התעללות מילולית || ‘את לא משאירה לי ברירה’, הוא הסביר.

woman התעללות מילולית

מאיר סבח | רחלי (שם בדוי) בת 34 ומחנכת במקצועה – קיבלה את זכות הדיבור ראשונה, בן זוגה דני 38 ישב נינוח ושלו כל הזמן שרחלי מספרת לי על הזוגיות המורכבת שלה… ופתאום דני קופץ ממקומו והחל בהליך ההגנה העצמית: ״איך היא מעיזה להגיד עלי שאני מתעלל בה״? סימנתי לו לשבת ולהרגע.

רחלי המשיכה לספר – הוא בכל הזדמנות אומר מה שבא לו ופוגע בה וההתעללות המילולית של בעלה כלפיה גורמת לה לבכי וכאב, ממש כמו שקיבלה סטירת לחי ולפעמים זה אפילו כואב יותר!

הייתכן? האם ההגדרה הזו של ״התעללות״ על דברים שאנו לא רוצים לשמוע, לא קצת מוגזמת?…

התשובה היא: ממש כך! ״התעללות״ יכולה להיות פיזית או מילולית היא באה מאותו סוג של מנטליות, להרע ולהכאיב,

מהי התעללות מילולית?

מאמץ מכוון של צד אחד לגרום לשני לרגשי אשמה ולהרגיש רע בלי שימוש בכוח פיזי. הדגש הוא על מאמץ מכוון, וזה אומר שלא מדובר על חוסר מודעות אלא על כוונה.

המתעלל יודע בהחלט שהוא פוגע בשני, אבל הוא לא תמיד יודע שהוא מתכוון לפגוע, והוא בטוח שזאת הדרך היחידה לשמור על הזכות שלו, או על הצדק שלו, או על מה שמגיע לו: “את לא משאירה לי ברירה”, הוא מסביר. ואם הוא יעלה מדרגה נוספת, הוא יאמר: “זאת בעיה שלך שאת מרגישה נפגעת”,ואז גם היא נאלצת לענות: “זה בגלל מה שראית בבית”, “לך לטיפול”.

ואז שנית מערכת הנישואין נכנסת לסחרור..

בואו ונאבחן את הסיטואציה ואת המצב: לפעמים ההתעללות היא חד צדדית כלפינו, ואנחנו רק הקרבן שלה. ואז דרושה לנו עזרה מקצועית כדי להפסיק אותה. אבל לעתים קרובות אנחנו לא רק הצד הנפגע, אלא גם הצד הפוגע. ואת זה יש לנו כוח לשנות בעצמנו.

זה צריך להתחיל בהבנה שאם אנחנו פוגעים, יש לנו כוונה לפגוע, וזהו מעשה רע,

ולא משנה כמה זה נראה לנו מוצדק. הבנה כזאת תשחרר אותנו מההרגל הזה, כי אף אחד לא אוהב לדעת שהוא פוגע במתכוון.

אם נגיע להבנה כזאת נוכל לשאול את עצמנו לפני כל מילה פוגעת שנאמר האם היינו אומרים את זה גם לעצמנו? או אם הייתה נאמרת כלפינו המילה הזו האם לא היינו ניפגעים גם? כך תיפתח בפנינו הדרך ללמוד להשיג מהשני את מה שאנחנו רוצים לא בכוח אלא בדרך בוגרת ותרבותית ואוהבת.

הפגישה הייתה ארוכה ומלאה בהבנות אך מה שריגש אותי היה – לראות בסוף הפגישה את ההבנה שדני הפגין ועם עיניים נוצצות קם וחיבק את אשתו…

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מאיר סבח

מאיר סבח
ייעוץ והכוונה בזוגיות נישואין ומשפחה, מומחה לענייני בתי הדין ולגירושין בשיתוף פעולה, טו״ר בבד״ץ · אשדוד.

מעניין מאוד

חזי גרין || האנטומיה של יחסי אהבה-שנאה

השבת נקרא את פרשת ‘זכור’ מבחינתי זוהי ה’אנטומיה של שנאה’ בצורה שמבהירה מה בדיוק קורה… המשך לקרוא חזי גרין || האנטומיה של יחסי אהבה-שנאה

כתיבת תגובה