“יורדים מהדרך” || למה הם (באמת) נושרים?

בימינו הרבה יותר קשה להיות ילד יהודי "תקני" מכפי שהיה לפני דור.
בימינו הרבה יותר קשה להיות ילד יהודי “תקני” מכפי שהיה לפני דור.קרדיט צילום: יוסל’ה סבג.

רוב הפניות שאנו הרבנים מקבלים כיום הם מהורים שילדיהם “ירדו מן הדרך” – הפסיקו לשמור תורה ומצוות. הבלבול הכללי רב באשר לסיבות העומדות בבסיס התופעה של ילדים ש”יורדים מהדרך” – ותופעות הלוואי שלה.

הרב קלמן לורנס
הרב קלמן לורנס

אנו טועים לחשוב שילדים מפסיקים לשמור תורה ומצוות בגלל משהו שראו בטלפון סלולרי או כיוון שלא נחשפו ליופיה של השבת או לאיזה מהר”ל עסיסי מפיו של מורה טוב. בחלקים מסוימים של הקהילה, יש הסבורים כי עולמם הרוחני של ילדים (שהם בדרך כלל יציבים לחלוטין) מתנפץ לרסיסים עקב חשיפה לקורסים בקולג’ או לטלפונים חכמים. זו כמובן טעות. הסדק קיים ביסודות. הוא מתחיל בבית, ורק שם ניתן לתקנו. בריאותו הרוחנית של הילד תלויה בבריאות הרוחנית של הוריו, בשלום הבית שלהם, ובמידת האהבה והקבלה שהם מפגינים כלפי הילד.

פסיכולוגים שעוסקים בנושא מצביעים על שלוש קטגוריות של סיבות לעזיבה של ילדים את הדת.

סיבה ראשונה היא ילדים בקבוצת סיכון – למשל כאלה הלוקים בהפרעות קשב (ADD/ADHD), בהפרעת התנהגות (Oppositional Defiant Disorder, O.D.D), סובלים מקשיי לימוד, מיכולת אקדמית ירודה, וכן מקשיים חברתיים ומדכאון.

סיבה שניה: גורמי סיכון סביבתיים, הכוללים משברים רפואיים או כלכליים חריפים, רבנים ומורים מושחתי דרך, ניצול מיני, אלימות, העדר הכרה מספיקה בחוזקות הילד, ושימוש בלתי מבוקר באינטרנט ובטכנולוגיות סלולריות.

סיבה שלישית: גורמי סיכון משפחתיים, ובכללם סביבה ביתית ביקורתית מאד או כעוסה מאד, הורים חסרי כישורי הורות הולמים והעדר שלום בית.

לא כל הגורמים שמנינו שווים בחשיבותם. ישנו גורם אחד שמאפיל על כולם.

התורה עושה סדר בדברים ומצביעה על שורש הבעיה שממנו מסתעפים קשיים רבים. היכן מדברת התורה על ילדים ש”ירדו מהדרך”? רק במקום אחד, בפרשת “כי תצא”, שקראנו בשבוע שעבר. שם מתייחסת התורה אל בן סורר ומורה. רש”י מגדיר מייד מהו בן “סורר”: “סר מן הדרך”. ומהו הגורם האחד והיחיד לכך שבן זה סר מן הדרך, לפי מקורותינו? הגמרא (סנהדרין ק”ז עמוד ב’) אומרת כי מי שנושא לאשה “אשת יפת תואר” שנשבתה בקרב סופו שייצא ממנו בן סורר ומורה. ומדוע? כי לפי ה”ספרי”, אדם שבאופן אנוכי לוקח לו לאשה מישהי רק בגלל יופיה, בסופו של דבר ישנאנה, ושנאה במערכת יחסים מביאה לחורבן רוחני של הילדים. זה עד כדי כך פשוט: דחפים אנוכיים הם שמחסלים את השלום – בית בין בני זוג, וכשאין שלום בית – הדור הבא נהרס.

