יש תמורה לאגרה || ממנו נסיעה לאומן לראש השנה בתמורה תראו “ישועות”

צדקהאתמול נתקלתי בפוסט (בקבוצה מסויימת) שהציע לאנשים להשתתף במימון נסיעה של מישהו לאומן לראש השנה והציע בתמורה “ישועות” נשמתי עמוק . מאוד החלטתי לעשות מעשה ולכתוב (ממש צמוד לראש השנה) על ההצדקה לצדקה. פוסט ארוך ! מכינה אתכם

מאת: חלי יעקבס וירט

אחרי הדיון אתמול על הנסיעות והישועות והדיון על כסף והעובדה שהוא יצא קצת מפרופורציה חשבתי לעצמי שבנחת רוח ובמתינות אני רוצה להביע עמדה .

כדרכי, אביע אותה באמצעות סיפור ( גילוי נאות – כולם סיפוריים אמיתיים שקרו לי באמת! ) בסוף גם אנסח מסקנה .

מעשה שהיה כך היה :
יום אחד, פגישה עסקית , בית קפה צומת הגומא . אני עסוקה ולפתע ניגש לשולחננו בחור נועל קרוקס , פאות ארוכות כיפה שחורה חולצת טריקו ועליה ציצית צמר ואומר כך ” נגמר לנו הכסף לדלק – אפשר עזרה בצדקה ? ” הבטתי על הבחור , ברור שהוא כרגע חזר מקיאקים או מכל בילוי מים רלוונטי ( התקופה איננה בין הזמנים כלל ועיקר ) ואמרתי לו כך “אני נותנת לך 100 שקל לדלק ובתמורה תנקה לי את הרכב ” והראתי לו את הרכב שלי בחוץ .
הנל ענה לי כך ” אולי תתני לי מאה שקל ובתמורה אני אתפלל עלייך ”
הסברתי לו בעדינות שאני כבר התפללתי על עצמי בבוקר ולכן אין עיסקה. והצעתי לו להתפלל על דלק ..

מעשה שני, בחור צעיר ונחמד ( חסיד ובעל תשובה ) היה לקוח שלי. בנקודת זמן מסויימת הוא היה חייב לי כסף. מזכירתי התקשרה אליו והוא התנצל שאין לו והוא ממש מצטער וכשיהיה הוא יבוא דבר ראשון לשלם ואשרינו ומה טוב חלקינו וכל זה ..
אחרי חודש היא חיפשה אותו שנית – אשתו ענתה שהוא לא בבית והוא נסע לאומן ( לי הוא היה חייב 1000 ש”ח והנסיעה עלתה 4000 ש”ח )
איך אני יודעת כמה היא עלתה ? זה פשוט , גם אני נסעתי – אבל על חשבוני!

מעשה שלישי:
כשהייתי שכירה במלון כינר , עשינו לנו מנהג לאמץ כמה ארגונים ולתת להם להתארח בחינם או במחיר עלות אחד הארגונים היתה פנימיה חרדית לבנות שנפלטו מהבית . בכל שנה הם קיבלו ממני 12 חדרים באגף החדש של המלון ללא תשלום . שנה אחת מכרתי את החדרים והצעתי להם לקבל את האירוח חינם בחדרים קצת פחות טובים ( להזכירכם – ילדינו יוצאים לטיול שנתי עם אוהל ..) מנהלת בית הספר התקשרה והתחננה ואמרה לי ” זה צדקה ” הסברתי לה שאני ממש לא יכולה לתת את החדרים בחינם ואם היא ממש רוצה אז שתשלם את ההפרש על כל חדר . והיא חזרה ואמרה אבל זה צדקה , צדקה , צדקה .. אז אמרתי לה שאני אשלם את זה מכיסי .. היא נבהלה ואמרה לי ” לא ! מה פתאום שתעשי את זה ? ” עניתי לה ” בשביל לקיים מצוות צדקה ” היא שתקה והיה ברור לשתינו איך השימוש במונח צדקה התבזה .

מעשה רביעי:
את ביתי במושב פוקדים מידי פעם חברה צעירים . חסונים ובריאים שכוכם עומד להם לעבור מבית לבית במושב ברגלייהם ומבקשים ” צדקה ” אני תמיד נותנת להם לשתות , מציעה גם משהו לאכול ומבררת מה מעשיהם ? פעם אחת שאלתי אחד מהם ” תגיד , אתה מחפש עבודה ” ? הוא הביט בי המום ואמר – לא ! אני עובד בצדקה .

ואחרון:
ערב. צומת כלשהי בארץ אני והאיש שלי חוזרים מפגישה עיסקית. הוא עוצר לאכול שווארמה ( אני חושבת שזה עולה איזה 27 ש”ח ) שני חברה צעירים ( פאות ציציות וכל השאר ) מזמינים פיתה עם שווארמה וניגשים לאישי ואמורים לו ” צדיק , יש לך 20 ש”ח לצדקה לארוחה ? ” הצדיק ניגש לארנקו ואני עוצרת ואומרת להם ” חברה , שווארמה זה לא צדקה ! אם אתם רעבים ואין לכם כסף יש ממול סופר – תקנו לחם ויוגורט וטונה ותעשו את מה שאנחנו עושים כשאין לנו כסף לממן את מה ש”בא לנו ” .
אשריכם .

ומהי המסקנה?

צדקה הפכה להיות מטבע זול לסוחר.

אנשים רבים מידי מפילים את הטעויות שלהם את חוסר האחריות שלהם ואת הרצונות שלהם על אחרים.
אנשים חיים הרבה מעבר למה שהן יכולים ולא מוכנים להתאמץ.

בתור מי שמקפידה לתת צדקה – באמצעות מעשר. ובאמצעות עמותות ומחנכת את ילדיי לתת צדקה בכדי לא להגיע ל”קטונתי מכל החסדים” אני ממש מתביישת להיתקל
באווירת ה“צדקה תציל מחוסר אחריות”

שבת טובה וברוכה.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה