חוק הכשרות || בהשגחת הבורא והוא לא מבקש שקל

אילעאי עופרן | בשנים האחרונות קמו בשני הקצוות של הציונות הדתית גופים המבקשים לתקן את הבעייתיות של מערך הכשרות של הרבנות. בקצה החרד”לי קם ארגון “כושרות”, המהווה למעשה – השגחה על ההשגחה, מעין מערך פיקוח נוסף על הכשרות של הרבנות. מנגד, בקצה הליברלי, קם ארגון* “השגחה פרטית” שלמעשה מצמצם את ההשגחה והפיקוח ומחליף אותה בנאמנותם של עובדי העסק.

כשרותהוויכוח אינו על כשרות, אלא על אמון באדם.

בגלל הקושי לסמוך על בני אדם מציעים בקצה ה”ימני” לפקח על המפקחים. לעומתם, בקצה ה”שמאלי”, מציעים לצמצם את הפיקוח ולהעצים את האמון. על הראשונים יש לשאול – ומה יהיה כשגם המערך הזה יסתאב? האם תקימו את “כישורי כושרות”? על האחרונים יש לשאול – האם לא שמעתם על שחיתות, רמאות או סתם טעות? האם גם לגבי החשבון במסעדה אתם סומכים על בעל המסעדה, או רק בענייני כשרות?

המחלוקת בשאלת האמון בבני אדם היא מחלוקת גדולה וראויה וייתכנו לה כמה פתרונות אפשריים. אך הפתרון של הצעת “חוק הכשרות” של ש”ס אינו לגיטימי – זה ההופך את מי שמתקשה לתת אמון במערך שחלק ממנו הושחת והסתאב לעבריין פלילי.

———————————————————————————————————————————–

*ארגון השגחה פרטית מתוך אתר הארגון – פרויקט השגחה פרטית הוא מודל כשרות חלופי למסעדות ולבתי עסק.
הפרוייקט מבוסס על *נאמנות* הלכתית והעברת האחריות לבתי העסק ולקהילה תוך *אמון ושיתוף פעולה*.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה