בריאות || הליקובקטר פילורי החיידק שמתחזה לאולקוס

 

הליקובקטר פילורי
כשני שלישים מאוכלוסיית העולם נושאים בגופם את החיידק.

הליקובקטר פילורי הוא סוג של חיידק. חיידקים אלה יכולים להיכנס לגוף שלך ולחיות במערכת העיכול שלך. במשך שנים רבות, הם יכולים לגרום לפצעים כיבים בציפוי הפנימי שלך בטן או בחלק העליון של המעי הדק שלך. עבור חלק מאנשים הזיהום יכול לגרום לסרטן הקיבה.

נדהמתי לגלות שזיהום של הליקובקטר פילורי נפוץ ביותר.  כשני שלישים מאוכלוסיית העולם נושאים בגופם את החיידק. עבור רובינו מושבת החיידקים לא תגרום לכיבים או כל סימפטומים אחרים. אם יש לך בעיות יש תרופות שיכולים להרוג את החיידקים ולעזור לרפא את הפצעים.

ככל שחלקים גדולים יותר של העולם מקבלים גישה למים נקיים ותברואה, פחות אנשים מאשר בעבר נדבקים בחיידקים. הבשורה הטובה שעם הרגלי בריאות טובים, אתה יכול להגן על עצמך ועל ילדיך מחיידקי ההליקובקטר פילורי .

שכיחות הליקובקטר פילורי באוכלוסיה
שכיחות הליקובקטר פילורי באוכלוסיה

מה הליקובקטר פילורי גורם לך ?

במשך עשרות שנים, רופאים חשבו שאנשים קיבלו כיבים ממתח, מזונות חריפים, עישון, או הרגלי חיים אחרים. אבל כאשר מדענים גילו את החיידק הליקובקטר פילורי בשנת 1982, הם גילו כי החיידקים היו הסיבה למרבית כיבי הקיבה.

לאחר הליקובקטר פילורי  נכנס לגוף שלך, הוא תוקף את הציפוי הפנימי של הקיבה שלך, אשר בדרך כלל מגנה עליך מפני חומצת הקיבה שלך המשמשות לעיכול מזון. ברגע שהחיידקים עשו מספיק נזק, חומצה יכולה לעבור את הרירית, מה שמוביל לכיבים. אלה עלולים לדמם, לגרום לזיהומים, או לשמור את האוכל ממנו לעבור בין מערכת העיכול שלך.

אתה שואל את עצמך איך הוא הגיע דווקא אלי?  נדבקת בחיידק הליקובקטר פילורי ממזון, מים, או כלים. השכיחות גדולה יותר במדינות או קהילות שאין מים נקיים או מערכות ביוב טובות. אתה יכול גם להדבק בחיידקים באמצעות מגע עם הרוק או נוזלי גוף אחרים של אנשים נגועים.

אנשים רבים נדבקים בהליקובקטר פילורי כבר בילדות, אך  גם מבוגרים עשויים להדבק מדי פעם. החיידקים חיים בגוף במשך שנים לפני שהתסמינים מתחילים, אבל רוב האנשים שיש להם זה אף פעם לא יקבלו אולקוס. רופאים אינם בטוחים לגבי הסיבה מדוע רק חלק מאנשים מקבלים כיבים לאחר זיהום?.

סימפטומים
אם יש לך כיב, אתה יכול להרגיש כאב עמום או צריבה בבטן שלך. זה יכול לבוא וללכת, אבל אתה בטח מרגיש את זה ביותר כאשר הקיבה ריקה, כמו בין ארוחות או באמצע הלילה. זה יכול להימשך כמה דקות או שעות. אתם עשויים להרגיש טובים יותר אחרי שאתם אוכלים, שותים חלב, או לקחת נגד צרבת.

ייתכנו סימנים אחרים של  שמעידים על כיב אפשרות ל:

נפיחות
גיהוק
חוסר תחושת רעב
בחילה
הקאות
ירידה במשקל ללא כל סיבה ברורה

כיבים יכולים לדמם לתוך הבטן שלך או מעיים, אשר יכול להוות סיכון לבריאות שלך.

קבל עזרה רפואית מייד אם יש לך אחד מתסמינים הבאים:

ריר דם, בצבע אדום כהה, או שחור
קשיי נשימה
סחרחורת או עילפון
מרגיש עייף מאוד ללא סיבה
חיוור עור צבע
קיא שיש בו דם או נראה כמו קפה טחון
חמור, חד כאב בטן
זה לא נפוץ, אבל זיהום בהליקובקטר יכול לגרום לסרטן הקיבה. יש המחלה כמה תסמינים בשלב ראשון, כגון צרבת. לאורך זמן,

עוד ייתכן שתבחין:

כאב בטן או נפיחות
בחילה
חוסר תחושת רעב
הרגשת מלאות אחרי שאוכלים אפילו כמות קטנה
הקאות
ירידה במשקל ללא סיבה

אבחון:
אם אין לך תסמינים של כיב, הרופא שלך כנראה ישלח אותך להבדק אולי יש לך את החיידק הליקובקטר פילורי . למרות זאת בין אם יש לך אותם עכשיו או בעבר, עדיף להיבדק. תרופות כמו תרופות אנטי-דלקתיות לא סטרואידיות (NSAIDs) יכולות גם לגרום נזק לרירית הקיבה שלך, ולכן חשוב לברר מה גורם לתסמינים שלך, כך שאתה יכול לקבל את הטיפול הנכון.

כדי להתחיל, הרופא שלך ישאל אותך על ההיסטוריה הרפואית שלך, הסימפטומים שלך, וכל תרופות שאתה לוקח. ואז היא תיתן לך בדיקה גופנית, כולל לחיצה על הבטן שלך כדי לבדוק לנפיחות, רגישות או כאב. ייתכן שתצטרך גם:

בדיקות הדם והצואה, מה שיכול לעזור למצוא זיהום
בדיקת נשימת אוריאה. אתה לשתות נוזל מיוחד שיש לו חומר הנקרא אוריאה. אז אתה לנשום לתוך שקית, שהרופא שלך ישלח למעבדה לצורך הבדיקה. אם יש לך ה ‘ פילורי, החיידק ישנה את האוריאה בגוף שלך לפחמן דו חמצני, ובדיקות מעבדה תראה שהנשימה שלך יש יותר מרמות נורמליות של הגז.
להסתכל יותר מקרוב על הכיבים שלך, הרופא שלך עשוי להשתמש ב:

אנדוסקופיה עיכול עליונה. בבית חולים, רופא ישתמש צינור עם מצלמה קטנה, הנקראת אנדוסקופ, להסתכל לתוך הגרון שלך ולתוך הבטן שלך ואת החלק העליון של המעי הדק שלך. אתה יכול להיות ישן או ער במהלך ההליך, אבל אתה תקבל רפואה כדי לגרום לך יותר נוחה.
במערכת העיכול עליונה בדיקות. בבית חולים, אתה לשתות נוזל שיש לו חומר הנקרא בריום, והרופא שלך ייתן לך X-ray. מעילי נוזל הגרון והבטן שלך וגורם להם לבלוט באופן ברור על התמונה.
סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT). זה X-ray רב עוצמה שהופך את התמונות מפורטות של החלק הפנימי של הגוף שלך.

אם יש לך הליקובקטר פילורי , הרופא עשוי גם לבדוק אותך לסרטן הקיבה. זה כולל:

בדיקה גופנית
בדיקות דם כדי לבדוק אנמיה, כאשר הגוף שלך אין מספיק אדומים תאי דם. זה יכול לקרות אם יש לך גידול מדמם.
בדיקת דם סמויה בצואה, אשר בודקת צואת לדם זה אינו גלוי לעירום העין
אנדוסקופיה
ביופסיה, כאשר רופא לוקח פיסה קטנה של רקמה מהבטן שלך כדי לחפש סימנים של הסרטן. הרופא שלך עשוי לעשות את זה במהלך אנדוסקופיה.
בדיקות שהופכות את תמונות מפורטות של הקרבים של הגוף שלך, כגון סריקת CT או הדמיה בתהודה מגנטית (MRI)
טיפול בהליקובקטר פילורי
אם יש לך כיבים הנגרמים על ידי ח ‘ פילורי, תצטרך טיפול כדי להרוג את החיידקים, לרפא רירית הקיבה שלך, ולשמור את הפצעים מחוזרים. בדרך כלל לוקח 1-2 שבועות של טיפול כדי להשתפר.

הרופא שלך כנראה יגיד לך לקחת כמה סוגים שונים של תרופות. האפשרויות כוללות:

אנטיביוטיקה כדי להרוג את החיידקים בגוף שלך, כמו אמוקסיצילין, clarithromycin (Biaxin), metronidazole (Flagyl), טטרציקלין (Sumycin), או tinidazole (Tindamax). אתה כנראה לקחת לפחות שתי מקבוצה זו.
תרופות המפחיתות את כמות החומצה בקיבה על ידי חסימת המשאבות הזעירות המייצרות אותו. הם כוללים dexlansoprazole (Dexilant), esomeprazole (נקסיום), lansoprazole (Prevacid), אומפרזול (Prilosec), פנטופרזול (Protonix), או rabeprazole (Aciphex).
ביסמוט סובסליצילט, אשר עשוי גם לעזור להרוג את H. פילורי יחד עם שלך אנטיביוטיקה
תרופות החוסמות את ההיסטמין הכימי, אשר מבקש הבטן שלך לעשות יותר חומצה. אלה הם סימטידין (Tagamet), famotidine (Fluxid, Pepcid), nizatidine (Axid), או ranitidine (זאנטאק).
הטיפול שלך יכול להיות שאתה תיקח 14 או יותר כדורים ליום במשך כמה שבועות, שנראה כמו הרבה של רפואה. אבל זה באמת חשוב לקחת את כל מה שהרופא שלך קובע ולעקוב אחר הוראותיה. אם אתה לא לוקח אנטיביוטיקה בדרך הנכונה, חיידקים בגוף שלך יכולים להפוך לעמידים בפני, מה שהופך את הזיהומים קשים יותר לטיפול. אם תרופות מפריעות לך, לדבר עם הרופא לגבי אפשרויות הטיפול שלך ואיך אתה יכול להתמודד עם תופעות לוואי.

כחודש לאחר שתסיים את הטיפול שלך, הרופא שלך עשוי לבדוק את הנשימה או הצואה שוב כדי לוודא שהזיהום נעלם.

 הערה חשובה
כל הנאמר בכתבה הוא למטרה אינפורמטיבית בלבד. התוכן לא נועד להיות תחליף לייעוץ רפואי מקצועי, אבחון, או טיפול. לעולם עליך לבקש את עצתו של הרופא שלך, בכל שאלה שיש לך לגבי מצבך הרפואי. אל תשתמש בנאמר במקום ייעוץ רפואי ומקצועי. בקיצור אתה מרגיש שלא בטוב פנה לרופא שלך זה תמיד טוב.

 

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי

מסובין – מגאזין לייפסטייל חרדי-ישראלי. רשת חברתית ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראל. חדשות היום. מבזקי חדשות, פוליטיקה, יהדות, דעות ופרשנויות, לימודים וקריירה, עבודות לחרדים, עסקים וכלכלה, נדל”ן, הייטק ואינטרנט, לייף סטייל חרדי, שירים חסידיים, צרכנות וקופונים, יחסים ומשפחה יזמויות ועוד. בעולמם של חרדים.

בדוק גם

קובי טורנהיים || היכונו לאתגר [החופש] הגדול

החופש הגדול מספק לפתחם של ההורים אתגר חינוכי וכלכלי כאחד, הורים רבים חושבים שאם הם יבזבזו… המשך לקרוא קובי טורנהיים || היכונו לאתגר [החופש] הגדול

כתיבת תגובה