זכותו יגן עלינו || הערב הילולת ה”אור החיים” הקדוש. הדליקו נר*.

האור חהחיים הקדוש זכותו ייגן עלינו

הערב ט”ו תמוז, יום פטירתו של מחבר הספר ה’אור החיים הקדוש’, רבי חיים בן עטר (1696-1743), נולד בעיר סאלי שבמרוקו. בשנת 1705 נאלצה משפחתו לברוח מסאלי למקנס. במקנס גרו בביתו של חכם משה די אבילה, וספג מתורתו, למד והשתלם במקצוע הצורפות שהיה צלאכה חשובה ביותר באותם ימים.

בשנת 1707 נשא לאישה את פאצוניה, אשתו הראשונה, שנהגה להתעטף בטלית ותפילין. בשנת 1725, משמת חותנו, החל לנדוד בין ערי מרוקו, ובהגיעו לפאס מונה ע”י חכם שמואל אלבז לראש ישיבה. מאחר ולא זכה לילדים, נשא את אסתר בתו של ר’ מאיר כפאס, בנוסף לאשתו הראשונה, ונולדו לו בנות.

בשנת 1738, ירד רעב גדול על מרוקו, וחכם חיים בן עטר, המשיך בנדודיו עד שהגיע לאלג’יר ומשם לליוורנו קבר האור החיים הקדוששבאיטליה. בליוורנו החל לארגן תנועת עלייה לארץ ישראל.

בשנת 1741, חכם חיים בן עטר עלה, יחד עם שלושים מתלמידיו, לארץ ישראל. הם הגיעו לארץ דרך נמל עכו, והתיישבו שם. בזמן ישיבתו בגליל ערך חכם חיים בן עטר מסעות בין קברי צדיקים ושאר מקומות קדושים הנמצאים בגליל. סיפורי מסעותיו בגליל מתוארים בספרו ‘ארץ החיים’, המאגד גם תשובה לשאלה הלכתית עם איגרת ששלח לבני העיר פאס עוד בהיותו בסאלי.

בשנת 1742, חכם חיים בן עטר ותלמידיו הגיעו לירושלים. שם הקים שתי ישיבות: אחת לתורת הנגלה ואחת לתורת הנסתר. עלייתו של חכם חיים בן עטר לארץ תרמה רבות לרווחת היישוב היהודי וחיזקה אותו. חכם חיים בן עטר כתב ספרים המקיפים עניינים שונים: ספרו ‘חפץ ה”, הכולל חידושים על מסכתות הש”ס, נדפס עוד בסאלי, בשנת 1732.

שניים מספריו, ‘פרי תואר’ על ה’שולחן ערוך’ ו’אור החיים’ – פירושו על חמשת חומשי תורה, נדפסו בליוורנו. חיבורו ‘אור החיים’, נתחבב במיוחד על אנשי החסידות, שהוסיפו לו את התואר ‘קדוש’. ספר נוסף שלו הוא ‘ראשון לציון’, ובו פירושים על ספרי נביאים וכתובים.

רבי חיים בן עטר זיע”א נחשב העולם התורני ובקרב חכמי הדורות לאחד מחכמי ישראל החשובים ביותר בכל הדורות!
דבריו התקבלו בכל תפוצות ישראל באהבה רבה והוא נחשב לאחד מגדולי הפוסקים, מקובלים ומפרשי התנ”ך האחרונים, אם לא הגדול שבהם.

רבי חיים בן עטר בעל “האור החיים” הקדוש נפטר ט”ו תמוז תק”ג (1743), בגיל ארבעים ושבע, ונקבר על הר הזיתים.

מתוך דברי קודשו לפירשו – ‘בעיני ה’ ואדם’, שיבקש שתיהן, ואין לזלזל באחד מהם:

‘ומצא חן ושכל טוב בעיני א-להים ואדם’ – יש בני אדם בעולם שהם בעלי חוכמה, וכל חוכמתם היא למצוא חן בעיני אדם. לא יעמוד בעיניו – אם לא ידקדק בעבירה, ויצדד לה צדדים להיתר.

ויש כת אחרת, אשר תתלהב לשמור שכל טוב בעיני ה’, והגם שימשוך לו – שלא מצא חן בעיני בני אדם. לזה בא שלמה המלך עליו השלום וציווה לשתי כיתות הנזכרות, שיבקשו לעשות, שתיהן – בעיני ה’ ואדם, שאין לזלזל באחד מהם.

מתוך ספרו ראשון לציון, משלי, סימן ג’, ומצא חן ושכל טוב, עמ’ 63, הוצאת מ’ לייפער, ניו-יורק, תשי”ד (1954)

הדליקו נר נשמה לכבוד הצדיק!

*דע שמנהגינו להדליק נר נשמה לכבוד הצדיקים ולעילוי נשמתם, שנאמר נר ה’ נשמת אדם. ומה טוב להוסיף מאור התורה על אור הנר, שנאמר נר מצווה ותורה אור. ומה טוב להרבות מתורת הצדיק ביום פטירתו, שאמר רבי יוחנן משום רבי שמעון בר יוחאי: כל תלמיד חכם, שאומרים דבר שמועה מפיו בעולם הזה, שפתותיו דובבות בקבר.
ואף אם כל השמים יריעות, וכל בני אדם לבלרים, וכל היערים קולמוסים, איננו יכולים לכתוב מה שלימדו רבותינו. אך טוב מעט לצדיק, ובזכות תורתו הקדושה, ובזכות הלימוד שילמדו ישראל בשמו, ביום פטירתו, הקב”ה ישים חלקנו עמהם, ולעולם לא נבוש כי בקב”ה בטחנו, ועל חסדו הגדול באמת נשעננו, ומה רב טובך אשר צפנת ליראך.

*רוצים לדעת יותר על חכמי ישראל תולדותהם ותורתם – כנסו לאתר החכם היומי.

נשמח אם תגיבו עם הפייסבוק שלכם

תגובות

אודות מסובין

מסובין מגזין האביב החרדי
מסובין - מגזין האביב החרדי. הבית של החרדים החדשים, רשת חברתית וקהילה ליצירת סגנון חיים חרדי-ישראלי. חדשות, דעות, תרבות, לימודים אקדמאים וקריירה, עבודות לחרדים, פיתוח כלכלי, נדל"ן, הייטק ואינטרנט, מוזיקה ותרבות, אופנה יופי ובריאות, תיירות, צרכנות וקופונים, יחסים משפחה ועוד ...

מעניין מאוד

פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

יצחק אלחנן פדידה | תתבוננו בחיים האישיים שלכם. שימו לב אילו פעולות אתם מבצעים ללא… המשך לקרוא פרשת כי תשא || רוצים תוצאות מיידיות, תעצבו את סביבת החיים שלכם מחדש

כתיבת תגובה