הסוד של נינג’ה מאסטר נחשף || חכמה עתיקה ומסתורית.

נינג'ה מאסטר

ישי אמנו נינג’ה מאסטר | התחלתי להתאמן בקראטה שוטוקאן בגיל 9, שלוש שנים של אימונים מפרכים והגעתי לחגורה כתומה. לשמחתי בעולמי היה לי הרבה זמן פנוי ושקט מטבעי הייתי ילד מאד בוגר ומתבונן על החיים, לא ידעתי כלום על יהדות או אמונה בקב”ה ומאד בער בי החיפוש מה נכון בחיים ואיך צריך לחיות פה הייתי רואה שאחד רציני בחיים, אחד שמח וכל אחד נושא עמו השקפת עולם שונה ומאד רציתי לדעת מה האמת איך צריך לחיות.

  את זמני מילאו סרטי לחימה, אהבתי את דמויות ה”גיבורים” הם היו תמיד מלאים בטחון ורוגע ולמרות שתוקפים אותם עם כלי נשק או בידיים רקות הם היו זזים ברוגע פנימי ודיוק כאדם הרוקד באמת ומביע עצמו בשחרור גמור רק שבריקוד יש שמחה ופה היה ריקוד של גבורה טהורה וחוסר פחד מוחלט אפילו שסכנת המוות מילימטר ליד עינייך.

בסרטי הנינג’ה הם תמיד נראים כבעלי יכולות על טבעיות ולחימה חכמה ומסתורית שמאד משכו את ליבי. רציתי ללמוד את האומנות של הנינג’ות כפי שראיתי בסרטים אבל לא היה ידוע על חוג כזה, עד שיום אחד ראיתי מודעה חצי מגורדת על חוג נינג’וטסו.

התחלתי ללמוד בגיל 12 אצל שי גושן תלמיד של יעקב חזן תלמיד של דורון נבון היהודי והמערבי הראשון שלמד אצל מאסטר הצומי מאסקי המאסטר ה-34 של השיטה ביפן והביא את השיטה לארץ. (לאחר מספר שנים של אימונים מפרכים וחיים ביפן היה דורון נבון לאדם המערבי הראשון שקיבל דרגת שיהאן ודאן 5 בנינג’וטסו).

 לאחר כשנה מאחר ומאד רציתי להיות חלק מאומנות זו והיא החלה להפוך לתכלית שלי עלי אדמות התחלתי ללמוד גם אצל אבישי גולן וסרג’ו גם תלמידים של יעקב חזן ואצל יעקב חזן בעצמו כאשר מכל אחד אני לקחתי את הנקודה המיוחדת שיש בו מהנינג’וטסו לא היה מחנה אימונים שלא הייתי הולך אליו וכך גם קיבלתי מדורון נבון שהיה מעביר מחנות אימונים וכן שאר תלמידי דורון כגון מוטי נתיב ויוסי שריף דני וקסמן ומשה דוד ועוד…

 נפגשתי בגיל 16 עם מאסטר הצומי מאסקי בטאי קאי בהולנד מפגש מיוחד במינו אשר פתח לי הצצה על נפלאות החכמה שעברה אלף שנה עד אליו וכיצד הוא חי אותה במלא מובן המילה, מראה שזכור לי עד היום. וכן זכיתי ב”ה בבן זוג לאימונים שביחד לקחנו את האימונים הן הפיזיים והן המנטליים לרף הכי גבוה שיכולנו. בתור נער בגיל 13 כאשר הייתי בחגורה ירוקה התחלתי להשיג קלטות וידאו של האימונים ביפן וללמוד אותם בשקידה, ומשם הייתה עיקר התפתחותי.

וכן באותו גיל 13 התחלתי במשך 4 שנים חוץ מארבעת המאמנים שהתאמנתי אצלם תדיר, התחלתי גם ללכת לבד ולעיתים עם בן זוג לאימונים ביער קטן עד אור הבוקר ושם התאמנתי בשקידה רבה על הפן הטכני והמנטלי שראיתי אצל המאסטר של השיטה כיום הצומי מאסקי.

כאשר תמיד בראש ענייניי ללמוד בצורה הכי מציאותית שיש. את תקופת האימונים ביער בתור נער לבד לאור הירח והשקט של היער אי אפשר לתאר גיליתי עולם חדש עולם של היער עולם של השקט הנפלא ששם כל החיים באמת הייתי מתאמן שעות בשקט הנפלא כאילו שחוץ מלחיות את הטכניקה אין לי שום דבר אחר בעולם.

וניתחתי כל פרט של עבודת הגוף והטיית המשקל עד שכל התנועות אצלי יהיו חלק ממני כאומן מומחה שיודע לעבוד תמיד עם כל גופו כיחידה אשר מעטפת השרירים מהווים בסך הכול תמיכה סופית לכל תזוזה. ובפן המנטלי הייתי עוסק כל לילה כשעה בהרפיה המיוחדת בשאיפה לשלוט על מזגי וחושי והרגשותיי בשלמות עד הפרטים הכי קטנים בשאיפה הגדולה לפתח הרגשה סביבתית גבוהה כל כך עד אשר אין דבר שלא תרגיש בו.

 כפי שאמור להיות חלק בלתי נפרד מהנינג’ה אשר רק על עניין זה יש המון מה לדבר. מי שלא עבר זאת לא יבין מה

שבידוד של שנים בלילה ביער ועיסוק בלבטל את הישות שלך ולהפוך לשיא הפשיטות וחלק מכל הבריאה יכול להביא אותך.

וכבר בגיל 17 בחגורה חומה הייתי לעיתים מחליף את מאמני שי גושן כאשר לא היה יכול להגיע והייתי מעביר אימונים, והתקדמתי מאד. אלו היו שנים אשר כלפי חוץ הייתי נראה ככל האדם אבל בפנים חי נינג’ה מלפני אלף שנה שרואה את העולם בעיניו של הנינג’ה.

 בגיל 18 חזרתי בתשובה, וכן באותו גיל קיבלתי חגורה שחורה. ובשנת 2005 למניינם בגיל 24 עברתי קורס מדריכים אצל יעקב חזן. וב 2006 למניינם קיבלתי דאן 5. ובשנת 2014 למניינם קבלתי תעודת מאמן בכיר בינלאומי מתאם אוניברסיטת תל אביב.

נינג'ה ישי אמנו

וכן היום אני מאמן את הנינג’וטסו בצורה שמראה את הקרב מגע של הנינג’וטסו שיבינו שהנינג’ות היו לוחמי אמת בשדות קרב עקובים מדם ושזו האומנות הקטלנית ביותר שיש כי היום הרוב חושבים שאמנויות התחרות והזירות או אומניות שפותחו במכון ולא התנסו בשדה קרב עקוב מדם בפועל הם האומניות כביכול הראליסטיות יותר והאמת שההפך הוא הנכון, שהנינג’וטסו הכי מתאים למצבי אמת.

נין ג’וטסו – פרוש השם ביפנית האותיות המרכיבות את השם נין-ג’וטסו ביפנית הן צרוף של שני סימנים (Kanji):

נין (Nin) ו-ג’וטסו (Jutsu). הסימן היפני, הקנג’י של נין (Nin) הוא ציור סימלי של לב (Shin) מתחת ללהב של חרב חדה. מתחת לקנג’י זה נמצא הסימן למיומנות, ג’וטסו (Jutsu), ויחד הם מרכיבים את המונח השלם.

הקנג’י של נין ג’וטסו הוא מרובה משמעויות והפרושים הרווחים הם: הישרדות שקטה, מיומנות הלחימה הפנימית של הלב המוכן, מיומנות לחימה של הלב החד כחרב ומיומנות לחימה שקטה ונסתרת. נין ג’וטסו הוא שם כולל לקובץ מיומנויות לחימה שהתגבשו בהשראת לוחמים יפנים, הקרויים כיום נינג’ה.

כי אלה שנקראים כיום נינג’ה היו פעם לוחמים השייכים והתמחו בתחומי לחימה שונות, ביניהן מיומנויות ריגול. אמנויות לחימה אלו עסקו באספקטים קרביים, לצד אספקטים לא קרביים ופילוסופיים. הנין ג’וטסו נוצר כתערובת של טכניקות ומיומנויות של לוחמת גרילה. חלקן פותחו במאות ה-15 וה-16 על ידי אנשי איגה וקוגה במהלך תקופת סנגוקו (המדינות הלוחמות) ביפן.

