חיים בכבוד || חינוך כלכלי בראי התורה

tamche tora
כל הפושט נותנים לו … תמונת אילוסטרציה קרדיט: Heimishe Freimi‎‏

הצעירים החמודים דופקים בדלת, אוספים לישיבה, לת”ת (תומכי תורה – בישיבות החסידיות: קרן עזר נישואין) הוא שמם של ארגוני חסד שפועלים בישיבות במטרה לספק תמיכה חומרית בתלמידי הישיבה. בישיבות הליטאיות והספרדיות הת”ת מנוהל על ידי תלמידים מהישיבה (המכונים ת”תניקים). עיקר ההכנסה של קופות הת”ת היא מהמגבית השנתית שעורכים תלמידי הישיבה בפורים – ויקפדיה) למה שלא יהיה. אוספים כסף. חמוד, לא? לא!

עומק הקלקול החינוכי, הנזק לעצמם ולסביבה, קשה.

מה זה בכלל כסף? זה סוג של קומבינה שעושים הכל כדי להעבירו אליך, או שזה תמורה למאמץ, ערך ההשקעה?
חינוך כלכלי בראי התורה אמור להיות, מהו ערך העמל ואיך הוא מתורגם לכסף כדי לחיות בכבוד ולא להזדקק לזולת, אלא להעניק לו את המותר מצרכיך.

מהם חיים בכבוד? חיים שעמלת בהם על כל פרוטה. כסף שהזולת נתן לך מטוב לבו, הוא אמצעי הישרדות. אין בו כבוד!

“ונא אל תצריכנו (1) לא לידי מתנת בשר ודם (2) ולא לידי הלוואתם (3) כי אם לידך המלאה הפתוחה וכו’.

והנמשל בחיים: שלושה דרכים להעביר אליך כסף:

(1) מתנה/צדקה

(2) הלוואה

(3) משכורת.

עשו את ההקבלה וראו מהיכן מגיעה המשכורת.

מכאן מגיעים המשפטים בהמשך החיים: “למה לעבוד תמורת 4000 ש”ח? את זה אני כבר ‘מרוויח’ ממילגה/ממבצעים לבני תורה/מהנחות בעיריה – במעון וכו'”

הנה שורש הטעות. את כל אלה אתה לא ‘מרוויח’ אלא שורד. את המשכורת, גם אם היא פחות במספרים, אתה הרווחת. זה כסף טעים וזה לא!

הטעם הפחות מוכר לפסול משחק בקוביה לעדות ממון, מפני שאינו עוסק ביישובו של עולם, כלומר שהוא מקמבן כסף במקום לעמול עליו, ולכן הוא לא מפנים את העוול בהוצאת ממון שלא כדין. מבחינתו זה פונקציה של עוד קצת מזל ולא פיסת עמל חיים.

את התפקיד לחלוק את הממון שעבדת עליו עם נזקק יש להשאיר לבעל הממון. הוא צריך לדעת שהקב”ה נתן לו הצלחה כדי לגמול חסד על פי השיעור שקבעה התורה.

ההרגל לראות בכספו של האחר אמצעי הישרדות קל עבורי הוא מגונה ומוביל לקלקול גדול, שעל התיקון צריך לעמול אחר כך הרבה. מי יעשה זאת כעת עבור כל הבחורים החמודים?

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

פתחנו את שנת 2018 בידיעה והבנה כי יותר קרוב לוודאי שזוהי הולכת להיות שנת בחירות… המשך לקרוא ראיון נשכני עם היו”ר משה פייגלין || יש לי ‘זהות’ 2018

כתיבת תגובה