כוכב חדש בשמי החזנות … בארה”ב קוראים לו פאברוטי היהודי

לוי קרנץ

כוכב חדש בשמי החזנות…בארה”ב קוראים לו פאברוטי היהודי ואכן מי שלימד אותו את העומק בשירה והשימוש הנכון במייתרי הקול והלב היה המורה האישי של לוצ’אנו פבארוטי זמר הטנור האיטלקי הידוע ואחד המוזיקאים הפופולריים ביותר בעולם האופרה ובתחומי המוזיקה האחרים. ואיך לא הוא “במקרה” גם יהודי.

לוי קרנץ החזן וזמר “קרליבך” הטוב ביותר בעולם בימים הקרובים ינחת בישראל הישר ממיאמי פלורידה ואת סיבוב ההופעות שלו הוא יתחיל עם קבוצת חברים “בקומזיץ” שבתי עם ארגון שבת בנוף …..
בשבועות האחרונים קבוצה ממעריציו ערכה סקר בין שלשת גדולי הזמר והחזנות לוי קרנץ, יעקב מוצן, נפתלי הרשטיק,

מיהו החזן הנערץ

תוצאות סקר החזנים
הקוראים נתבקשו לענות על שלש שאלות מהותיות
  • למי מהחזנים יש את הקול הכי צלול?
  • למי מהחזנים יש את הקול הכי עוצמתי?
  • למי מהחזנים יש את הקול הכי חמים?
והתוצאות היו מפתיעות אפילו את קראנץ לוי בעצמו שנמצא במקום הראשון של אוהבי החזנות (השופטים) שהשתתפו בסקר
 
החלטנו להכיר מקרוב את לוי ושלחנו לו למעונו שבארה”ב מספר שאלות אנחנו מאוד אהבנו את האיש שמאחרי “הקול הטנורי הענק” ובטוחים שגם אתם.

לוי קרנץ נעים להכיר

ראשית ברצוני לאמר שכל השבוע אני מצפה לשירה של של השבת… זה דבר מאד מיוחד עבורי, הגעגועים והאהבה לשיר עם כולם כאחד בסינפוניה אחת גדולה. אני מאד  אוהב לשמוע את הקולות הנהדרים היוצאים מפי כל המתפללים בהרמוניה כשכל אחד מוסיף את הלב והנשמה ומעלה את התפילה למקום גבוה יותר ויותר

איך נכנסת לתחום החזנות?

זכור לי איך בשולחן שבת שרנו יחד עם אחיי ואחיותי והשכנים היו באים להקשיב לשירה שלנו ובמיוחד בחג הסוכות. כל האחים שלי ניחנו בלב טוב וקולות יפים, וזו זכות גדולה בשבילי.

בתור ילד נהגתי לשיר עם אבי ע”ה שהיה חזן בלינדן הייטס בברוקלין בבית הכנסת של הרב זיגלר שהיה אדם חם לב ותלמיד חכם יקר. בהמשך ילדותי נהגתי להתחקות אחרי החזן בבית הכנסת “בית אל” ובית הכנסת “אגודת ישראל” בברוקלין

בתור בחור,  לכל מקום שהגעתי אנשים שהכירו אותי, ביקשו שאהיה שליח ציבור, וכך הוזמנתי ליותר ויותר מקומות להיות בעל תפילה. היה לי קונפליקט פנימי.. שהרי בתפילה אנחנו מבקשים את צרכינו מאת ה’, אז איך אוכל להרויח כסף מתפילה בה אני מבקש פרנסה מאת השם… זה פשוט לא הסתדר לי בראש . אז בסופו של דבר עברתי לעבוד ביעוץ והכוונה בחינוך מיוחד במשך שנים רבות.

אך זה קרה בחתונה של חבר בעל תשובה שהתעקש שאשיר את הברכה האחרונה מתחת לחופה… “אני, חזנות?” עניתי… “הנני סך הכל בעל תפילה פשוט”… “מה לי ולחזנות אמנותית”… “לא חושב שאוכל”… “תנסה”, ביקש החתן ממני… “לך על זה, זה יהיה נהדר”… לבסוף הסכמתי לנסות קטע חזנות. כשהתחלתי יחד עם הנגנים הקול שלי הלך איפה שאני אף פעם לא חשבתי.. ו…

פתאום ראיתי 500 איש מוחאים כפיים בקריאות “וואו געוולד”. לאחר שבירת הכוס עוד המשכתי לשיר עם הקהל “עוד ישמע”...

הייתי מופתע לגמרי מעצמי ולא האמנתי שעשיתי את זה… חשבתי לעצמי שכנראה זו היתה מתנה חד פעמית מאת השם.

לאחר החופה ניגש אלי יהודי מבוגר שלא הכרתי מקודם שהזדהה בשם יוג’ין פלאם ושאל אותי “מה אתה עושה עם הקול שלך?”… “אתה מזכיר לי את פאברוטי, ואם תתאמן תוכל לשיר באופרה ולהפוך לפאברוטי היהודי”…

גיחכתי ואמרתי “אני בחור דתי פשוט מקסימום בעל תפילה בבית הכנסת”… הוא חייך ואמר “בחור דתי פשוט זה בסדר”… “בוא לביתי ואלמד אותך לשיר”… “חבל על כל רגע שהולך לביבוז”…

בתחילה הוא רצה לבקש תשלום עבור האימון, אך כשאמרתי לו שאין ביכולתי לשלם, ענה לי “תבוא גם בלי לשלם… אסור שקול כמו שלך ילך לאיבוד”…

יוג’ין היה מנטור וחבר של לוציאנו פאברוטי וטנורים ידועים אחרים… זכיתי שנהיה גם המאמן והמנטור האישי שלי. הוא אימץ אותי כסבא וחבר והיה בעל חוש הומור מיוחד… אני מאד מתגעגע אליו היות שזה כבר כמה שנים שהוא כבר לא איתנו… אכן הוא היה מתנה מיוחדת מאת השם… יהי זכרו ברוך.

הרבה אנשים אומרים לי וואו איזה קול מדהים,  ויש  כאלו ששואלים אותי למה הקב”ה נתן לי כזה קול יפה?… אני אומר להם בגאווה שאני מודה להשם ואמא שלי כל יום. עבור הקול שלי, אימי היתה אישי מאד נבונה וגם הייתה לה איתי סבלנות של ברזל… ממש “אה יידישע מאמע”.

מה בעצם ההבדל בין החזנות שלך לבין החזנות המסורתית?

חזנות מסורתית היא סוג של מופע אופרה יהודי. יש אנשים שמתחברים לאופרה אבל יש יותר ויותר אנשים שסולדים ממנה.

זה נשמע מצחיק אך אני לא אוהב להיקרא חזן… אלא בעל תפילה. החזנות שלי משלבת בין החזנות המסורתית לבין תפילה ושירה בציבור. הרעיון הזה התחיל כבר מרבי שלמה קרליבך זצ”ל אך כיום אינו מוגבל רק לניגוני קרליבך.

הרעיון הוא שבעל התפילה או החזן מוביל ומעורר את הציבור להצטרף אליו לתפילה ושירה באמצעות היכולות הווקאליות שלו כך שהתפילה נהיית מאד עצמתית ומעוררת השראה. זה לא פלא שיש ביקוש גובר והולך לתפילה בסגנון הזה.

שמענו שהינך מתעסק בחסד ובקירוב דרך השירה, תוכל לספר לנו קצת על זה?

בתור ילד הייתי קופץ מחדר לחדר בבית החולים מיימנודיס בברוקלין, מחפש יהודים חולים לשיר להם “שלום עליכם” ולאחל להם שבת שלום. כיום אני מבלה הרבה זמן בבית חולים ובתי אבות. זה כל-כך משמח לראות בן אדם, להרים לו את הראש או לסדר לו את מכשיר השמיעה, ולהקשיב, אני מבקש מהם לשיר איתי והם מחייכים ושרים במידה ויש להם את הכוח… אין מילים לתאר את ההרגשה שלי… ממש אה – מחייה.

בשבתות בביתי במונטיסלו, ניו יורק, אני מארח את משפחתי המורחבת היקרה. את צריך לראות איך כולם נותנים יד להכין את השבת מי בסידור שולחן השבת, ומי בקילוף תפוחי אדמה ובצלים לחמין. קשה למצוא עוזרים אבל כולם אוהבים את השבת אצלי. יש לי אהבה ליתומים כמוני, משפחות חד-הוריות, נערים ממשפחות שבורות, וכל מי שרוצה להרגיש אווירת שבת אמיתית. בשבת הבית שלי פתוח לכל מי שרוצה התעלות מרוממת רוחנית עם זמירות שבת סביב האח , או הנרות, מעין עולם הבא.

אנו חולקים דעות, מחשבות ושירה, והילדים הם מאד חשובים לי… הם יכולים לשתף ולתת נקודות המבט שלהם לא פחות מהמבוגרים – כל אחד הוא מיוחד. נאמר לי שיש לי הרבה חולים ויש לי לב מאוד חמים ואכפתי לכולם… אני אומר את זה עם ביטחון. את הביטחון קיבלתי מאמי תבדל לחיים ארוכים, ואבי ע”ה לימד אותי להיות גאה במתנות שנתן לי הקב”ה.

תוכל לתאר לקוראים שלנו את סדר היום שלך כאומן:

אני מתעורר בבוקר ומודה לה’ על עוד יום יפה שזיכה אותי להתעורר. אומנתי להתאמן כל הזמן תרגילים לחימום הקול. לאחר מכן אני נוהג להתפלל עם מניין של הרב שלי, רב פישבין וויטסלק שה’ יאריך את ימיו ושנותיו, שהינו ידיד ותיק של המשפחה שלנו עוד מתקופת סבתי ע”ה עוד כשגרנו בהרי הקטסקילס בניו יורק. אני מרגיש כבוד להתפלל אצלו בבית הכנסת וללמוד ממנו איך משקיעים כל כך הרבה אהבה ומסירות כלפי כל יהודי.

אז הדבר האחרון שאני עושה בלילה… לפני אמירת שמע ישראל אני עורך חשבון נפש מה הספקתי להשלים היום,  לאחר מכן אני מנסה לעודד מישהו בשיחת טלפון… כי מה לעשות, לעזור לעוד יהודי, זו תכונה בלתי נשלטת אצלי.

אני נרדם תוך כדי זימזום שירה… חברים מספרים ששמעו אותי שר תוך כדי שינה…וזה עושה אותי מאושר

לוי … מה החלום שלך?

החלום שלי זה לארח כמה שיותר בחורים צעירים… למצוא את כל אלו שהלכו לאיבוד, את היתומים,  את אלו שירדו מהדרך או הגיעו לכל מיני מצבים לא נעימים בחייהם ולהביא אותם הביתה לשבת לתת להם מחדש את הרגשת השבת שהלכה לאיבוד, לתת להם להרגיש שהם חשובים וחלק בלתי נפרד מהמשפחה היהודית שלנו. הם יכולים לבוא ולהצטרף באהבה ובשיר ולהרגיש שהם לא חסרי בית לפחות בשבת וימים טובים. יש כל כך הרבה נערים חסרי בית או משפחה וזה שובר את ליבי. מגיעים אלי כאלו שמפחדים לחזור הביתה כי הם סבלו התעללות נוראה… וזה גורם לי לבכות בשעה שאני מספר לך על זה…

אני רוצה שכל אדם ירגיש מיוחד, נצרך, נדרש ומעל לכל נאהב, אין דבר גדול יותר מאהבת ישראל.

אני חולם על חצר גדולה כל עם אוהל והרבה יהודים קדושים יושבים מסביב המדורה שמחים, שרים וחוגגים את הקשר שלהם עם ה’.  הרב שלי לימד אותי כי כל שיר הוא תפילה וכי כל תפילה היא שיר. הקשר שלנו הקב”ה כל כך חזק!
לוי קרנץ יצטרף ל”שבתון” שיערך בעכו בפרשת פקודי 11/3 בחסות “שבת בנוף” למעוכבי זיווג עד גיל 45

שם יערוך סדר זמירות שבתי כמיטב המסורת עם שירים ומזמורים מכל העדות והחוגים. מייד במוצאי השבת תיערך מלווה מלכה מוזיקאלית בניצוחו של החזן \ הזמר

גם במוצאי השבת הקרובה תיערך מלווה מלכה מוזיקאלית לחברה צעירים יחד עם לוי קרנץ במרכז שורשים בירושלים

לוי קראנץ שלא הכרתם מעולם בחזנות מזרחית שפורטת על כל מייתרי הלב בפיוט “שבחי ירושלים” 

עדיין ניתן להשתתף בסקר החזנים הגדול ולהכנס להגרלה של סופ”ש חינם עם שבת בנוף ב http://shabatbanof.co.il/#!survey/cvau

לפרטים והזמנות ניתן להיכנס לאתר שלנו ב http://shabatbanof.co.il

או ליצור קשר עם חזי ב טלפון – 052-5018417

או עם אביטל ב – 052-6196468

קבלו להדרן קישור למייטב היצירות של לוי קרנץ

https://m.soundcloud.com/cantor-levi-kranz

 

ברוך הבא

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

מנחם נאבת || תפיסת הרוח, האמנות והצלילים במוזיקה הערבית

המושג ‘טַרַאבּ’ בערבית מבטא מצב רוח מסוים הנחווה באופן ייחודי בתרבות ובאמנות הערבית, משהו שאפשר… המשך לקרוא מנחם נאבת || תפיסת הרוח, האמנות והצלילים במוזיקה הערבית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *