם.
משה חי עם דור המדבר, עבר יחד איתם את המסע במשך 40 שנה, ונענש כמותם – מכאן שהוא חווה על בשרו את כאבם, מבין לליבם, ומכוח זה, יש לו גם את הזכות להוכיחם.

כלל 7 – אם יש סבירות שהתוכחה לא תישמע – אין להוכיח את האדם על מעשיו.
“הוֹכֵחַ תּוֹכִיחַ אֶת עֲמִיתֶךָ, וְלֹא תִשָּׂא עָלָיו חֵטְא” (ויקרא יט יז).
אכן יש חובת הוכחה על כול אחד מישראל, כשרואה את חברו מקלקל, אולם אם התוכחה תביא לשנאת חינם, למריבה או לעלבון – אז עדיף שלא להוכיח, ועל כך נאמר “וְלֹא תִשָּׂא עָלָיו חֵטְא” – שלא תביא התוכחה את המוכיח לידי קלקול, שילבין פני חברו ברבים, שהוא חטא גדול בהרבה, מן העבירה עליה רצה להוכיחו.

“כשם שמצווה על אדם לומר דבר הנשמע, כך מצווה על אדם שלא לומר דבר שאינו נשמע” (מסכת יבמות, דף סה) – אם ידוע מראש שהאדם לא יקשיב לדברי התוכחה, אין להוכיחו.
או כפי שתמצת שלמה המלך: “אַל תּוֹכַח לֵץ פֶּן יִשְׂנָאֶךָּ, הוֹכַח לְחָכָם וְיֶאֱהָבֶךָּ”. (משלי ט)

לסיכום:
כיוון שאין אנו חווים על בשרינו את נטל חייהם של האחרים, ואיננו באמת מבינים את נפשם – מוטב לנו שלא נשפוט אחרים כלל, אלה נשפוט ונתקן אך ורק את עצמו – ובכך נעורר גם את הזולת לתיקון ולתשובה.
היה ומישהו בחר להוכיח את חברו בכול זאת, חייב הוא להקפיד על הכללים: להיות נקי במעשיו מאותו הקלקול, לפנות אל חברו בדרך משל ודוגמא בלבד, לדבר בנחת ובלשון רכה, ולעשות הכול שלא לביישו, או להעליבו.

“איזו היא דרך ישרה שיבור לו האדם – יאהב את התוכחות. שכל זמן שתוכחות בעולם, נחת רוח באה לעולם, טובה וברכה באין לעולם, ורעה מסתלקת מן העולם” (מסכת תמיד כח, א).

התורה אינה ספר סיפורים היסטורי, התורה היא ספר הוראות לחיים נכונים וטובים. כיוון שבחרה התורה להציג בפנינו את דברי התוכחה, של מֹשֶׁה כלפי בני ישראל, כנראה שתוכחה זו מכוונת, ברמיזה, גם ישירות כלפינו.
עלינו לגלות הכרת הטוב כלפי הקב”ה, על שבוחר להוכיח אותנו שוב ושוב, ושאינו נפרע מאיתנו ישירות, על מעשינו המקולקלים. על כן, עלינו לקבל את תוכחותיו באהבה, לתקן עצמנו בהתאם, ובזכות זו, יופיע בפנינו משיח צדקנו, ויגאל אותנו, בגאולה האמיתית והשלימה – במהרה בימנו ממש.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה