השיח העדתי || הגיע הזמן להכשיר את הלגיטימיות של המזרחיות.

FB_IMG_1436452633562שגית מיארה | “כולם קוראים לי אפללו ולא קובי. פעם בא אליי מישהו ואמר לי ‘אני אוהב אותך למרות שאתה שר מזרחית’. הוא קיטלג אותי מראש והיה עם אג’נדה ברורה עליי ועל השירים שלי רק בגלל שקוראים לי אפללו, הכול בגלל קיבעונות ודעות קדומות. חייבים לשנות את זה דרך חינוך והסברה…” (הזמר קובי אפללו)

אתעכב שניה על ה”לגיטימיות” של שמות משפחה נושאי זהות מזרחית, למה הם מעוררי השתהות גם אחרי 67 שנות תקומה? והאם התחושה של קובי הינה בבחינת מקרה בודד?
כמו כן, האם היחס לשמות משפחה נושאי זהות מזרחית כמו “בוזגלו”, “אוחנה”, “איזנקוט” ו”אפללו” הינה “יד הגורל”? ואיך התופעה הישראלית החשוכה הזאת חומקת לה מהרדיוס התודעתי ללא טיפול הולם, קובעת לנו מי ראוי להתקבל למקום עבודה? מי ראוי לקבל פרס ישראל ומי ראוי להיות דמות על שטר?

ניראה כי התחושות של הזמר קובי אפללו, אינם נטע זר בחברה הישראלית ובעיר הלבנה, העיר שנושאת את דגל הפלורליסטיות וצועדת במצעד הגאווה, חוטאת בחטא הגזענות, ומתקשה להכיל את השוני האתני תרבותי, שנושא האינדיבידואל שבא מהפריפריה, בעל הזהות המזרחית, הרוצה להטביע חותם אישי בעיר הגדולה מבלי להשיל את זהותו האתנית ומבלי לאבד את עצמו, פוגש בממסד שלא נותן לו ההזדמנות להביא ייצוג אתני שונה, ייצוג שונה שאינו מתיישר לתכתיבי הממסד הלבן “ריבון התרבות”, ואם בוחר הוא להיות אותנטי עם עצמו, אז נחרץ גורלו והוא מיוצג ונשפט כלא נמנה עם מה שקרוי בשפתם “ראוי”.

וזה מעלה את השאלה, האם בשנות 2015 יש צורך בריבון “תרבותי”, ריבון הנוהג כשופט עליון מה “ראוי” ומה לא? מה נחשב מוזיקה מזרחית ומה לא? מה טוב ומה לא? האם יש צורך בריבון שיחליט בשבילנו מה אנין טעם? והרי למדנו ש”על טעם ועל ריח אין מה להתווכח”? והאם בקיום “ריבון התרבותי”, אין חושך מחשבתי והשתלטות על התודעה העצמאית שלנו, אפילו מבלי היכר? האם אנחנו דמוקרטים לחשוב ולבחור את התרבות שלנו בעצמנו?

השקעות בתרבות המזרחית

ואיך זה קשור למערכת הסמלים האופפת את תרבותנו (הסמלים והזהויות המביטות אלינו מהמרקע הטלוויזיה, מגישי החדשות, כוכבי הפרסומות, פרשני התקשורת, חברי הכנסת, חומרי הלימוד, הרכב הוועדות הקובעות מה “ראוי” להילמד במערכת החינוך, מה “ראוי” להיחקר ומי “ראוי” ומי לא? וכו’) ואיך אנו באים לידי ביטוי בתוך מערכת הסמלים? ובאיזה אור אנו מוצגים? מי מפרש אותנו? וליזה צד הוא שייך? והאם יש מקום לתת לזה יד?

אם נסקור את השנה האחרונה, לא נתקשה לעלות בזיכרון את שם משפחה “איזנקוט”, כאשר כל מהדורת החדשות הביאו פרשנויות שונות למקור שם המשפחה “איזנקוט” (המרוקאי), תוך רצון להסביר את ה”מחדל”, כיצד רמטכ”ל בישראל נושא שם מזרחי, מה פשר התופעה? היו שמצאו לכך זיקה רחוקה לארצות המערב, כדי לבלוע את הרוק. וזה העלה תהייה, האם התקשורת הייתה מוצאת לנכון לסקר שם משפחה של רמטכ”ל אשכנזי? והאם הדגש היה נכון להבלטה, או מעורר גזענות סמויה?