בית הספר הגדול והידוע ביותר לנין ג’וטסו הנו “בוג’ינקאן” (bujinkan), בראשותו של ד”ר. מאסקי הצוּמי, הסוֹקֵה (ראש שיטה) ה-34 בשושלת ראשי שיטות הנינג’וטסו. הצומי קיבל את אוסף השיטות מטאקמצו. תשע שיטות (רִיוּ) אשר הועברו בירושה לטאקמצו. עיקרי תכנית הלימודים של הנין ג’וטסו כוללים מגוון של טכניקות החל מלחימה בידיים ריקות ועד לאוסף קאטות מסובכות המשלבות כלי נשק. מאגר מידע רחב זה, מבטיח בסיס שימוש רחב במגוון מצבים שונים. נינג’וטסו פותח כאוסף של טכניקות הישרדות בסיסיות במדינה הלוחם של יפן הפיאודלית.

הנינג’ה השתמשו באמנותם כדי להבטיח את הישרדותם בתקופה של סערות פוליטיות אלימות ומלחמות. נינג’וטסו כלל שיטות של איסוף מידע ,לחימת גרילה בידיים ריקות וכלי נשק, וטכניקות של אי גילוי בזמן התגנבות, ועוד מגוון אספקטים שנצרך ללוחם. (לכן שם הנינג’וטסו כיום הוא ‘בוג’ין קאן’ שפירושו לוחם כמו מלאך דהיינו הלוחם המושלם).

נינג'ה ישי אמנו
כישורים הנוגעים לריגול והתנקשות בחיים היו שימושיים מאוד לפלגים ביפן הפיאודלית . אנשים אלה נקראו, פשוטו כמשמעו, ” בני אדם שאינם” ,אנשים שהתמחו במשימות אלה נקראו shinobi. על פי מאסקי הצומי, ה”נינג’ה ג’וּהאקֶיי”, או שמונה עשרה המיומנויות, הוזכרו לראשונה בטוֹגָאקוּרֶה ריוּ הָיְדֶנשוֹ, או המגילות הסודיות של בית הספר של טוגאקורה. עם הזמן הן הפכו לדרישות של כל בתי הספר בודו נין ג’וטסו (“בדרך הנין ג’וטסו”, נקרא גם “נינפו”)

מכיוון שסיפקו אימון מלא ללוחם במספר אומניות לחימה חיוניות. הנינג’ה ג’וּהאקיי נלמדו ביחד עם הבוֹגֶיי ג’וּהאפָּן, שמונה עשרה מיומנויות הלחימה של הסמוראי. למרות שמספר מהיכולות מופיעות בשניהם ומשומשות בצורה זהה על ידי השניים, יכולות מסוימות שונו כדי להתאים לצרכים של הנינג’ה.

שמונה עשרה המיומנויות הן:

סֵיישין קיוֹקוּ (פיתוח רוחני)

 • טאי ג’וּטסוּ (אומנות הגוף; קרב ללא נשק)
 • קֵן ג’וּטסוּ (אמנות לחימה בחרב)
 • בוֹ ג’וּטסוּ (אומנות המקל; לחימה עם מקלות)
 • שוּריקֶן ג’וּטסוּ (אומנות השימוש בשוריקן)
 • סוֹ ג’וּטסוּ (לחימה בחנית היארי)
 • נאגינאטָה ג’וּטסוּ (אמנות הלחימה בנאגינאטה, סוג של נשק מוט עם להב.)
 • קוּסאריגאמה ג’וּטסוּ (לחימה בעזרת קוסאריגאמה, מעיין חרמש קצר שבקצהו מחוברת שרשרת ארוכה.)
 • קאיָאקוּ ג’וּטסו (שימוש בחומרי נפץ ופירוטכניקה.)
 • הֵנסוֹ ג’וּטסוּ (התחפשות והעמדת פנים)
 • שינוֹבי אִירִי (שיטות התגנבות ופריצה)
 • בא ג’וּטסוּ (רכיבה על סוסים)
 • סוּי-רֵן (אימון במים ושימוש בכלי שיט)
 • בוֹריאקוּ (טקטיקה) • צ’וֹצ’וֹ (מודיעין וריגול)
 • אינטוֹן ג’וּטסוּ (בריחה והתחבאות)
 • טֶן-מוֹן (מטאורולוגיה)
 • צ’י-מוֹן (גאוגרפיה) הנין ג’וטסו המודרני מתמקד בעיקר בשיטות הלחימה החמושות והלא החמושות,

כשמיומנויות כגון “סוי רן” ננטשו כמעט לחלוטין. הנין ג’וטסו המסורתי מערב טכניקות של התחפשות, הסוואה, בריחה, קשתות, רפואה, חומרי נפץ ורעלים.

הפעילות הטכנית של הנינג’וטסו בתמצית

*החימום בנינג’וטסו החימום מאד מיוחד וייחודי ומותח ומגמיש ומשחרר את כל השרירים והגידים מכף רגל ועד ראש וגורם זרימת דם טובה ונוחה בגוף

*החיזוק שרירים בנינג’וטסו העבודה בעיקר על חיזוק השרירים החיוניים ביותר לפעילות החיים היציבה ויכולת הלחימה.

*הטכניקות בנינג’וטסו הטכניקות מבוצעים ברמה שמצריכה שליטה מעולה בגוף דהינו להשתמש בכולו כמכלול, תחושת היציבה שלך ושל היריב, וכן זיהוי עבודת הגוף של היריב, הטווח ביניכם, והרגשת היריב כיצד עומד לפעול, שכל המכלול הזה מאד מפתח את חדות המוח לעכל הרבה נושאים ביחד במהירות ויעילות ולהיות ערני קשוב ומרוכז למתרחש סביבך.

*הרפיה שבנינג’וטסו הנה אומנות ההתבוננות בעמקי העולם הפנימי שלנו והכרה במערכת הפנימית שלנו. דרך תרגול ההרפיה אנו לומדים להתבונן במציאות כפי שהיא ולהיות ערים למתרחש, ברמה הפיזית, המנטלית והרגשית. תרגול מודעות הינו דרך לשחרור התודעה שלנו מרגשות שליליים שיוצרים בתוכנו תסכול וצער. ולשחרר מאתנו המחשבות הרעות והחלישות והבלבול שגורמות קיפאון וחוסר תגובה בזמן אמת או לחץ וניתוח שכלי הגורם לטראומה מהאירוע עקב פציעה או הריגה במידה ונצרך, ומביאה אותנו לפעול כפי המצטרך באותה עת בלי אמוציות רגשיות. עקב שליטה מלאה ברגשות ובמחשבות שלנו.

*האימונים הם ניקוי ראש, מחזק את הביטחון העצמי ואת נדבכי האישיות.

לנינג’וטסו השלכות רבות ומועילות לזרימה עם מטלות החיים והתמודדות במצבי אמת זו אומנות שפותחה ויצאה משדות קרב עקובים מדם בלחימה עם ידיים ריקות ונשק קר בכל הגוונים, שליטה בחושים, ברגשות ובמחשבה. התגברות על מצבי עימות או חטיפה בשטחים פתוחים או סגורים,

בידיים ריקות או עם כלי נשק מגוונים, נגד יריב בודד או נגד קבוצת יריבים. אחת האומנויות היעילות ביותר עלי אדמות ומכילה בתוכה גמישות, סיבולת לב ריאה, חיזוק שרירים יציבה, ושימוש נכון בגוף בפן הגופני. ובפן הנפשי מחזקת את הביטחון העצמי ואת כוח הרצון.

האימון משולב בביטחון המושרש בכל לוחם, אמונה באלהים השומרו כאשר יבטח בו בהצלת נפשו, או בזה שהוא מגן על עמו.

סרט נינג’ה מאסטר, ישי אמנו מספר ומדגים את השיטה.

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות ישי אמנו

ישי אמנו

מאמן בכיר דאן 5 נינג’וטסו ישראל – Master Instructor.
הוסמך על ידי – Tel-Aviv University – Sports.

בדוק גם

הלל קלמן || השדולה לשוויון הזדמנויות לציבור החרדי

  לאחרונה הגיע מספר החרדים לשיא נוסף. 50% מהגברים ו70% מהנשים משתתפים בשוק התעסוקה. יחד… המשך לקרוא הלל קלמן || השדולה לשוויון הזדמנויות לציבור החרדי

כתיבת תגובה