השקופים || הפער הכלכלי בין אשכנזים למזרחים הולך ומצטמצם?

השקופים של דרעי

בסוף השבוע האחרון פורסמה כתבה בעיתון TheMarker על מחקרו של פרופ’ מומי דהן מביה”ס למדיניות ציבורית, ועל והרצאתו בשבוע שעבר בטקס מסיימי התואר הראשון בפקולטה.

בהרצאתו אמר פרופ’ דהן: “הפער הכלכלי בין שתי קבוצות המוצא, שלא הראה סימנים של תקווה מאז קום המדינה, רשם לראשונה ירידה כמעט מתמדת החל מאמצע שנות התשעים ועד היום. חשוב לומר כי גם לאחר השיפור, גודלו של הפער הכלכלי בין שתי קבוצות המוצא נותר עדיין גדול ועומד על כ-25 אחוזים”.

פרופ’ דהן סיפר כי בשנים האחרונות השתווה, לראשונה, חלקם של המזרחים בעשירון העליון לחלקם באוכלוסייה, וחלקם במעמד הבינוני-גבוה הלך והתרחב.

בעקבות מחקרו, מספק פרופ’ דהן שני הסברים לצמצום הפערים. האחד, עלייה חדה ברמת ההשכלה של המזרחים בישראל, במיוחד באמצעות המכללות – “למעשה, פתיחת המכללות אפשרה גם לאוכלוסייה המזרחית להגדיל את כוח המשיכה שלה מבחינת שוק העבודה, ולטפס בסולם ההכנסות”. ההסבר השני, הוא תפקידן של נשים בכוח העבודה – “הנשים המזרחיות מחקו את הפער העצום שהיה בעבר בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה.”
***
רוצים לקרוא עוד?
לכתבה בדה מארקר: http://goo.gl/9X1bx4
למחקר המלא: http://goo.gl/5gCd3e
לעמוד של פרופ’ מומי דהן: http://goo.gl/JWp5uW

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה