יוסי ויצמן || גברים, נא להתלבש בהתאם!

Men's fashion

במחקר על הרגלי קניה של גברים בישראל עולה כי – 370 אלף גברים ישראלים נוהגים ללבוש חליפה בתדירות של לפחות פעם בשבוע וכ-550 אלף גברים לובשים לפחות פעם בחודש. נתון מעניין שהייתי רוצה בטור הזה לבחון יחד אתכם מספר הייבטים שלו

לפני כן, אני חייב להודות שמאוד התרגשתי מכמות הפידבקים והשאלות המדהימות ששלחתם אלי בעקבות הטור הקודם, “אמור לי מה אתה לובש ואומר לך מי אתה”, ובהזדמנות הזו אני רוצה להודות באופן אישי לכל אחד ואחד מכם … האמת הפתעתם אותי בענק!

בואו נדבר היום יותר על חליפות כיוון שזה האישו של רובנו. הבגדים שאנו לובשים למרות היותם חיצונים, הרי הם שומרים על כבודנו לבוש = לא בוש, במקורותינו הלבוש זוכה להמון התייחסות ולכבוד. בגמרא ( מסכת בבא קמא צא’ ב’) מובאים דברי רבי יוחנן שקרא לבגדים: “מכבדים”, ובלשון המקור: “כי הא דרבי יוחנן קרי למאני מכבדותא”.

אם הבגדים נתפסים ככלל כ”כבוד” הרי שבשבתות נדרש יתר כבוד לקראת “שבת המלכה”. הגמרא (מסכת שבת קי”ג א’) דורשת מן הפסוק: “שלא יהא מלבושך של שבת כמלבושך של חול”. (וכן נפסק להלכה. טור או”ח רס”ב) מכאן החיוב לכבד את השבת בבגדים מיוחדים ומכאן ההבחנה בין “בגדי יום-חול” ל”בגדי שבת” החגיגיים יותר ומיוחדים לשבתות, חגים ואירועים מיוחדים.

חליפות היו מאז ומעולם נחלתם של הגברים בכל המגזרים, בכל הדתות, ומכל השכבות הסוציואקונומיות

בטח אתם זוכרים את שיעור גאוגרפיה בה המורה עמד מאחורי הלוח ולידו על השולחן עמד אחר כבוד גלובוס המונח אנכית מעל גבי המתקן הסובב אותו בחצי עיגול, והמורה היה מסובב את הגלובוס וממחיש לנו את השיעור ואת נפלאות היקום, ובכן סובבו את הגלובוס הזה, עצמו עיניים, ותניחו את האצבע על פני כל מקום שתחפצו, אני יכול לנחש שאם זה לא יהיה אוקיינוס, במקום הזה יהיו אנשים שלובשים חליפות!

תבדקו אותי בבקשה אם אני טועה!

במידה ותניחו את האצבע על נקודה קטנטנה הנמצאת באגן הים התיכון וממוקמת אי שם באי שם בין לבנון, סוריה, ירדן ומצרים, ומי שעוד לא הבין על מה מדובר, ובכן, אני מתכוון למדינת ישראל. במחקרים שנבדקו עולה ש-370 אלף גברים ישראלים נוהגים ללבוש חליפה בתדירות של לפחות פעם בשבוע וכ-550 אלף גברים לובשים לפחות פעם בחודש.  

בקרב ציבור הגברים הדתי/חרדי חליפות נחשבות לפריט הלבוש המושקע ביותר שגבר יכול לרכוש לעצמו, (גברים במגזר הדתי/חרדי לא עונד תכשיטים…) והן משמשות לאירועים חגיגיים ולמפגשים עסקיים. עם זאת, היום אפשר גם ללבוש חליפות ליצירת מראה ספורטיבי-מחויט לשעות הפנאי בעלות זולה יותר אך במראה לא פחות מרשים.

הרבה מהלקוחות שלי שחפצים להעשיר את המלתחה הפרטית שלהם מאחר והם מתכננים טיסה לאירוע/חתונה/תערוכה/פגישה בחו”ל ומאחר והאופנה בחו”ל שונה מאוד מזו בארץ הם אינם רוצים להיראות מוזר, ולא רוצים שיביטו בהם עוד לפני שהתחילה הפגישה באופן מוזר,

ומי כמונו יודעים שפעמים רבות את תוצאות הפגישה אנו קובעים עוד לפני שהמרואיין פתח את הפה, מכיוון שסוף סוף אנו בני אדם, וככאלו פעמים רבות החזות הוויזואלית החיצונית קובעת וחורצת גורלות.   

במסגרת עבודתי כאופנאי (סטייליסט חרדי) אני מקבל הזמנות רבות להגיע לתערוכות אופנה גדולות של גברים/ ילדים ברחבי העולם, (כמובן שאינני יכול להגיע לכל התערוכות) אבל הדבר המשותף לכל ההזמנות הוא:  מצוין על גבי ההזמנה מהו קוד הלבוש המחייב להגיע לתערוכה.

לצערי הרב, עבור ישראלים רבים מאוד ולא משנה אם הוא אברך/ בחור ישיבה/ קובע עיתים לתורה/ מנהל בנק/ מנכ”ל/ סמנכ”ל ישראלי מצוי / מהנדס היי טק, מילים כמו קז’ואל, ביזנס קז’ואל או סמארט קז’ואל, הן לא יותר מג’יבריש.

לא פעם מגיעים אלי ל “MABROS” הבוטיק הירושלמי שלי ברחוב מלאכי 15 לקוחות ומבקשים ממני חליפה בגזרה מסויימת שלא תואמת את מבנה הגוף שלהם, ואתן דוגמא קטנטנה לא פעם מגיע אלי לקוח ותתפלאו לפעמים אלו אנשי עסקים מהשורה הראשונה, אשר מבנה הגוף שלהם הוא רחב מאוד כדוגמת מבנה הגוף האמריקאי  ומבקשים חליפת סקיני עבורם. כאשר אני שואל אותם בתמיהה סקיני? בשבילך? למה לך סקיני? מה חסר לחליפה קלאסית בגזרה אמריקאית שתהלום אותך ותטשטש את “המרפסות, את חריגות הבניה והעודפים”? למה להבליט את מה שעדיף להסתיר? התשובה היא כי כך ראיתי בפריים טיים בפרסומות, שזו האופנה היום.

או למשל בחור ישיבה שלובש מידה 56 סלים פיט ומבקש מידה 52 סלים פיט, ושוב אותה שאלה שאלה והריטואל חוזר על עצמו בשינוי קל, כך לובשים אצלנו בישיבה….

 את השורות הבאות כדאי לך לקרוא טוב טוב ולהפנים

בכול שנייה ולכול מקום שאתה הולך בין אם במודע ובין אם לא אתה משווק ומוכר קודם כול  את עצמך!

גם כשאתה יורד למטה כדי לזרוק את הזבל אתה אף פעם לא יודע את מי תפגוש בדרך.

יצאת מהחדר בישיבה, אתה משווק את עצמך.

יצאת לתפילה, אתה משווק את עצמך.

יצאת לדייט, אתה משווק את עצמך.

יצאת למסיבה, אתה משווק פאסיבית או אקטיבית.

יצאת לראיון עבודה, קל וחומר שאתה אמור לשווק את עצמך.

אתה מגיע לפגישת עסקים, לפני שאתה עושה שירות לעסק או למוצר אתה קודם כול משווק את עצמך כי אנשים מתחברים לאנשים ולא למוצר.

ככלל, גברים נוטים שלא להיות מעורים בעולם האופנה, וזאת למרות שחנויות האופנה הרשתות והמעצבים משקיעים סכומי כסף רבים וגדולים מעוגת התקציב הכוללת על מיתוג ופרסום. כך, כל שנה, עוד ועוד חברות אופנה וקוסמטיקה דואגות לגברים. זה עדיין לא אומר שהגברים יודעים לדאוג לעצמם. ככלות הכל, מי שלא התחנך מגיל ינקות כיצד להתלבש, יגיע לשנים בוגרות יותר ללא הבנה של היחס בין המצוי (הוא הגוף שלו) לרצוי (הוא הלבוש שכדאי לו ללבוש).

אני חושב שההבדל התהומי ביחס של נשים וגברים לאופנה מתחיל ב……קניות.

אצל הגבר הישראלי המצוי קניות הן לא משהו שעושים כדרך אגב “על הדרך”, בין השאר כי גברים הם יותר פונקציונאליים, והפונקציונאליות הזו גולשת גם לשופינג שלהם. גבר חושב קודם כל אם הוא צריך את פריט הלבוש או לא, ונוטה לפספס את ההבדלים והניואנסים הקטנים שבין חליפה אחת לשנייה. בגלל זה הוא גם לא יידע באמת מה מתאים למה, וכיצד דגם וגזרה של ג’קט או מכנס או זוג נעליים אחד משפיע על המראה שלו לעומת דגם אחר”.

המשולש הגברי

כולנו יודעים שהיעד החלומי של נשים הוא 90-60-90, הרי שהיעד הגברי הוא מבנה גוף של משולש הפוך, כזה שנראה בעיקר בתחרויות שחייה או כפי שראינו באולימפידה שהסתיימה זה עתה באולמות ההתעמלות ואת הדוגמנים הנבחרים בקפידה ומהלכים להם לקול צלילי מוזיקה ומול הבזקי פלאשים על מסלולי התצוגות. לכן הכלל הראשון בהלבשה הגברית הוא ניסיון להדגיש את המשולש הזה, או ליצור אותו יש מאין.

הכרס הישראלית

כרס, לידיעתכם, אינה חלק אינטגראלי מהגוף הגברי, ובמיוחד הכרס של הישראלי המצוי המשתפלת בגאון והדר אינה מתהדרת במאצ’ואיסטיות ודורשת גם היא התייחסות מיוחדת. טשטוש הכרס יכול להתרחש בעזרת ז’קט מכופתר, עדיף בעל כפתור אחד, שנותן אשליה של חיתוך אורכי. כמו כן, אם אתה גבוה ובעל כרס, עדיף שתוותר על הגזרה הגבוהה, שכן היא גורמת לחוסר פרופורציה בין החלק העליון לתחתון. וכמובן: הימנע מפסי רוחב באשר הם.

תן כתף

אם ניחנת בכתפיים צרות ומחודדות, שפוגעות במשולש ההפוך שבו אתה חושק, עדיף לך לבחור חולצות בעלת גזרת רגלה, שבהן התפר האלכסוני אינו עובר על קו הכתף (“חולצות בייסבול”). התפר הזה יקנה לך אשליה של כתפיים רחבות. לעומתך, בעל הכתפיים המוגזמות יידרש דווקא לחולצות ולז’קטים בעלי תפר שעובר על הכתף. אלה ייתחמו את אזור הכתפיים וירככו את המראה הכללי.

 

ה-CASUAL וה-BUSINESS CASUAL

CASUAL – מראה מאוד לא מחייב, יום יומי שכולל מגוון רחב של בגדים פשוטים כגון מכנסי צ’ינו, מכנסי ג’ינס בהירים/כהים, מכנסי דגמ”ח, חולצות פולו/ טי שיירט, סניקרס ונעלי ספורט.

בארץ ניתן למצוא הרבה מאוד גברים לבושים בסגנון זה לעבודה, כאשר חשוב לזכור שהמראה המתקבל הוא יומיומי ואינו רשמי. למרות שאין להכליל בשום אופן ברוב המדינות המערביות בעולם, מראה ה-  CASUAL מתאים לסופי שבוע, סידורים של אחרי הצהריים והכי חשוב – לא לעבודה (ובוודאי שלא לאירוע פגישה או לכנס עסקי או חברתי חשוב).

ה- BUSINESS CASUAL הוא כבר מראה מעט יותר מחייב על פי קוד הלבוש הנהוג בארץ. בחו”ל מקובל יותר להתלבש בסגנון זה ליום עבודה במשרד, כאשר לא מתוכננות פגישות עם לקוחות.

מראה הביזנס קז’ואל כולל מכנסי אלגנט או דגמים מסוימים של צ’ינו וכן מכנסי ג’ינס בכחול כהה, שחור פחם ללא שפשופים וקרעים,  מכנסי בד אשר נוטים בקיץ  בקשת הצבעים לסקאלה השמאלית הצבעים הקצת יותר בהירים, בשילוב חולצות פולו מכופתרות ונעלי ספורט אלגנט בצבע שחום או אפור כהה,  בחורף.

כדי להקפיץ את המראה ניתן לשלב ז’קט ספורטיבי של כפתור אחד או שניים בצבע שונה.

SMART CASUAL: הוא מראה הרבה יותר מחייב לעסקים בארץ ובחו”ל. בארץ המראה כולל מכנסי סיגר בצבעים כהים כגון שחור, אפור, כחול כהה ופסים כחלק מהאריג, בשילוב חולצה מכופתרת, חגורה שחורה ונעל שחורה אלגנטית ומצוחצחת והדבר שלא פחות חשוב – לעולם! לעולם לא עם גרב ספורט!.

BUSINESS: מראה עסקי “קלאסי” כולל חליפות בצבעים שחור, אפור כהה, כחול כהה ופסים כחלק מהאריג. הנעליים והחגורה לרוב יהיו בצבע שחור מבריק ועניבה שמשתלבת נכון עם צבע החולצה.

לסיום הטור שתי אמרות חכמות מאוד של המצביא הדגול נפוליאון בוניטה ושל הסופר האנגלי וויליאם סומרסט מוהם:

“אופנה גורמת לנו לעשות הרבה שטויות, הגדולה שבהן היא העובדה שאנחנו משתעבדים לה” (נפוליאון) ואני אומר על כך אבל מה לעשות אנו בני אדם וככאלו אנו שופטים אנשים עם העיניים שלנו.

גבר שלבוש היטב הוא זה שאף פעם לא שמים לב מה הוא לובש” (סומרסט מוהם).

גברים יקרים הגיע הזמן להתחיל ולהתלבש נכון!

 

לטור הקודם, “אמור לי מה אתה לובש ואומר לך מי אתה”

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

אלה גרנשטיין || כיצד להלביש נכון תינוק בחורף

חורף הגיע ובגדול ושוב עולה השאלה לגבי מהו הלבוש הנכון לשמירת חום הגוף של התינוקות… המשך לקרוא אלה גרנשטיין || כיצד להלביש נכון תינוק בחורף

כתיבת תגובה