השיח היחיד בין חרדים לחילונים || למה אתם מפחדים מאיתנו.

חרדי לשם שמיים

אריה רוט | אני שואל למה אני צריך להשתנות עבורם? מה נשבר בי? אילו ערכים נשחקו אצלי שיצאתי להתנצל בפני כל מי שמוכן להקשיב לי?

בעקבות הודעה של חבר טוב (דתי לאומי, בעל ערכים היושב לצידי מזה כשלוש שנים על ספסל הלימודים בלימודי לתואר ראשון בעו”ס) הגעתי לאירוע שהצהיר על כוונה לקדם הבנה ושיח בין חרדים לחילונים.

ישבתי וניסיתי להבין מי מדבר פה האם אדם שלפני שמו, מופיע לרוב התואר “רב” או שמא זו סתם עוד אושיית תרבות המתהדרת באיצטלא חרדית? האם אני שגדלתי מתוך גאווה אישית על היותי חרדי מוכן להיות חלק ממסע ההיתרפסות והצדקנות שמתנהל אל מול החברה הישראלית?

הכותרת דיברה על שיח. הפופוליזם בגרוש שהתנהל שם אינו שיח! אמירות כגון “למי שחשוב לשמור על הפילוג הם הזקנים שמרוויחים מזה… אם לא יהיו חילונים בירושלים לא יהיו לי פאבים לצאת אליהם… אין לי בעיה עם ההומואים הם חלק מאיתנו…” ועוד אנקדוטות אחרות המצביעות על עידוד ערכים הנוגדים את כל היקר לי,

אנקדוטות המרמזות על התפשרות על יסודות הלכתיים ובכלל נותנות לנוכחים הרגשה של נמיכות קומה ציבורית חרדית. להתעסקות בטפל, הכחשה והתעלמות מכל ניסיון לגעת בנקודות אמיתיות (שלמרבה הצער באו דווקא מה”לא חרדים” שנכחו) בהן ניכר ההבדל בין המגזרים,

לא ניתן לקרוא שיח. שיח הינו דיבור אמיתי המוביל להבנה גם אם לא להסכמה, קבלה או היטמעות. הבנה של הגבולות המגדירים אותנו , הבנה שתאפשר דו קיום אמיתי בחברה המורכבת בה אנו חיים.

אחת הדוברות אמרה בפתיחת דבריה כי היא לא רוצה לשנות את החילונים. אני שואל למה אני צריך להשתנות עבורם? מה נשבר בי? אילו ערכים נשחקו אצלי שיצאתי להתנצל בפני כל מי שמוכן להקשיב לי?

אז זהו שלא!

מכיוון ולא באתי בדרישות לאחרים שישתנו, אז

אני לא מתנצל, לא מתבייש ולא זוחל בפני אף אחד!

אני חרדי גאה!!!

ומי שלא מספיק פלורליסט בכדי לקבל את זה שילך ויבדוק מדוע אני ושכמותי כל כך מבהילים אותו ומאיימים על העצמאות הפנימית שלו.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה