זהות יהודית || או יותר מדויק חסרונה .

Hannukah-12

עם פתיחת שנת הלימודים | המאורעות האחרונים של מורה מחנך התומך בעקרונות הנוגדים את המדינה היהודית או מחנכת שמצדדת בסרבנות ,מנהל בתל אביב המתנגד למזוזה בבית ספרו או עתירה כנגד מח”ט המברך את פיקודיו לפני מבצע מסוכן  “בשמע ישראל” מעלים עיקרון אחד שלו מכנה משותף, הזהות היהודית או יותר מדויק חסרונה .

“זהות יהודית” מאת – דר’ דליה שטרן | יועצת לשעבר בוועדת החינוך והתרבות בכנסת.

המדינה היהודית שעליה הצהירו במגילת העצמאות הולכת ומתמוססת לנו בין הידיים .כל מאפייניה הדמוקרטיים הואדרו עד כדי עיוות של פגיעה בחברה, ,כשלעומתם לא הושג אפילו איזון קליל כמישקל נגד, של מדינה יהודית ומאפייניה .

הדור הצעיר בבתי הספר הממלכתיים גדל עם סממני יהדות מיזעריים כשהחגים נתפסים על פי סמליהם ולא על פי משמעות עומקם היהודי המקורי.

המורים בבתי הספר, הנטולי זיקה אל היהדות נעדרים תשתית רחבה של זיקה למקורות ולכן חומר הלימוד הוא שטחי רדוד ואינו בונה תשתית זהות בסיסית , שבמקרה שלנו היא יהודית .

קשר של אדם לתרבותו למקורותיו היא תבנית כל אנוש, באשר הוא, מכאן נבנית זהותו .

הזהות היהודית היא חלק בלתי ניפרד מ”ספר הספרים” התנ”ך . העם היהודי עוצב והוגדר על פי הבסיס של התורה שניתנה לו ,שהוא שמר עליה מכל משמר ובזכותה גם נישמר. על נדבך חזק נבנתה קומה נוספת המדינה היהודית. קשר חזק זה הוא שגרם לה לעמוד על תילה ,להתאפיין בסמלים נוספים של דגל והימנון התקווה פרלמנט וצבא .

זהות חזקה ומחוברת זו הייתה גם הדימוי של ישראל בעיני העמים. עם שנולד מחדש מן האפר שהחיה את מקורותיו שחזר לארצו והחיה את שפתו .

נדבך חזק נוסף היו ניצחונות הגבורה של העם הקטן שבחסדי השם הצליח לגבור כל פעם על אויביו. די להקשיב לשירי שנות החמישים שישים שבעים כדי לחוש את מה שכה נתרחקנו ממנו. אהבה בלתי אמצעית לארץ ישראל .
הנסיון בשנים האחרונות למוסס את היחוד היהודי ואת הזהות היהודית הוליד מוטציות מעוותות שגרמו לדימוי שלילי של ישראל על ידי זרמים פוליטיים יהיו מניעיהם אשר יהיו. פרופסור חצרוני וההטפה לירידה לברלין, הכפשת היהדות על כל סממניה, הם רק דוגמה קטנה להתרחקות מהזהות היהודית, גם ברשת החברתית ניתן היה לחזות בתמונות אבסורדיות של התיחסות לדגל ולהימנון .

אין זהות יהודית קשורה לרמה אישית של עבודה רוחנית או חיבור ברמות כשלהן לבורא עולם .כאן כארץ דמוקרטית ניתן המרחב האישי .

שלילת כל סממני החיבור לעבר , הפשטה מכל סמלי המדינה , כשהנטיה היא לעבר מדינת כל אזרחיה ,היא ניתוק אכזרי של שורשינו ומהמכנה המשותף שלנו – זהות יהודית, באמצעותה

יש לנו גאוות יחידה, מה ומי אנחנו במשפחת העמים, כל חיזוק של זהות זאת רק יוליד דור עתידי
שיבין את יחודו, כתוצאה מכך יעריך ויכבד את זהותו ,וישמור לנצח על ארצו .

 

חוצץ

 

“למידה משמעותית” בנוסח תנועת העבודה של שנות החמישים.

מטרות החינוך שנקבעו ביוזמתו של בן ציון דינור, מגדולי אנשי הרוח של תנועת העבודה, שהיה שר החינוך בשנים 1951-1955.

• לטפח בילדים את ההכרה כי היסודות הנעלים של תורת ישראל, חזונם של נביאי ישראל, שקידת היהודים על לימוד התורה, הם שהביאוהו למולדתנו ולהקים בה מחדש את מדינת ישראל.


• להקנות לתלמידים את ידיעת העבר הגדול של עם ישראל – מורשתו הרוחנית, פועלו, וחזונו.


• לטפח בלב התלמידים אהבה לנכסי הרוח הנעלים של עמנו ולעורר בהם את הרצון לפעול על פיהם.


• לנטוע בלבם רגשי הערצה לדמויות גדולי ישראל, קדושיו וגיבוריו.


•להשריש בלב התלמידים את ההכרה כי עמנו, שהוא מעתיקי העמים שימש כוח מניע להתקדמותו המוסרית של העולם.


• להקנות לתלמידים את ההכרה שהקמת מדינת ישראל היא פרי כיסופים ונאמנות של דורות.


• לנטוע בהם את האהבה למדינת ישראל ואת הרצון לפעול למענה ולשמור על קיומה.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

אז נסעתי לאומן. אני, ליטאי בן ליטאים, באומן. והרי הרשמים שלי. 1. הרבה אומנ’ים יש,… המשך לקרוא ש. בן שלום || חזר בשלום מאומן ועושה ‘חשבון נפש’

כתיבת תגובה