זוגיות במבחן || מה עושים שהחלום של “בית של תורה” מתנפץ

chredi tel aviv

רציתי להעלות פה נושא חשוב שלא ראיתי שדנו בו כאן בעבר, אולי בגלל רגישותו הרבה. הרבה מהחרדים המודרניים \ החדשים \ התורניים \ האקדמיים \ העובדים – הם כאלו שגדלו וחונכו במשפחות ומוסדות חינוך חרדיים מהסוג הישן. למרות שברור שתמיד ניתן לראות “ניצני מרד” כבר בשנים הצעירות, לרוב השינוי הגדול שקרה להרבה אנשים פה, התרחש רק בגיל בוגר יחסית, הרבה פעמים אחרי שהיו נשואים.

סביר למדי, שהתהליכים שעוברים על אחד מבני הזוג לא תמיד מתרחשים במקביל אצל בן/ בת הזוג השני/ה ועל זה בדיוק רציתי לדבר, איך מתמודדים עם מצב שבו אחד מבני הזוג מתחיל תהליך של שינוי משמעותי מהדרך בה הוא גדל וחונך, בעוד בן הזוג השני בוחר להישאר בדרך אותה הוא מכיר. ברור שהדבר עשוי לגרור קושי גדול מאוד בזוגיות.

אני לא מדבר כמובן על מקרים שאחד מבני הזוג עוזב לגמרי את הדת, (שזה מקרה מורכב ומעניין בפני עצמו שמסתיים כמעט תמיד בגירושין לפי מיטב ידיעתי) אני מדבר על שינוי משמעותי ברמת החרדיות ו/או הדתיות כפי שהיא נתפסת אצל בן הזוג השני.

אני רוצה לתת דוגמא מעצמי. כשפגשתי את אשתי היינו בחור ישיבה ונערת סמינר חרדיים קלאסיים, אני ב’קיבוץ בייס’ בישיבה מפורסמת (סטייל ישיבת פוניבז’), היא זה עתה סיימה את הלימודים בסמינר ‘מכובד’. ברור לנו שאנחנו הולכים לבנות בית בדרך שחינכו אותנו ובעיקר אותה – “”בית של תורה””.

אחרי כמה שנים בכוילל הרגשתי קושי גדול בתוכי, רציתי לעשות משהו אחר בחיים, משהו שייתן לי סיפוק ומשמעות. אבל לאשתי לא הייתה את היכולת לקבל את זה בשום אופן, הרעיון של “בית של תורה” טבוע כ”כ חזק בבנות הסמינרים, שהתחושה שלה הייתה, ובצדק, שעולמה חרב עליה. עברנו באותה תקופה תהליך לא פשוט שהסתיים לשמחתנו בהשלמה וקבלה שלה עם התהליך שעברתי.

נראה לי שהקושי במקרים כאלו הוא כפול. מצד אחד הגבר מרגיש שהוא חנוק, שלמעשה החברה (דרך אשתו) מכריחה אותו להישאר במקום שלא טוב לו, במקום שהוא סובל. מצד שני האישה מרגישה שנעשה כאן “מקח טעות”, הלוא התכנית של שנינו הייתה להקים כאן “בית של תורה”, ועכשיו החלום הזה מתנפץ.

הסיפור הזה הוא כמובן רק דוגמא, ברור שיש הרבה דוגמאות שונות אך דומות (או מקרים בהם דווקא האישה מעוניינת בשינוי) שלמעשה מביאות לידי ביטוי בדיוק את נקודת הקונפליקט הנ”ל. גם ההבדלים ביני ובין אשתי נוגעים היום להרבה תחומים אחרים בנושאי חרדיות ודת שאיננו רואים בהם את העולם עין בעין בלשון המעטה.

במקרה שלנו, במהלך השנים השכלנו להבין שלא ניתן לחזור כל הזמן אחורה אל הרגעים שבהם הכרנו, צריך לעשות סוג של “restart” ולנסות להתמודד עם מציאות שכזו שישנם פערים, בחלקם גדולים מאוד, ברמת החרדיות ואולי אף הדתיות בינינו. יש הרבה דברים שאני מתגמש ויש הרבה דברים שהיא. ברור לי ששום דבר בדרך שעשינו לא היה מובן מאליו, ושבטוח שיש גם משפחות שנהרסות לגמרי בשל פערים כאלו.

אשמח לשמוע את דעתכם.

נכתב על ידי אחד מבני “החבורה” החפץ “בעילום שמו”

תמונה “החרדים, ערב שבת בתל – אביב”. צילום: באדיבות אביתר דיין – מתוך פרוייקט This is Tel Aviv

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין חדשות חרדים

מסובין חדשות חרדים

מסובין – חדשות חרדים. רשת חברתית חרדית ליצירת תוכן וסגנון חיים של חרדים בישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, על פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

לא יודע כמה מכם עוקבים ומצויים בפרטים שכאלו, אבל דברים מאוד דרמטיים מתחוללים בזירת מלחמות… המשך לקרוא אודי הרשלר || על תודעת הגלות באתוס החרדי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *