יונדב תפוחי | הלכתי לנחם את משפחת הפעוט עלי דוואבשה שנשרף בכפר דומא.

יונדב תפוחי בכפר דומא
איתן אלחדז‏: סיטואציה שנראית לכאורה הזויה בה קלטתי בעדשתי את יונדב תפוחי, (משמאל) מתנחל מהיישוב עטרת שהגיע לנחם את משפחת דוואבשה בכפר דומא בשומרון לצד נער פלשתיני וברקע הבית שנשרף “אני מייצג הרבה מאוד ממכריי” אמר לי אותו בחור אמיץ שעל אף החשש המובן הגיע עד לבית המשפחה כדי לראות במו עיניו את תוצאות השריפה הנוראית “כששמעו שאני הולך לביקור ניחומים” סיפר לי “חלק מחבריי הביעו הסתייגות וחלק תמכו” אמר ומיד וציין שכולם ללא ספק גינו את מה שקרה.

רק אומר שכשייתפסו המציתים נצטרך לשמוע סיפור מרתק – למה בחרו לנווט ללב הכפר, ובעיקר איך היה להם זמן להצית בית, להמתין לגלות שהוא ריק, להקיף ולהגיע לבית נוסף, להצית אותו, להמתין עם ההורים, לרסס כתובות ספריי על הקירות (מילא ‘נקמה’, אבל ‘יחי המלך המשיח’ ועיטור כתר קטן?!) ואז להימלט דרך כל הכפר זמן רב אחרי שכבר כל הכפר בוודאי על הרגליים למראה האש ולמשמע צרחות הנפגעים. משהו פה מסריח…

ביקרתי היום את הכפר הערבי דומא במטרה לנחם את המשפחה שביתם הוצת. הביקור אורגן ע”י עמותת ‘תג מאיר’. אור במקום טרור. נסעתי כדי לשדר מסר ברור שיש מעשים שלא יכולה להיות להם הצדקה, לא כשזה מופנה כלפי יהודים וגם לא כלפי ערבים. היה לי חשוב להדגיש לכל מי שפגשתי (ביניהם כתבים מהארץ ומחו”ל) שאני ימני ותומך בהרחבת מפעל ההתיישבות, אך יש אמצעים שאינם לגיטימיים במאבק שלנו על האחיזה בארץ, ולשוב ולהסביר שלמעשים כאלו אין גיבוי בקרב תושבי יש”ע. ואגב, לא הלכתי לבקש סליחה, כיון שאיני חש אשמה.

אם זאת, הסכמתי שרבים חשים סלידה מהאופי החד-צדדי של מסע ניחומים כזה, כשיהודים נרתמים להכות על חטא על כל עוול, ומאידך הערבים תומכים בריש גלי במסעי רצח מהחמורים ביותר.

התחושות הקשות מהאירוע מתחלקות לשלוש –

א. אין ספק כי זירת האירוע מזעזעת, זהו אסון נוראי לקום באמצע הלילה כשביתך ובני משפחתך עולים בלהבות, להיחלץ בעור שיניך ולגלות שאיבדת בן. אין מילים.
ללכת בין השברים, להריח את העשן במקום, ממחישים את האירוע. לא עוד תמונה חולפת במרוצה בכתבת צבע נוספת, אלא ניתן למישוש ובמרחק נגיעה.

תנחומיי למשפחה, מי ייתן ולא יידעו עוד צער.

ב. החוויה האנתרפולוגית המשעשעת של נסיעה באוטובוס מלא בפעילי שמאל ותיקים מתל-אביב התחלף די מהר בפלצות למשמע שיח השנאה שהיו עסוקים בו. שנאה למתנחלים, שנאה לדתיים בכלל וחרדים בפרט, שנאה למדינה והסברים על מדוע יש חובה מוסרית לרדת מהארץ.

במהלך הנסיעה טרחו להזכיר בשם כל מטע וכפר, כאשר היישובים היהודיים ‘זכו’ לכינוי החיבה ‘גרורות’.
עם ההגעה לכפר הקיפו אותנו צלמים ערביים (בנוסף לצלמי העמותה וכתבים יהודים שנלוו לביקור) שתיעדו הכל בהמוני מצלמות וידאו וסטילס, והודיעו לנו שסוטים מהתכנית המקורית ולפני אוהל האבלים נבקר בבתים השרופים.

מה שלבסוף קרה זה שבמהלך הסיור צולמו יהודים מושפלי ראש ליד ובתוך הבתים השרופים, וליד הכתובות שרוססו. לאחר מכן נישא נאום של נציג המשפחה והכפר (‘שהמתנחלים יצפו לגרוע מכל!’) ובוז’י מטלפון נייד (בערבית, ‘אנא ראיס מח”ל’). עם סיום הנאומים והדוגמנות לצילומים התבשרנו שבעצם הכפר גועש ולא נוח להם שננחם את המשפחה האבלה, ולכן כדאי שנצא ומהר.

לתחושתי, והסכימו איתי אנשים נוספים, היה זה תרגיל תקשורתי למשוך את היאהוד לסט צילומים משפיל ליד הבתים, ומעולם לא התכוונו לתת לנו לבוא במגע עם המשפחה. לי זה הרגיש כמו סיורי הדה-נאציפיקציה שערכו בעלות הברית למקומיים, סיורי השפלה שנועדו להטיל עליהם את האשמה והאחריות.

ג. את הסיור ליוו נציג הכפר והמשפחה, הושמעו הסברים בערבית שתורגמו ברובם, ובהם סיפור גרסתם של האירוע. אי-אפשר היה להתעלם מחלקים מעוררי תהיה בסיפור.
נתחיל עם זה שהבתים המדוברים (עד שהגעתי לא הייתי מודע שמדובר בשניים) נמצאים בלב הכפר, כדי להגיע אליהם היינו צריכים לנסוע מספר דקות מהכניסה. דומא מתפרש על פני שטח עצום, והבתים המדוברים נמצאים בליבו, בסוף רחוב מתפתל, בין גדרות וחצרות.

לפי גרסת הכפר, המציתים הציתו בית אחד, ראו שהוא בעצם ריק ועברו להצית את הבית הסמוך. מדובר בבית מוקף גדר, ששבכה די צפופה מכסה את כל החלונות, לא ניתן להשליך בקבוק דרך החלון, וגם קשה מאוד להגיע לחלון מעבר לגדר. המציתים היו צריכים להקיף את הבית להיכנס לחצר ולהשחיל את הבקבוקים דרך הסבכה.
מאידך, לפי גרסת הכפר, נכנסו המציתים לבית ועמדו על ראשי ההורים ומנעו מהם להימלט עד שכבר כוסו בלהבות. רק אז נמלטו המציתים מהכפר, וברחו לכיוון יישוב סמוך.

רק אומר שכשייתפסו המציתים נצטרך לשמוע סיפור מרתק – למה בחרו לנווט ללב הכפר, ובעיקר איך היה להם זמן להצית בית, להמתין לגלות שהוא ריק, להקיף ולהגיע לבית נוסף, להצית אותו, להמתין עם ההורים, לרסס כתובות ספריי על הקירות (מילא ‘נקמה’, אבל ‘יחי המלך המשיח’ ועיטור כתר קטן?!) ואז להימלט דרך כל הכפר זמן רב אחרי שכבר כל הכפר בוודאי על הרגליים למראה האש ולמשמע צרחות הנפגעים. משהו פה מסריח…

עם מסקנה ברורה אחת יצאתי – פעם הבאה צריך לארגן קבוצה של תושבי יו”ש, לא להיבלע בהתנצלויות המרוחות של השמאל ולהשמיע קול ברור כנגד האלימות. אין סיבה שנהיה נספחים חיוורים לאירוע כשאפשר להוביל אותו ולכוון אותו להסברה בונה.

נ.ב – התרשמתי עמוקות מהעיתונאית יפעת ארליך מהיישוב עפרה שהתלוותה לסיור והשמיעה קול ברור בדבר זכותנו על הארץ וייצגה בכבוד את השפיות של יו”ש, יחד עם השתתפות כנה בצער המשפחה.יישר כח!

עוד דבר מעניין שקלטתי היום בכפר הפלשתיני – דומא : עימות מרתק בין עיתונאית ‘ידיעות אחרונות’, המתנחלת יפעת ארליך לבין דודו של הפעוט שנשרף וכתב הטלוויזיה הערבית המקומית

‎Posted by ‎איתן אלחדז‎ on‎ ראשון 2 אוגוסט 2015

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה