חורבן בית שני פרק א’ בסדרה || “שנאת חינם”

בית המקדש שיבנה במהרה בימינו
420 שנה עמד בית המקדש השני על תילו.

בבית המקדש השני שרתה בו השכינה אולם לא בגלל עצם קדושתו בידי שמיים, אלא מעלתו הנשגבה היתה בגלל ישראל עצמם שהיו מאוחדים סביבו. וכל עוד שהחזיקו ישראל באחדות זו, היה כוח קיום לבית המקדש. אולם במשך הזמן התחילו ישראל להתפלג ולהסתכסך בינם לבין עצמם עד לפרוץ מלחמות אחים קשות. כאשר הבשיל זרע הפירוד והייתה שנאת חינם, בטל כוח קיומו של בית המקדש, והוא נחרב.

רזיאל נהרי //

אחד הסכסוכים הקשים בתקופה זו היה “הסכסוך בין הורקנוס לאריסטובלוס.

הורקנוס ואריסטובלוס היו שני אחים יהודים, וכשמת אביהם המלך התחילו ביניהם מריבות ומלחמות על ירושת כיסא המלוכה.

קרבות גדולים, המלווים בהרג רב, התנהלו אז. לבסוף החליט אריסטובלוס לגייס את צבאות רומי לעזרתו. בא שליט רומי אל ירושלים בחיל כבד, וערך מצור על העיר ירושלים, כשאריסטובלוס עימו מבחוץ, ואילו הורקנוס נלחם מנגד מבפנים.

בסופו של דבר נפלה העיר בידי הרומאים, ונערך בה טבח קשה מאוד. זה היה תחילת שלטון הרומיים ביהודה, ומאז סבלו היהודים קשות מן הרומאים.

הרומאים הציבו בארץ ישראל נציבים רשעים, שהיו שולטים באכזריות. הוא שאמרו חז”ל: “מאה ושמונים שנה קודם שנחרב הבית, פשטה מלכות הרשעה על ישראל”.

גם בזמן ששלטה רומי על ישראל, המשיכו סכסוכים פנימיים בין יושביה, ושנאת חינם שררה בירושלים. העם היו מפולגים למפלגות “ימין” ו”שמאל”. השמאל – מפלגת “ידידי רומא”, פניהם לשלום ולכניעה לרומי, ביניהם שמעון בר גיורא ויוסף בן מתתיהו. ולעומתו הימין – מפלגת ה”בריונים”, החליטו למרוד ברומאים, לגרשם מן הארץ, ולהילחם בהם עד טיפת דמם האחרונה.

מראשי הבריונים: יוחנן מגוש חלב, אלעזר בן שמעון, אבא סיקרא ועוד. סכסוכים רבים היו בין שתי המפלגות, אשר על פי רוב לא נשמעו לדעת תורה, ועשו צעדים מוטעים על דעת עצמם.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה