יזהר שי || מסכם מסע, יום אחד בארץ ישראל עם מוישי פרידמן ואברמי וינגוט מ’קאמטק’

kama tek

ביציאה מבית הספר מצאנו טלפון ציבורי, כחול ואמיתי ואפילו שמיש.

אתמול בבוקר, בדרך לערד, הודיעו ברדיו על החלטת בית המשפט בירושלים להוסיף חודש מאסר נוסף לעונשו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. בערד היה קר וגשום לפרקים. הקהילה החרדית הגדולה מחפשת פתרונות תעסוקה יצירתיים לחבריה, בונים הייטק בערד.

עבורנו, המבקרים החילוניים במסגרת משלחת ההיי-טק שאירגנו מוישי פרידמן ואברמי וינגוט מ’קאמטק’ שכללה מספר אנשי הייטק בכירים ומנהלי קרנות הון סיכון נסענו לעיר ערד לסיור ראשון מסוגו לבחון אפשרויות להקמת תשתית להייטק למען הקהילה החרדית בערד, זו היתה חוויה לימודית נוספת, במסע הארוך להבין וגם להכיל חלק משמעותי מאוד של החברה הישראלית של שנת 2016.

הילדים הקטנים בני הארבע קראו לכבודנו פסוקים מספרי הקודש ושרו שירים. בכל כיתה אליה נכנסנו נעמדו התלמידים על רגליהם לכבוד האורחים. כשלמדתי בתיכון פעם – בתקופה שעוד היה כבוד למורים ולמחנכים, היינו קמים על רגלינו לכבוד חלק מהמורים, על פי בחירתם. לשאלתנו, הסבירו לנו המארחים שתלמידי בית הספר היסודי החרדי לומדים לימודי קודש עד לשעה אחת בצהרים, משם הם הולכים הביתה לשעתיים וחוזרים בשלוש לצורך לימודי חשבון ומקצועות “חילוניים” אחרים. הקהילה מממנת בעצמה את תוספת השעות היקרה הזו.

harad haridim

הילדים הקטנים בני הארבע קראו לכבודנו פסוקים מספרי הקודש ושרו שירים.

בכיתות גבוהות יותר הם גם לומדים מחשבים ומקצועות מעשיים אחרים שישמשו אותם לצרכי פרנסה. הקהילה הזו מעודדת את כל בוגריה לצאת ולעבוד לפרנסתם. ביציאה מבית הספר מצאנו טלפון ציבורי, כחול ואמיתי ואפילו שמיש. הצטלמנו על ידו, כראוי לממצא ארכיאולוגי חשוב ונדיר.

במחסן גדול וקר למדי ביקרנו כמה עשרות נשים, רובן בעלות הכשרה בתחומי מחשבים ותכנות, עובדות לפרנסתן כתופרות. כולנו, חרדים וחילונים כאחד, חייכנו כשראינו שהן תופרות ערימות גדולות של… מדים לחיילי צה”ל.

ערד 1

במחסן גדול וקר למדי ביקרנו כמה עשרות נשים, רובן בעלות הכשרה בתחומי מחשבים ותכנות, עובדות לפרנסתן כתופרות.

במרכז ערד ביקרנו במוקד קשרי לקוחות (Call Center) גדול המעסיק מאות נשים חרדיות כנציגות של ‘מכבי’, פאלאפון, פנגו ועוד. האזנו לנשים שמעולם לא השתמשו בסמארטפון מסבירות ללקוחות את היתרונות של הגלקסי 5 על פני אייפון 6. לטענת המנהלת, זהו המרכז עם אחוזי הההצלחה הגבוהים ביותר של פלאפון. גם אם אורח החיים שלהן לא מאפשר להן להשתמש בסמארטפון, הבנות פשוט יודעות את העבודה ומאוד מסורות לה.

בערב, בכפר קאסם (באזור התעשייה שעל יד ראש העין), ממש מרכז הארץ אבל עבור רובנו קצה אחר ולא מוכר של ארץ ישראל, אירוע חגיגי בנוכחות שגריר ארצות הברית דן שפירו היזם הערבי-ישראלי הנס שקור ומי שעונים להגדרה המחמיאה “בכירי ההיי-טק”, פתיחה של בית הספר ליזמות עבור המגזר הערבי, מיסודם של פורום MIT ועמותת צופן.

‏‎Kfar Kasem

הרבה חברים ותיקים התכנסו יחד כדי להמשיך לקדם סדר יום כלכלי חברתי חשוב ביותר. בפאנל שהנחיתי השתתפו יזמים מוכשרים שסיפרו על המסע שלהם וההתמודדות עם האתגרים הלא פשוטים בצניעות מעוררת השראה. אחד מהם הוא יזם בחברה שהוקמה על ידי שני יזמים ערבים ושני יזמים בוגרי 8200. החברה מפתחת מוצרים בתחום האבטחה. אל מול הצירוף הזה יחייכו הציניקנים ויתמלאו תקווה בעלי החזון. וכמובן, גם יחושו אימה וכעס המסיתים והפחדנים, משני צידי המתרס.

יוסי ורדי, יזם ההיי-טק הוותיק, ומי שפועל ללא ליאות כבר שנים רבות למען מפעלים חינוכיים וחברתיים, גנב את ההצגה בזכות עצות מצויינות ליזמים שבדרך ולקהל שבא לתמוך בהם וגם בגלל סיפור אישי מרגש עד דמעות שהוא סיפר. הוא ביקש שהסיפור הזה לא יתפרסם ואני מכבד את בקשתו, כמובן. אבל הקהל שהאזין בשקט מחה דמעה ולמד לקח חשוב על סובלנות ואהבת האדם, באשר הוא.

מאוחר בלילה, בדרך הביתה, אמרו ברדיו שבית המשפט קיבל את תביעתו של מני נפתלי נגד מעון ראש הממשלה הנוכחי והוא יפוצה ב-170 אלף שקל. בית הדין לעבודה פסק כי “התובע היה חשוף לתנאי העסקה פוגעניים”. היה יום ארוך ומלמד, ישראלי כזה.

 

יזהר שי – יזם הייטק ומשקיע הון סיכון. מייסד אצטדיון הסטארט-אפ, קהילת היזמים הגדולה בישראל.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

יזהר שי || תרבות של שלוש מילים: “No Better Time”

בשנים האחרונות ראיינתי מאות אנשים בנושאים שונים. אבל היום, בכנס Israel Dealmakers בעמק הסיליקון זכיתי… המשך לקרוא יזהר שי || תרבות של שלוש מילים: “No Better Time”

כתיבת תגובה