הערב י”ג אלול, הילולת רבנו יוסף חיים, ה’בן איש חי’,

הבן איש חי.
צולם בבגדאד כ”ח מנ”א תרל”ז. מימין לשמאל – עומדים: השוחט, הרב ניסים (אחיו של הבן איש חי), הרב יחזקאל (אחיו של הבן איש חי), משרת הודי של אהרון גבאי. יושבים: הגביר יוסף גורצ’י, אהרון גבאי, מרן הבן איש חי. יושבים על השטיח: הרב משה (אחיו של הבן איש חי), הנער אברהם חיים (בנו של הרב ניסים)

הערב י”ג אלול, יום פקידת רבנו יוסף חיים, ה’בן איש חי’, הנקרא כך על שם ספרו (1834-1909) נולד בבגדאד שבעיראק. בשנת תר”א (1841), כשהיה בן 7, נפל לתוך בור עמוק. אחרי שהצילו אותו מן הבור, החליט להקדיש את חייו לתורה. הוא הצטיין בלימודיו, ופרסם, כבר בגיל 14 בעילום שמו, תשובות הלכתיות בנושאים שנויים במחלוקת.

בשנת תרכ”ט (1869), רבנו יוסף חיים יצא למסע אל ארץ ישראל יחד עם אחיו, הרב יחזקאל. הם עלו על קברי צדיקים בגליל והתעכבו מספר ימים על קברו בניהו בן יהוידע. (מעיין מה שאירע לרבי חיים ויטל תלמיד האריז”ל)

בשנת תרס”ח (1908) הלך להשתטח על קברו של יחזקאל הנביא. שנה לאחר מכן יצא שוב להשתטח על הקבר, אך הפעם לא הצליח להגיע ליעדו. מחלה קשה תקפה אותו והוא נפטר בי”ג אלול תרס”ט (1909).

רבנו יוסף חיים נקבר בבגדד, אך ברבות הימים, גופתו הועלתה לירושלים ונטמנה בהר הזיתים.

ציטוט מדברי קודשו מעט המחזיק את המרובה ללמד על גדולתו רוחב לבו וחכמתן העמוקה.

“להורות לנדיבים, למנות מי שבתחילתו היה עני, כממונה על צדקתם”

‘יהי ביתך פתוח לרווחה, ויהיו עניים בני ביתך’. – יש אדם נדיב לב, ורצה שיכנסו רעבים לתוך ביתו וישבעו …אך הואבן איש חי אינו יושב בביתו, אלא כל היום יוצא לשוק, וגם כשהוא בביתו – יושב בעלייתו, ואינו יודע מהבאים לבקש …אלא כל הדברים מסורים ביד בני ביתו, אשר מופקדים על אוצרות הבית, ועל בית התבשיל, ואלו – אף על פי שאין נותנים משלהם, צרה עיניהם, לתת לכל שואל, די מחסורו ולמלאת בקשתו …ואפשר שהם נועלים דלת בפני כל שואל.

לכן אצווך ש’יהיו עניים בני ביתך’ – אלו בני הבית אשר ממונים על אוצרות ביתך, ועל בית התבשיל שלך, שהם יושבים אצלך בשכירות. תביא אנשים, שהיו מתחילתם עניים, שיודעים צרת העניות – הן מצד הרעבון, הן מצד חסרון הדלות, הנוגעת לבריאות הגוף. כמה קשים ומרים חסרונות אלו לאדם הנצרך, ואין לאל ידו – כדי שיתמלאו רחמים על אלו, הנצרכים לדפוק דלתי ביתך, למלא שאלתם ולתת להם מחסורם, מן מיני מאכל ומשקה, הנמצאים בברכת הבית, ולא ישיבו פניהם ריקם.

חסדי אבות, פרק א’, משנה ה’, עמ’ י”ז, ירושלים

 

הדליקו נר לכבודו של רבנו יוסף חיים ‘הבן איש חי’ אומרים לפני ההדלקה “הרי אני מדליק נר זה לכבוד רבנו יוסף חיים ‘הבן איש חי’ הצדיק… זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל.. יהי רצון מלפניך בזכות ה’בן אי חי’ הקדוש שהיום יום פטירתו וכו’….” ואז תבקשו מה שאתם רוצים. זכותו יגן עלינו.

 

לקריאה נוספת באדיבות החכם היומי

בן איש חי תורה ועבודה

 

 

 

 

 

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

הרב חיים קארו || כפרה, מספיק !

הרב חיים קארו, שוחט מוסמך, יוצא נגד מנהג שחיטת עופות ל”פדיון כפרות” וקורא לכולנו להרוויח… המשך לקרוא הרב חיים קארו || כפרה, מספיק !

כתיבת תגובה