מורים ומנהלים יכולים אף הם להזיק, אבל נזקם אינו משתווה בהרסנותו לנזק שיכולים הורים לחולל. הגאון ה”סטייפלר” קבע שהצלחה בחינוך הילדים היא 50% שלום בית ו-50% תפילה. הוא לא הזכיר את תרומתו של בית הספר למשוואה.

הרב משה פראגר מישיבת נווה ציון מספר כי מכלל הילדים שהם עובד עמם ש”ירדו מן הדרך”, 40% באים מבתים בהם ההורים התגרשו. אני מניח שהשאר באים מבתים שבהם ההורים עדיין נשואים, אבל לא מדובר בנישואים טובים – לפחות לא מבחינת הסטנדרטים התורניים. אמת נכון, בתי ספר טובים ותוכניות העשרה יכולים לחולל שינוי רב, אבל הפתרון מוכרח להתחיל בבית – ובעיקר בתחום המידות ושלום הבית בין ההורים.

תאמרו: יש בידינו מידע רב המצביע על כך שקיימת זיקה עמוקה בין סביבה ביתית ביקורתית או כעוסה לבין ילדים שנשרו. האם אין בכך כדי להצביע על קפדנות וביקורת-יתר כמי שאחראיות במידה שווה למשבר, לפחות בה במידה שאחראי לה העדר שלום בית? ללא ספק, ביקורתיות וכעס הינם מזיקים מאד; כמעט כל ילד שירד מן הדרך מתאר את הרתיעה והנזק הרגשי שגרמה לו סביבה כזאת. כפי שהטיב להגדיר זאת הרב מתתיהו סלומון, משגיח רוחני בבית מדרש הגדול בליקווד ניו ג’רזי: “לא מדויק לקרוא להם נושרים, צריך לקרוא להם דחויים”.

סביבה ביקורתית וכעוסה היא רק תוצאת לוואי. קודמת לה אנוכיות של ההורים, וזו יוצרת בעיות בשלום בית. בסופו של דבר אנו אלה שגורמים לילדים לסור מן הדרך.

“ניפוח דתי” גם הוא גורם. ילדינו אינם מסוגלים להתמודד עם המחירים הגדלים והולכים ללא הרף – מבחינה רגשית וגם פיסית – שגובה מהם הציפייה שיהיו יהודים אורתודוקסים למופת. בתקופת המשנה לא ציפו מילדים להתחיל ללמוד גמרא בטרם מלאו להם חמש עשרה שנים, ואילו היום הורדנו את הסף ואנו מצפים שיעשו זאת כבר לפני גיל עשר. בגיל הזה אין שום סיכוי שיצליחו להבין את הגמרא! אורכו של יום הלימודים והאינטנסיביות שלו הם חסרי תקדים ומהווים עינוי של ממש לילד. אותם ילדים שאינם מסוגלים לשבת בשקט ולהתרכז במשך שעורים רצופים בני שעה לאורך היום כולו, מבוקר ועד ערב, נשארים מאחור או שמעודדים אותם ליטול תרופות ל”הגברת” קשב שיעזרו להם להיות “בריאים” יותר. בחלקים מסוימים בעולם האורתודוקסי אוסרים על ילדים לשחק בכדור, ומושג כמו קבוצות ספורט פשוט אינו בנמצא. שעורי “אמונה” – המצווה הראשונה במעלה – הם נחלתם של תלמידים “בעייתיים” בלבד, והפרקטיקה של העלאת ספקות ולבטים בתחום זה נחשב שבירת טאבו והיא גובה מן הנוער המתלבט מחירים כבדים הבאים לידי ביטוי בהשעייה, ענישה ונזיפה, ובמקרים קיצוניים – אף סילוק מהמסגרות.

בסקרים שאני עורך כחלק מעבודתי עם בנות סמינרים של “בית יעקב” הן נשאלות מה הן האסוציאציות הרגשיות שיש להן ביחס למצוות שונות. לעתים קרובות אני מוצא שיש להן יחס חם מאד כלפי מצוות הפרשת חלה, אך יחס קר ביותר כלפי מצוות צניעות. האם אנו מלמדים אותן את שתי המצוות הללו בדרכים שונות? ואם אכן כך אנו עושים, הרי עינינו הרואות שגישה אחת מוכתרת בהצלחה יתרה לטווח ארוך – מדוע שלא ננהג כך ונשתמש בה גם ביחס לשאר המצוות?

איך אנו מחנכים את הילדים להפריש חלה? אנו עורכים מסיבה, עם מוסיקת רקע, ואופים חלות טעימות (אפילו עם קצת שוקולד), והאווירה הכללית היא כיפית ונעימה.

ואיך אנו מלמדים צניעות? אנו מצליפים בתלמידות, חמורי וסבר וקשים. אנו מבודדים תלמידות חריגות ומביישים אותן לעיני כל. אנו משעים ילדים מביה”ס אם הם עוברים על משהו שאינו אלא חומרה. כאשר קורות טרגדיות בקהילה אנו נוטים לייחס אותם לכך שילדינו אינם נוהגים בצניעות הראויה. צניעות היא אחד התחומים הבודדים בהם אנו מתנהלים בבית ובביה”ס כמי שאין להם מושג וחצי מושג בחינוך. ואז הילדים דוחים את נושא הצניעות באופן גורף – מה שגורם לנו, כהורים ומחנכים, להקשיח עוד יותר את עמדותינו. זהו מעגל קסמים מייאש ולא מועיל.

נודה על האמת: באופן כללי, בימינו הרבה יותר קשה להיות ילד יהודי “תקני” מכפי שהיה לפני דור אחד או שניים.

פוליסת הביטוח הבדוקה ביותר להשאיר את הילדים בתלם היא שהורים יקדישו פרק זמן קבוע אחת לשבוע – לעצמם, למערכת היחסים שלהם, ויבלו את הזמן הזה יחד ללא הפרעה, ללא שיחות טלפון, ללא גלישה באינטרנט, מריבות, הכפשות או הצקות. בקיצור, הם חייבים לייעד לעצמם זמן איכות של אהבה, ולהעמיד אותו בראש סדר העדיפויות. פוליסת הביטוח השנייה במעלה היא שלפחות אחד מן ההורים ינהג כך בדיוק עם כל אחד מהילדים, מדי שבוע.

דבר נוסף: קחו עצה טובה מפרקי אבות ועשו לכם רב. שימרו איתו על קשר אחת לשבוע-שבועיים. הרב צריך להיות אדם שעליו שני בני הזוג סומכים, מרגישים נוח במחיצתו ומוכנים להיפתח אליו. קיומו של רב כזה בתמונה הוא המפתח לשמירה על שלום בית.

אם ילד ירד מן הדרך, על ההורים להודות בכך שהיו טעויות בבית. הם צריכים לגשת אל מומחי החינוך בדורנו ולקבל מהם מתוך הכנעה עצות והדרכה. ה’ שלח לדור הזה מלאכים רבים – אנשים שהצליחו לעזור להורים ולילדים להתמודד עם מצבים כאלה.

אין נוסחה אחידה להחזיר לתלם ילד שיושב על הגדר או שכבר עזב. אין שתי סיטואציות דומות וכל מקרה מצריך תוכנית שתפורה נכון על פי הנסיבות ומידותיו של הילד וההורים. זו הסיבה שהורים פשוט חייבים לפנות לבעלי מקצוע לצורך קבלת עזרה.

יש פיתוי לא קטן: להתמודד עם בעיית הנשירה על-ידי תגבור תוכניות החינוך שלנו, הפורמאליות והלא-פורמאליות. אכן, מורים נפלאים (וכן מוסדות דוגמת NCSY) הצילו נערים לא מעטים מבחינה רוחנית. אבל הגיע הזמן להתמודד עם שורש הבעיה כדי שלכתחילה לא יהיו סביבנו נערים רבים כל כך הזקוקים לעזרה מסוג זה. אנו מומחים בשליחת אמבולנסים שיגיעו לחלץ אנשים אשר נפלו מן הצוק; אך לא התאמצנו מספיק לבנות גדרות כדי שאנשים לא יפלו שם לכתחילה. אנו חייבים להתמודד עם הבעיה המרכזית – והיא אנוכיות שמביאה בעקבותיה בעיות בשלום בית.

חשוב לציין ש”משבר השידוכים” משחק תפקיד עיקרי בתסריט של “ירידה מהדרך”. האם אכן יש הבדל גדול כל כך בין חייל – שלוקח לעצמו “אשה יפת תואר” בסערת הקרב – לבין בחור ישיבה המסרב בכל תוקף לצאת לדייט עם מועמדת לשידוך בעלת מידות נהדרות רק מפני שהיא (או במקרים מסוימים – אפילו אִמהּ) לובשת שמלות גדולות ההולמות את ממדיה? האם זו אהבת התורה המעודדת שידוכים בהתאם לרמת ההכנסה הכלכלית המובטחת על ידי הצד השני…?

נפגשתי פעם עם ראש ישיבה יוקרתית בארה”ב כדי להתעניין אצלו על שידוך לבתי. הוא שאל אותי באיזה רמה של בחור אני מעוניין. לא הייתי בטוח למה התכוון, וביקשתי הבהרות. “הבחורים ברמה הגבוהה ביותר הולכים על תמיכה של החותן בסדר גודל של 100 אלף דולר בשנה, אבל יש כאן בחורים שיסכימו גם ל-70 אלף ואפילו ל-50 אלף”, הוא הסביר, והוסיף שאם אני מוכן לתת התחייבות בסדר גודל כזה או אחר הוא יוכל לתת המלצות באופן מיידי. כאשר בחור (או ראש הישיבה שלו) בוחר בשידוך בהתבסס על רמת ההכנסה ש”תצא לו מזה”, האם אין כאן לפנינו גרסה נוספת של “אשת יפת תואר”…?
בחור אחד בן 23, שנחשב לעילוי באחת הישיבות ומגיע ממשפחה מבוססת, התוודה בפני שהוא מחפש להשתדך עם בחורה שיש לה קריירה רצינית. הצבעתי על כך שהוא כבר נהנה מאורח חיים נוח מבחינה כלכלית כיוון שהוא בא ממשפחה מבוססת ואינו זקוק לכסף, ושאלתי אותו לסיבת הדבר. ללא בושה, הוא השיב לי שאשה קרייריסטית תהיה עסוקה בקריירה שלה ולא תגזול ממנו תשומת לב רבה מדי! יותר מאשר בדורות הקודמים, אנו יכולים להעיד על כך שאנוכיות מעין זאת היא קטלנית בסופו של דבר. היא הורסת בני זוג, משפחות ואת הדורות הבאים.

ברור שצריך לארגן מחדש את סולם הערכים שלנו. זוגות צעירים שרק מתחילים לבנות את בתיהם זקוקים להכוונה כדי להבטיח ששלום הבית שלהם ייבנה כראוי ובאופן מוצלח ולשמר אותו כך שיוכלו להעביר אותו בבוא העת גם לילדיהם.

ומאה גרם של מניעה שווים יותר מקילוגרם של ריפוי.

* * *
המאמר מאת Lawrence Kelemen ותורגם לעברית באדיבות שאול לילוב. עורך, מתרגם ומומחה למדיה חברתית ושיווק דיגיטלי.

פורסם במקור כאן: http://bit.ly/1JGDFz8

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה