“הפנים האמתיות” של יהודה || מדובר באוסף של חוסר דיוקים משווע. ארי המניק, מרגיש מזולזל.

ארי המניק | היי אמנון לוי,
לפני מספר שבועות חוללת מיני סערה במגזר החרדי עם התוכנית ‘פנים אמיתיות עם אמנון לוי‘ שעסקה ב”רומנטיקה החרדית”, דנת בשאלה האם היא קיימת, או שמא מדובר בהמצאה של מדריכי חתנים מזוקנים. הדעות ברחובות הרשת החרדיים היו חלוקות: היו שטענו שאתה סתם שונא חרדים והיו שלימדו עליך זכות וטענו שאתה פשוט לא מכיר אותם מספיק. אבל הכל היו תמימי דעים על כך שמדובר באוסף של חוסר דיוקים משווע.

אני שתקתי. לא נטלתי חלק בשיח הזה. לא משום שלא ראיתי את התוכנית. ראיתי אותה. אני שתקתי כי לא ידעתי איך לאכול את המידע שנחשף בפניי בכתבה. במידה מסוימת היא חשפה אותי למימד שלא הייתי מודע לו ולמציאות שלא קיימת במרחב המחייה האישי שלי ולקח לי זמן לעכל את הנתונים.

אני לא חושב שאתה שונא חרדים, משהו בגישה שלך משדר לי אמפתיה. אני סומך על האינטואיציה שלי. אני גם לא חושב שאתה לא מכיר אותם, עשרות שנים שאתה עוסק בחברה החרדית, אין ספור כתבות, ספר – בטוח למדת דבר או שניים עליה.

השבוע הרומן הזה נמשך. צילמת כתבה עם בחור (שנחשב – איך לא – כ”עילוי”) בשם יהודה קונופניצקי שעשה את הדרך ממעמקי העולם החרדי, מחסידות גור החביבה עליך כל כך, ועד לרחוב החילוני. לכאורה מסע אמיץ, כנה וחושפני. לכאורה.

שש דקות לאחר תחילת הכתבה מופיעה סצנה שבה אתם יושבים בגן מאיר ואתה מספר לו שלידכם ממוקם המרכז של הקהילה הגאה – להלן ההומואים והלסביות. ואז הוא שואל אותך: “מה זה?” ואתה מסביר לו במה מדובר.
בשלב הזה סגרתי את המחשב. סגרתי אותו כי נפל לי האסימון והבנתי מה הנקודה שהפריעה כל כך לחבריי שהתרגזו מהכתבה ההיא: אתה לא שונא, ואתה לא לא מכיר, אתה פשוט מזלזל.

להציג אדם בשנות העשרים לחייו – שבואו לא נשכח – חזר בשאלה, על כל המשתמע מכך. שזה אומר שאלות, בירורים, בילויים סודיים, אינטרנט בחשאי, ספרים חיצוניים, שיחות עם אנשים שעשו את אותה הדרך ועוד כהנה וכהנה.

הרי אדם לא קם יום אחד וזורק את חייו לפח, מדובר בתהליך. נכון שהכל מתנקז לרגע טלווזיוני מזוקק שבו הוא כתב מכתב פרידה לאשתו וגוזר את הפאות, אך למרות זאת ברור לכל בר דעת שמדובר בסיכומה של תקופה. לקחת אדם כזה, ולספר לנו שהוא לא שמע בחייו את המילה “הומו”, זה זלזול. ליצור קשר עם תוכנית טלוויזיה ולתעד את התהליך הוא ידע ומה זה “הומו” הוא לא ידע?! נו ב’מת.

הדיאלוג המפגר הזה שאתם מנהלים שם, הוא שואל אותך מה זה אומר, ואתה מסביר לו,

והוא שואל בשביל מה הם עושים את זה, ואתה עונה לו, הוא רגע מונומנטלי ממש. כמובן שכל הטוב הזה מוביל אתכם איכשהו שוב לרגע המנצח שבו הוא מודיע שלמיטב ידיעתו יחסי אישות נצרכים אך ורק לצורך הבאת ילדים לעולם ואין לו מושג מה מקומם של אהבה, חיבה וחום בחייהם של בני זוג.

צריך לצפות בכדי להבין, אבל מדובר באחד מקטעי הטלוויזיה המופרכים והלא אמינים ביותר שנראו על המסך.