גם בפוליטיקה רצופת זהויות, התופעה בולטת, שם המשפחה המזרחי “אוחנה” קוטלג כ”דווקא” אינטליגנט, וה “דווקא” מותיר את העוקץ הסטראוטיפי על כנו, הרצון ב”עלה תאנה” מזרחי, רק כדי לגרוף אלקטורט פוליטי, עורר את שאלת הזהות המזרחית בפוליטיקה, מי ראוי ומי לא, חלוני יכול להיות נמנה בין חברי הכנסת הדתיים, אך מזרחי לא.
“בוזגלו” יכול להחליף את שם המשפחה “ידלין” כשמדובר בקונוטציה שלילית, בה “ידלין” סרח וכדי שחלילה שם המשפחה “ילדין” לא ידבק בו סרח, הציע השופט אהרון ברק לקרוא ל”ידלין” “בוזגלו”, ובשם ה”משפט” אמר “דין ידלין כדין בוזגלו”, האומנם כך הדבר?

אם נרחיק לפריפריה ונבחן את עולם הסמלים של הילד מהפריפריה בעל החזות המזרחית, הפותח את מרקע הטלוויזיה ורואה דמויות בהירות בפרסומות, ולא מוצא את עצמו, הוא אינו מבין את הדיכוטומיה בחברה הישראלית “מזרחיים/ אשכנזיים” אבל הוא יודע שהוא לא בקבוצה השולטת.
הוא לא רואה מגישי טלוויזיה כהים הנושאים שמות משפחה מזרחיים, שאלתם את עצמכם מה זה עושה לתודעה של הילד? על המחשבה שלו? על היכולת שלו לראות בהם דמויות לחיקוי? הם הרי רחוקים מעולמו, שונים מהפסיפס האתני ממנו הוא בא?

האם כחברה לא יכולנו לפתח עבורו תודעה מצליחנית אחרת? באופן בו היינו מנגישים את הזהויות האתניות מעולמו לקדמת הבמה ובכך היינו עושים תיקון תודעתי מחשבתי לחסמים הסמליים מהמרקע, החוסמים לילד את היכולת לחלום על הצלחה ולהתחקות אחרי דמיות מצליחניות?
אותו ילד, הפותח את ספר הלימוד ולא פוגש שמות משפחה “מהשכונה” נושאי זהות מזרחית, כאלה שהוא פוגש בבית הכנסת השכונתי, בחוג החברים והשכנים שלו, או כאלה המתפללים עם אביו, כמו “סבג”, ” בוזגלו”, “צנעני”, “אוחיון” או “שלוש”, שמות משפחה אשר אינם נמנים בספרי הלימוד, הוא עדיין לא יודע לתרגם את התחושה בה הוא אינו חלק מהנרטיב ה”ציוני – חרדי” הכתוב, ואיפה הוא בסיפור הציוני-חרדי הנלמד?

נמצא כי נכונה לנו עבודה, “אזרוח המזרחיות”, זריעת תודעה מזרחית , הכשרת ה”לגיטימיות” המזרחית, הכיצד?
ככל שנכשיר את הפוליטיקה להכיל יותר מזרחיים נושאי שמות משפחה מזרחיים, כך התודעה של הילד המזרחי להתחקות אחריהם ולראות בעצמו משפיע תגדל, גם הוא יכול להיות שר/ חבר כנסת לחוקק ולהשפיע.
ככל שנוקיע את השימור הסטריאוטיפי מתוכניות הטלוויזיה ומהפרסומות, ונעשה תיקון חברתי בו נציג את המזרחי כמצליחן, בעל עמדת כוח, כך בתת מודע הילד מהפריפריה יוכל לראות את עצמו חלק מקבוצת המצליחים, נשבור את החסם התודעתי הכושל.

ככל שמערכת המשפט, התקשורת, נושאי משרה היו בעלי שמות משפחה מזרחיים, לא יהיה צורך לעמוד על זהות ומקור שם המשפחה, ובכך נכשיר את הלגיטימיות של המזרחיות.

ככל שנעמוד על כך, שהילד ילמד היסטוריה של המזרח וארצות המזרח, כך הוא ירגיש חלק אמיתי מהסיפור הציוני.
וכן, שטרות הכסף מספרות לילד מי יכול להיות דמות על שטר, למי יש את הכוח בחברה הישראלית ומי ראוי להיות דמות על שטר, ברגע ש”בוזגלו”, “שבזי, או “מזרחי” יהיו דמות על שטר, הוא סוף סוף יבין שהוא יכול להיות דמות על שטר ביום מן הימים.

ניראה שאנו מזהים את הבעיה, שר הכלכלה ופיתוח הנגב והגליל, מר אריה דרעי התעקש שיקראו לו בשמו המלא “אריה מחלוף דרעי” תוך שהוא מדגיש את שמו השני “מכלוף״ ומכשיר את הלגיטימיות לשמות ושמות משפחה מזרחיים, כך הילד מהפריפריה שבעבר היה מתבייש בשם המשפחה של הסבא, היום יכול לשאת את שמו בגאווה.
ובנימה אופטימית, אנחנו בכיוון הנכון:)

לכתבה ב – ynet  קובי אפללו: “עם שם אחר הייתי מצליח יותר”

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה