הרבנות איננה “מונופול” || מצג שווא פופוליסטי איננו “אלטרנטיבה”, בדבר הלכה נקדש שם שמים.

הרבנות הראשית לישראלהרב נפתלי רוטנברג | בימים אלה שעניינם נחמה ואהבה כואבים כל בית ישראל מעשי אלימות ורצח. רבני ישראל כולם מגנים כל מעשה אלימות בין פיסית ובין מילולית. אין זו דרכה של תורה. כל המרים יד על אדם כאילו הרים יד על ה’ ותורתו.

מדינת ישראל והחברה הישראלית כולה מתמודדים יום יום עם אתגרים גדולים ומורכבים. ביטחון, פערים כלכליים וחברתיים, חינוך, בריאות וכו’. אבל באופן אינטנסיבי בלתי-פרופורציונלי רווי השיח הציבורי בפולמוסים, מחלוקות ומריבות בענייני דת. חדשות לבקרים אנו עדים ליוזמות בנושאי כשרות, שבת, מקוואות, גיור, נישואין וגירושין ועוד.  חלק ניכר מהיוזמות מחוללות סערה רבתי ולאחר זמן מסתבר שלא יצאו לפועל או שפעלו בהיקף מזערי.   חלק מהיוזמות התפתחו לכדי פעילות משמעותית בחברה ע”י עמותות משגשגות המשרתות ציבור ומסייעות לרשויות השונות כולל לנו הרבנים המקומיים. בזכות יוזמות החברה האזרחית בנושאים כמו גמילות חסדים, חינוך, בריאות, איכות סביבה ישראל הגיעה להישגים רבים.  וכן, אנו הרבנים מברכים על יוזמות החברה האזרחית בנושאי דת. גם בנושאי כשרות, שבת, מקוואות, סיוע בנושאי המעמד האישי וכד’.  

אבל לצערנו, אנו עדים לתופעה שחלק קטן מהיוזמות, מלוות בהתקפות קשות על הרבנות הראשית. על הרבנים המקומיים, על הבלניות, על משגיחי הכשרות ושאר המשרתים בקודש. השתמשתי במילה קשה: התקפה. מותר וצריך לבקר את הרבנות הראשית ואת הרבנות המקומית ואת שרותי הדת ועלינו לקבל זאת באהבה. אני מוכרח לציין שלמרות הפרסומים הקבועים הבלתי מחמיאים בתקשורת רובם המוחלט של רבני ישראל, בערים, בישובים ובשכונות אהובים מאוד על ידי כלל הציבור. הוא הדין לגבי שאר המשרתים והמשרתות בקודש.

אבל כאן אין מסתפקים בביקורת בונה אלא בהתקפה קשה נגד “מונופול הרבנות” כביכול ובמצג שווא פופוליסטי של “אלטרנטיבה”.

מורי ורבותי אנו יודעים את האמת ומכירים את המציאות:

  • אין תחום מופרט יותר משירותי הדת בישראל. מי שמדבר על “מונופול” בתחום זה אינו יודע על מה הוא שח.
  • הרבנות בישראל איננה מונוליטית: רבני ישראל אינם מקשה אחת. אנחנו מייצגים דעות שונות בהלכה, מסורות שונות במנהג, נוסחים שונים בתפילה, אידיאולוגיות וגישות שונות. אנו משרתים את קהילותינו ללא הכתבה מלמעלה, כל רב על פי שיטתו והדרך המתאימה לקהילתו. מבחינה זו אינני יודע אם ניתן למצוא עוד ארגון ממשלתי בארץ ובעולם, שחבריו נהנים מחופש מחשבה ופעולה רחב כל כך ובו זמנית מקיימים מכנה משותף איתן כל כך בכשרות, שבת, טהרת המשפחה וענייני המעמד האישי.

הערה בענייני כשרות:

הכשרות בארץ ובעולם מופרטת מזה שנים רבות–והרבנות איננה “מונופול” אלא אחד הגורמים בשוק הכשרות. יש בארץ “חוק איסור הונאה בכשרות”. זה חוק שנועד להגן על הצרכנים מפרסום מטעה. נקבע בחוק שאם עסק כגון מסעדה או מפעל מפרסם שהמזון כשר, עליו להיות בפיקוח הרבנות או מי שתמנה מטעמה. לשומרי כשרות שאינם סומכים על הרבנות (מעל מיליון אזרחים בישראל), השגחת הרבנות לא מספיקה והפרסום “כשר” עלול להטעותם. אבל החוק לא הכיר בבד”צים ולא בהשגחה פרטית אחרת אלא ברבנות הרשמית במדינה. זהו סוג של פשרה שנראה לי שיש בה היגיון מסוים. זה למעלה מארבעים שנה אני משרת ברבנות מתוכם 28 שנים כרב המועצה המקומית הר אדר. אני “סמוך על שולחנם” של מספר מחלקות כשרות במועצות דתיות ורואה מקרוב את היחסים עם עשרות מסעדות, אולמות אירועים ומפעלי מזון. תמיד יש מקום לשיפורים והתייעלות אבל מעולם לא נתקלתי ב”יחסי שררה” בין הפיקוח למסעדות ולמפעלים. להפך: ראיתי איזה מאמצים משקיעים מנהלי המחלקות ומפקחי הכשרות כדי לחסוך בעלויות ולא לגרום לכך ששכר המשגיחים ועליות ההכשר יפגעו בפרנסתם של בעלי העסקים. ראיתי באיזו רגישות מתייחסים לעסקים קטנים כגון מאפיות, יקבי בוטיק, קונדיטוריות. מעל לכל פגשתי מפקחי כשרות שהם אנשי מקצוע מהמעלה הראשונה מוכנים תמיד להדריך ולהסביר בסבלנות ונועם הליכות.  

אם יוזמת הכשרות החדשה הייתה נהנית היום מקהילת לקוחות גדולה של בתי עסק, מפעלים ומסעדות האם גם אז הייתה מתחילה את דרכה בהתרסה כמו-פופוליסטית נגד הרבנות? בניסוחים פוגעניים ומכלילים כלפי ציבור גדול של משגיחים ומפקחים העושים מלאכתם נאמנה? בפגיעה בפרנסתם של בעלי מסעדות ע”י הטלת ספק בכשרותן?

הערה בנושאי המעמד האישי:

חוקי המעמד האישי הם אחד התחומים המשפטיים הקשים והמסובכים ביותר כמעט בכל מדינה בעולם. בישראל, מדינת הלאום של העם היהודי, הנושא מאתגר שבעתיים גם בשל  המצב החוקתי המורכב והעובדה שהנושא נתון למחלוקת ציבורית בלתי-פוסקת. דווקא משום כך, כל יוזמה אזרחית, משפטית או חוקתית צריכה להיעשות במשנה זהירות. בסופו של דבר המבחן הוא הטיפול בבני אדם במקטעים רגישים מאוד של חייהם: הגירה מארץ מולדת, בחירת בן/בת זוג והקמת משפחה, משבר משפחתי וגירושין. כרבנים המלווים זוגות לקראת חתונתם, מועמדים/ות לגיור ומשפחות במשבר, גם אנו כואבים מאוד כאשר אנו נתקלים ביחס לא אנושי ולא מתחשב. זהו מעוות שצריך לתקן. עם זאת, קשה לי להשתחרר מההרגשה שישנם יוזמות המצהירות על עצמן שבאו לעזור לאנשים ונשים אלו אך בפועל הפכו אותם לבני-ערובה במאבקיהם הציבוריים. פעמים רבות ללא כל צורך מעבר לאינטרס ארגוני מסוים. בעזרה למועמדים/ות לגיור, לעגונות, ולכל מי שזקוקים לסיוע בתחום המעמד האישי יש לפעול ברגישות ובזהירות רבה. לא להפוך חלילה את הזקוקים לעזרה לכלי ניגוח כלפי הרבנות (שבמקרים רבים איננה כלל הכתובת). מי שמבקש לגמול חסד יתמסר לגמילות חסדים בנפרד מהמאבק הציבורי שהוא מבקש לנהל.

מרנן ורבנן הרבנים הראשיים לישראל, מורי ורבותי רבני ישראל, מכובדי שר הדתות

את הביקורת כלפינו נקבל באהבה, כמזורזין נזדרז להיענות לעם ישראל שכל בניו ובנותיו מלאים מצוות כרימון, לשרתם בשמירת השבת, בשולחן הטהור, בטהרת המשפחה, בבניית בית נאמן בישראל, לדקדק באהבת הגר, באהבת האדם, בעצה ובדבר הלכה ונקדש שם שמים. חודש טוב, שנה טובה, כתיבה וחתימה טובה.

 

הרב נפתלי רוטנברג, רב המועצה המקומית הר אדר. מתוך דברים לכבוד כנס “בנועם” ארגון של רבני ישראל

שהתקיים היום כ”ט אב התשע”ה.

 

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כמה הארות שלי בעניין “שלד רעיוני” למעוניינים. הרעיונות כתובים ממעוף הציפור; כל אחד מהם ראוי… המשך לקרוא גישושים ראשוניים לגבי שלד רעיוני לחרדיות המתחדשת

כתיבת תגובה