לסיכום: בשורה אחת טובה ואחת רעה. הרעה היא, כאמור, שאתה מזלזל בצורה מקוממת ממש באינטליגנציה של הצופים שלך.
והטובה היא עבורכם, חבריי הכועסים. אנחנו לא לבד, אמנון לוי מזלזל בכל הציבור בישראל, לא רק בנו, החרדים.

תגובת פנים אמיתיות עם אמנון לוי: קראתי בעיון את הפוסט שלך והיה לי עצוב בשבילך. עצוב על הקושי שלך להסתכל לאמת בעיניים, על הצורך שלך להמציא נרטיב אחר, דמיוני, רק בשביל להצדיק את עצמך. יהודה לא היה בקשר איתנו לפני שיצא בשאלה, הגענו אליו דרך עמותת ובחרת, שם היה לו חבר, הוא באמת נחשב לעילוי בישיבה שלו כי גמר את מחזור הש”ס פעמיים, חבריו החרדים שדהמים ממעשיו ומזכירים את העובדה שהזו בפוסטים שכתבו נגדו. כנראה שאין לך מושג איך נראים הדברים בחסידות ממנה יהודה בא, דברים דומים שמעתי בעבר לא רק ממנו. לא חושב שבשנים האחרונות קם לציבור החרדי עיתונאי שכל כך התייצב לצידו במאבקים הגדולים, כמו הגיוס לצהל, חוקי לפיד, עמידת דום בצפירה, וכדומה, אבל פעם אחת אם אתה אומר דברים שיש בם ביקורת, הכל נשרף. הפכת לשונא, או מזלזל, או בור. חברים יקרים, עצימת העיניים והאוזנים הזו לא משרתת אתכם. היא עצמה בעיה גדולה, ואני מקווה שיום יבוא ותראו את זה בעצמכם.

המניק בתגובה לתגובה – אין לי צורך להמציא שום נרטיב כי אני לא צריך להצדיק שום דבר. אין לי מושג איך יהודה הגיע אליכם, אבל זה לא האישיו. אני מודע לחלוטין למצב בחסידות גור, ועדיין. אין מצב, טכנית, שבחור שגמר ש״ס פעמיים לא ידע איך מביאים ילדים לעולם. ואל תשכח שאתם הרי לא פגשתם אותו ביום שהוא גזז את פאותיו. אתה שואל אותו בחוף הים האם כבר יצא לו להתחיל עם בחורות כשהוא בלבוש חילוני, משמע עברה תקופה מסוימת. ושוב, אין סיכוי שבחור עבר את התהליך שיהודה עבר, בתקופה שבה הוא עבר ולא נתקל במילה ״הומו״ עד לרגע שפגש אותך. פשוט אין סיכוי. ובלי קשר, הוא סתם שחקן גרוע, כך לא נראה אדם שלראשונה בחייו שומע על שני גברים שמקיימים יחסי מין. וכפי שכתבתי בפוסט, אני לא חושב שאתה שונא או בור, אני לגמרי מזהה אמפטיה בגישה שלך ואתה מבין היטב את נפתולי המגזר החרדי. הבעיה שלי עם מה שאתה עושה היא לא היחס שאתה נותן לחרדים, אני לא מפחד מביקורת ואני בעצמי מעביר ביקורת ואף ביקורת קשה על המגזר כשצריך. הבעיה שלי היא הזלזול בצופים, לא בחרדים. המחשבה שהמסך סובל הכל ומה שתרצה תוכל להעביר לצופה במידה וזה ילווה בארשת פנים רצינית ומוזיקת רקע מתאימה. זה פשוט לא עובד ככה.

פנים אמתיות עם יהודה.

לחצו על הקישור לאתר ערוץ 10

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי

מסובין – מגזין האביב החרדי. רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים לייף סטייל חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה חרדית מתחדשת, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה ועוד. העולם החדש של החרדים החדשים.

מעניין מאוד

פנים אמתיות הצצה לתחקיר || הסכם ממון הכולל קנס על בגידה

צפו בהצצה לתחקיר פנים אמיתיות עם אמנון לוי בנושא הסכמי ממון שישודר ביום ראשון אחרי… המשך לקרוא פנים אמתיות הצצה לתחקיר || הסכם ממון הכולל קנס על בגידה

כתיבת תגובה