חנוך זלץ || כנראה שלא לכולנו ברור מהו היעד הסופי

לומדים תורה

הפוסט הזה, הוא אולי הפוסט הכי לא פופוליסטי שקראתם פה , אני צופה שיהיו כאלה שהדעה שלי קצת תרגיז אותם, אבל המטרה של הפוסט שווה את זה, ומכיוון שמאמין אני, שאנשים מחפשי אמת אתם, ולא ריב ומדון ,אני מרשה לעצמי לכתוב את זה.

אבל, אני מכין את עצמי לגרוע מכל, כמו שאמר הרקליטוס : – “בבקשך את האמת, היה נכון לבלתי צפוי , שכן קשה היא להשגה ולמציאה”.

כולנו פה רואים בעצמינו אנשים אשר יראת השם וקיום מצוותיו היא מנת חלקנו וגורלנו המאושר, ולא משנה כרגע תחת איזה שם או הגדרה זה בדיוק נופל.

ככאלה, אני מנסה להניח לרגע את הביקורת שיש לי/לנו על תופעות לא ראויות במגזר החרדי ואני לגמרי לא בא לסנגר על תופעות לא ראויות אלו ,אלא יותר בבחינת “דְּעוּ נָא רַבּותַי, כִּי אִי אֶפְשָׁר לְפורְטָם, כִּי רַבִּים הֵם”. ואני רוצה לעלות נקודה אחרת.

רוב השיח, בקבוצה ובכלל בשיח של חרדים – עובדים/מודרניים/תורניים/ישראלים (מחק/י את המיותר) נאמר בטון ביקורתי, ולעיתים אף מזלזל, ביחס לאותם חרדים אשר לא חושבים כמונו, וכן רואים בהסתגרות שלהם, בהיבדלות שלהם, בהשקפתם, ובדרך החיים הקיצונית (בעינינו) שלהם, דרך חיים נכונה וראויה לאדם אשר חפץ להיקרא “חרד לדבר השם”.

נראה לי שדווקא אנשים אשר נתקלו בהתנהגות מתנשאת ושחצנית בגלל היותם שונים, אמורים טוב יותר לדעת, שזלזול באחר והפיכתו לישות לא רלוונטית וקטנה לא רק שלא מייצרת את האפקט הנדרש אלא להפך, רק גורמת לאנטי אצל האחר.

ועוד: אני מעלה את הסוגיה של תעסוקה ורכישת מקצוע בבחינת “יפה תורה עם דרך ארץ” אל מול אותם שבחרו להשקיע ולהמית עצמם בעולמה של תורה, אל לנו לשכוח שבאחוז גבוה, מדובר באמת באנשים אשר אהבת התורה יוקדת בליבם, ויראת השם היא הסמן שמנווט להם את הדרך אשר ילכו בה.

ומותר להודות (למרות שזה מאוד קשה לפעמים) שהדרך בה בחר אותו אברך שיושב ברצינות בכולל “חזון איש” ועוסק בתורה 12 שעות ביממה בעמל רב, כנראה עושה יותר נחת רוח לבורא עולם משורות הקוד (איכותיות ברורות ויעילות ככל שיהיו ) שאני כותב בעמל רב.

זה לרגע לא אומר שהדרך בה בחרתי לחיות פחות טובה ממנו, זה לרגע לא אומר שאני נחות ממנו , אבל הוא זכה למשהו שאני לא זכיתי, (אני אזכה לדברים שהוא כנראה לא יזכה בהם ) אבל בשורה התחתונה הוא ה “שבט הלוי” של הדור הזה ,הוא בחר לשרת את השם בדרגה הגבוהה ביותר. ואולי חשוב לצטט את דברי הרמב”ם בהקשר זה וז”ל :

“ולא שבט לוי בלבד, אלא כל איש ואיש מכל באי העולם אשר נדבה רוחו אותו והבינו מדעו להיבדל לעמוד לפני ה’ לשרתו ולעובדו, לדֵעָה את ה’, והלך ישר כמו שעשהו האלקים, ופָרַק מעל צוארו עול החשבונות הרבים אשר ביקשו בני האדם, הרי זה נתקדש קדש קדשים, ויהיה ה’ חלקו ונחלתו לעולם ולעולמי עולמים, ויזכה לו בעולם הזה דבר המספיק לו כמו שזכה לכהנים וללוים.” סוף ציטוט

הנקודה שלי היא כזאת:

חובתנו לתקן את מה שבעינינו דרוש תיקון ושיפור וזה כולל נושאים רבים כפי שהסברתי למעלה , מחינוך לסובלנות וקבלת האחר דרך מציאת פתרון כלכלי וחברתי לציבור כה גדול והטרוגני ועוד נושאים רבים וחשובים ועד להתמודדות אמיתית עם נושאי דת ומדינה. בעייני זוהי מטרת אתר “מסובין” ובגללה אני נמצא פה.

אולם, ראויים האנשים שממתים את עצמם באוהלה של תורה לזכות להערכה ולהוקרה על ידינו ,לעלותם על נס, כי הרי גם אם יש לנו איתם מחלוקת על המסלול הנכון בו נכון לחנך ולגדל את דור העתיד, לכולנו ברור מהו היעד הסופי ולשם מה אנו נמצאים פה בעולם.

מקווה שהצלחתי להעביר מעט מרחשי ליבי.

תודה שקראתם.

מאמר ראשון בסדרה

התמונה אילוסטרציה “והגית בו יומם ולילה” סדר לימוד בעיון בישיבה. קרדיט: Heimishe Freimi

 

חוצץ

רוצים לפרסם את דעתכם ב”מסובין”? גם אתם יכולים! לחצו כאן

גולשים יקרים, חנוך זלץ השקיע מזמנו בשבילנו, בואו וניתן לו משוב, טפיחה קטנה על השכם או הארה! כתבו לו למטה (באהבה) את דעתכם.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה