בני ברק | היסטוריה ומורשת

 

בני ברק היסטוריה ומורשתבני ברק היא עיר במחוז תל אביב בישראל וגובלת בתל אביב, ברמת גן, בפתח תקווה ובגבעת שמואל.

מאת: צחי שקד – מורה דרך

העיר נוסדה ב-1924 על ידי קבוצת חסידים יוצאי ורשה שבפולין מחברת “בית ונחלה”, על אדמות שנרכשו מהכפר הערבי הסמוך אל חירייה (אז – “אבן איברק”). שמה ניתן לה על שם יישוב יהודי עתיק בסביבתה הנקרא אף הוא “בני ברק”, שבו גר התנא רבי עקיבא ואף רחוב הראשי רחוב רבי עקיבא קרוי על שמו. בני ברק היא עיר בעלת צביון חרדי. בעיר ישנן ישיבות רבות, בייחוד של הזרמים החסידי והליטאי. כמו כן בעיר מוסדות דתיים רבים. בשטחה של העיר שכונה חילונית אחת, פרדס כץ. עד שנות ה-80 היא הייתה העיר החרדית היחידה בישראל.

בני ברק החדשה נוסדה בי”א בסיוון תרפ”ד (1924) כמושבה חקלאית. היא הוקמה על ידי קבוצת “בית ונחלה” מפולין שבקשה לעסוק בחקלאות. המתיישבים הראשונים היו דתיים, בני העלייה הרביעית. האדמות נקנו באמצעות חברת ‘גאולה בע”מ’ מהכפר הערבי הסמוך אל חירייה (אז – “אבן איברק”). בראשיתה של המושבה הייתה פרנסתה על גידול פרי הדר. עם זאת, קרבתה לתל אביב העניק לה צביון עירוני. בשנת 1933 התיישב בבני ברק הרב אברהם ישעיה קרליץ, “החזון איש”. הרב חיים עוזר גרודז’ינסקי פרסם את שמו והוא הפך לסמכות בקרב הפלגים החרדים בארץ. מעמדו של החזון איש בציבור החרדי ואפילו בציבור הרחב תרם להפיכת העיר למרכז יהודי חשוב. בשנת תש”ד הוקמה בעיר ישיבת פוניבז’ אשר הטביעה את חותמה על אופיה של העיר, ועם הקמת המדינה היו בעיר כ-8000 תושבים.

במשך חמישים שנה, משנת תרצ”ו עד תשמ”ו, כיהן כרבה הראשי של העיר הרב יעקב לנדא, שהקים וביסס את מערכות היהדות של העיר והביאה להיות העיר בה לא נוסעים כלי רכב בשבת. לאחר פטירתו, במסע ההלוויה העצום, הוכתר לרבה הראשי של העיר בנו בכורו, הרב משה יהודה ליב לנדא, שאף המשיך את מערכת הכשרות העירונית שהקים, שנחשבת כיום למערכת הכשרות המהודרת ביותר. עד שנות ה-80 הייתה בני ברק העיר החרדית היחידה בישראל. בשנות ה-80 הוקמו עמנואל וביתר עילית ובשנות ה-90 הוקמו אלעד ומודיעין עילית.

אוכלוסייה – לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ”ס) נכון ליוני 2015, יש בבני ברק 180,000 תושבים. האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎3.1%‏.

בבני ברק חיו ופעלו מגדולי ומעצבי היהדות החרדית מקום המדינה, בהם הרב אברהם ישעיהו קרליץ מכונה החזון איש, 1953), הרב יעקב ישראל קנייבסקי (הסטייפלר) והרב אלעזר מנחם מן שך.

רבים מאדמו”רי החסידות גרים בבני ברק, בהם האדמו”ר מנדבורנא, האדמו”ר מלעלוב, האדמו”ר מוויזניץ’, האדמו”ר מאלכסנדר, האדמו”ר מראדזין, האדמו”ר ממודז’יץ, האדמו”ר מסטריקוב האדמו”ר מפרימשלאן, ואף האדמו”ר מגור (שבית מדרשו הגדול נמצא בירושלים) גר בבני ברק.

גמילות חסדיםבבני ברק אחד מהריכוזים הגדולים בארץ למוסדות גמילות חסדים. מדריך בני ברק מסווג את הגמ”חים ל-11 קבוצות המתחלקות ל-200 נושאים. מספרם של המוסדות מגיע ל-1,000. הגמ”חים הוקמו במטרה להנציח את זכרם של נספים או בעקבות אירועים שבהם נזקקו היוזמים לעזרה ולא יכלו לקבלה בזמן או בתנאים שעמדו לרשותם. מוסדות הגמ”ח מתחלקות לקבוצות העיקריות הבאות: צרכי בריאות – 190 גמ”חים, שמחות, בעיקר לברית מילה ופדיון הבן -100, דת ותשמישי קדושה – 160, הריון ולידה – 90, חתונות, אירוסין ושידוכים – 90, לבית וליום יום – 400, שבעה וזיכרון, שבת, שמחות ואירועים – 250 ועזרה לתינוקות 180.

 

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

כתיבת תגובה